Sony Yazılım Politikası

Sponsorlu Bağlantılar

santorsawyer

santorsawyer

Üye
    Konu Sahibi
Sony Yazılım Politikası
desteğinden dolayı, her zaman tercih eden biriyim. Xperia x10 dan beri sony kulllanırım. Sony telefonun alabileceği en son yazılıma kadar destek verirdi genel olarak. Lakin telefon kuvvetli ve yeterli olmasına karşın, Xperia Z3 e Android N desteği vermemesi, bende acaba sony'de samsung gibi bir yazılım politikasını mı benimsemeye başladı düşüncesi oluşturdu. Biraz geç'te olsa güzel ve stabil bir şekilde yazılım desteğini verirdi. Lakin ve hatta android n ön sürümünü test için vermesine rağmen, apar topar kapattı hadiseyi. (Standart olarak verilen 18 ay üretici yazılım desteğini biliyorum) Sony de samsung gibi Çabuk tüketen toplum felsefesine mi ağırlık veriyor bilmiyorum. "üret sat gitsin" Bu konuda sony'i eleştiriyorum. Bu eleştirim Türkiye de ki sony yöneticilerinin tabi ki de umrun'da olmayacak. Çünkü cep telefonu konusunda çabuk tüketen bir toplumuz ve hiç biri umursamıyor bana göre.
Velhasıl hem aklımdan geçenleri paylaşayım hem'de düşünceme katılıp katılmayanların görüşlerini göreyim dedim.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Buğra

Buğra

Buğra

Admin
tamamen firma stratejisi sonra bahane olarak qualcomm driver vermedi işte snap801 android n uyumlu değil vs zımbırtı uydurdular oysa ki hepsi yalan
ne yazık ki firmalar amiral cihazlarına 2 android sürüm güncellemesi veriyor ( android 5 ile piyasaya çıkan bir cihaz 6 ve 7 alır kalır bunun gibi )
orta seviye cihazlarda ise 1 tane büyük sürüm güncellemesi veriyorlar.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve santorsawyer
santorsawyer

santorsawyer

Üye
    Konu Sahibi
Evet ama bence destek verilmeli. Bu politikayı piyasaya aşılayan samsung'tur. Ve bu politika Samsung'un ileride sonu olacak. Yanlış bir politika. Samsung'un bir çok telefonunu vardır çıktığı yazılımla kalan. Bence daha uzun olmalı yazılım destek süreleri

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Buğra
Buğra

Buğra

Admin
Evet ama bence destek verilmeli. Bu politikayı piyasaya aşılayan samsung'tur. Ve bu politika Samsung'un ileride sonu olacak. Yanlış bir politika. Samsung'un bir çok telefonunu vardır çıktığı yazılımla kalan. Bence daha uzun olmalı yazılım destek süreleri
Böyle diyoruz fakat en tepe firma google bile kendi nexus cihazları için 24 ay güncelleme garantisi android one için 18 ay güncelleme garantisi veriyor.
Önce google bu işe el atmalı :hmmm

• Beğen
Tepkiler: santorsawyer
santorsawyer

santorsawyer

Üye
    Konu Sahibi
Böyle diyoruz fakat en tepe firma google bile kendi nexus cihazları için 24 ay güncelleme garantisi android one için 18 ay güncelleme garantisi veriyor.
Önce google bu işe el atmalı :hmmm
Aynen Katılıyorum

• Beğen
Tepkiler: Buğra
dragonmhmt

dragonmhmt

Üye
Sony Z3 serisine iyi kazık attı. Qualcom vs yalan dolan.

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Ben bir telefonu alayım en az 4-5 sene kullanayım hem de güncel olsun diğerlerine ayak uydursun devri bitirdiler, bitirdik. Tamamen ticari üretim ne kadar çok satarsam o kadar kâr mantığıyla hareket eden firmalar , güncelleme vermeyerek kullanıcıyı yeniden telefon almaya zorluyor ve başarıyor . Bundan şikayetçiysek yapacağımız pek birşey yok çünkü toplum olarak lükse düşkünüz bu tuzağa düşüyoruz yada aldığın bir telefonu çıkan en son güncelleme bana yeter deyip kullanacaksın . Kısaca bu üreticiler , biz ne kadar sırf güncelleme vermiyorlar diye telefon değiştirirsek bundan vazgeçmezler . Eğer ki yeni modelleri satamazlar tutturamazlarsa eski telefonlara çıkmayacak yazılımı bile yaparlar müşteri kaybetmemek için . Kardeşim sen de haklısın amma satış politikası yolacak kaz buldun mu bırakma olunca güncelleme falan vermez . Şikayetini de duymazlar

• Beğen
mcnpl4

mcnpl4

Üye
Biraz değişme var gibi. Son çıkarttı telefonları eleştirir oldum. Z5c kullanıyorum satmak zorunda kalabilirim ama satarsam ne alırım bilemiyorum fiyatlar da sıkıntı. Güncellemeye gelirsek son gücellemeyi önce geri çektiler hoparlör sesi kısık diye. 1 hafta sonra yeni güncelleme geldi ve düzeltilmemiş. Şimdi bir güncelleme daha gelecek sanırım henüz otada yok. Ve sony uygulamalarında menü akıcı kaymıyor kendi mağaza tarzı uygulaması hariç. Mesela mesajlarda ve son aramalarda takıla takıla iniyor. Son gücellemeden sonra gözüme çarptı minik minik takılma olabiliyor ayarlar menüsünde ve bazı sitelerde. Benim keyfimi kaçırıyor bunlar

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Abi , adamlar yazılımı bile bile adi yaparlar sırf kullanımı kötü diyerek değiştirsinler diye . Eskiyi getir yeni götür kampanyası düzenlerler . Paralar gelsin cebe . Bir örnek vereyim evde samsung smart tv var 4-5 kez güncelledik yazılımın 2 si iyiyse 3 kötü idi . Kanallarda görüntü kalitesi bozuluyordu en son güzel bir yazılım verdiler güncellemekten vazgeçtik .

• Beğen
Tepkiler: santorsawyer ve mcnpl4
santorsawyer

santorsawyer

Üye
    Konu Sahibi
Aslında örnek olarak üretici 18 ay yazılım destek garantisi veriyorsa, sonrasında yazılım desteği için makul bir ücret talep etse uyumlu olur kanımca. Sonuçta şu olayda var. 2 sene önce ki telefon için mühendisleri alıkoyma durumu var. Bir yerde haklı görmüyor değilim ama en azından, Mesela telefonu alırken 18 ay ücretsiz firma desteği, sonrası için ise örnek 2018 de sürenin bittiğini düşünelim, firma 2019 veya 2020 ye kadar yazılım desteği vermek için makul bir fiyat talep edilebilir. Bu bence yapılabilir birşey. Sonuç ta telefonu 1 sene 2 sene kullanmak için almıyoruz ve güncel yazılım desteğide istiyoruz. Belki ilerde böyle birşey yapabilirler.

• Beğen
Tepkiler: dragonmhmt
mcnpl4

mcnpl4

Üye
Gönüllü yapımcılara bağış yapmak yerine bu olabilir

• Beğen

Üst Alt