Öneri snapdragon vs exynos?

Sponsorlu Bağlantılar

teknolojibaronu

teknolojibaronu

Üye
gpu konusuna bi yorum yapmak istemiyorum ancak, gfx bench gibi programlar gpu üzerinden değerlendirme yapıyorlar, mali gpu'ları üst sıralarda gördüğümü hiç hatırlamıyorum oralarda. Elbette bazı testlerde en iyi skorları mali gpu'lar vermiştir ama genelde ortalama olarak en iyi skorları tegra, adreno ve powervr gpu'lar alıyorlar.
Biz senin kadar bilmiyoruz :D 6 çekirdekli gpu bana çok fazla gelmişti ayrıca mali 400 hala son oyunları açıyor :) neyse yaptık bi kere hata 8 çekirdek diye yedirttiler. Telefonda kasma yaşanmıyor ayrıca oyunlardada herhangi bir takılma söz konusu değil 4 yıl sonra ki oyunları belki kasabilir ama şuan için çok çok yeterli bir işlemci.

Seglopsi

Seglopsi

Üye
Biz senin kadar bilmiyoruz :D 6 çekirdekli gpu bana çok fazla gelmişti ayrıca mali 400 hala son oyunları açıyor :) neyse yaptık bi kere hata 8 çekirdek diye yedirttiler. Telefonda kasma yaşanmıyor ayrıca oyunlardada herhangi bir takılma söz konusu değil 4 yıl sonra ki oyunları belki kasabilir ama şuan için çok çok yeterli bir işlemci.

Elbette yeterlidir. Neticede arm'ın yaptığı gpu. İşlemcileri bu kadar başarılı iken gpu'larının başarısız olması beklenmemeli. İntel haricinde günümüzde tüm firmalar arm mimarileri veya o mimarilerin karışımı olan mimarileri kullanıyor. Gpu'lara gelince;

Mesela adreno daha evvelden amd'nindi. Amd'de de ATI'yi bünyesine kattığında o bölümü almıştı. Kısacası temelinde yılların geçmişi olan grafik işlemciler var. Qualcomm o bölümü satın aldı buralara kadar getirdi, tek çekirdek grafik işlemcilere sahip oldukça başarılı sonuçlar elde ediyor.

Tegra desek nvdia'nın alt birimi. Nvdia'nın yakın zamanda öyle bir grafik işlemci yapacağız ki hem işletim sistemini, hemde grafik yükünü kaldıracak açıklaması yapmasından sonra bunu ilk mobil platformda gerçekleştirmek için kurulmuş bir yapı. Şuanda gpu ve cpu ayrı ve kendilerine özgü donanıma sahipler ancak gelecekte neler olur bilinmez. Çoklu çekirdek içeren yapıda. O kadar çok ki paralel çalışan 192 çekirdek var tegra4'te mesela.

PowerVr bu da işi grafikler ile alakalı olan diğer firmalara göre daha erken bu işlere girmiş bir firma. Bu sebepten artıları çok fazla. Birkaç çekirdek aynı anda çalışıyor genellikle ama bakıyoruz ki 544mp tek çekirdekte bile günümüz oyunları için oldukça fazla.

Mali bunların içinde fazla araştırma yapmadığım sistem. Hemen hemen her modeli 6-8 çekirdek ile kombine olabiliyor mesela, ilginç bir yapısı var. Farkları da buradan geliyor zaten.

• Beğen
Tepkiler: iphonedoocu

Üst Alt