Sigara üreticilerinin ürküten itirafı

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi

Sigara üreticisi şirketlerin yönetici ve avukatlarının dehşet verici itirafı. Şirketler, 5 yaşından itibaren ilköğretim ve lisedeki gençleri hedef kitle olarak görüyorlar.

Sigara ve tütün üreticisi yabancı şirketler, hazırladıkları raporlarda özellikle gençleri hedef müşteri olarak seçtiklerini itiraf ediyorlar. Sigarayla Savaşanlar Derneği tarafından yapılan açıklamada şirketlerin pazarlama stratejilerinin, 5 yaşından başlayarak 12-18 yaş grubundaki gençler üzerine kurulduğu belirtildi. İşte yabancı şirketlerin gençler üzerine kurdukları pazarlama stratejisi ve itiraf niteliğindeki araştırma raporları:

Philip Morris: 13-19 yaş bizim için çok önemli

Philip Morris'in Richmond'daki Pazarlama Müdürü Robert B. Seligman'a Araştırmacı Myron E. Johnston tarafından yollanan rapor (1981): "Bugün 13-19 yaş arasında olanlar, yarın için potansiyel ve sürekli müşteri olacaklardır ve sigara tiryakilerinin çok büyük bir yüzdesi bu yaşlarda sigaraya başlamaktadırlar. Kırmızı Marlboro'nun başarısı büyük ölçüde bu yaş grubundaki müşterilerine bağlıdır. Kırmızı Marlboro büyüme çabası içinde olan çocukların büyüklük göstergesi haline gelmiştir. 13-19 yaş grubunun sigara içeme alışkanlığı Philip Morris için çok önemlidir."

Brown & Williamson: Asıl hedefimiz liseliler

Brown & Williamson Sigara Firması'nın avukatı Addison Yeaman'ın, sigara şekerleri üreten bir fabrikaya yazdığı 1946 tarihli mektupta şu ifadeler yer alıyor: "Şimdiye kadar, bizim markamızın kullanılıyor olmasından hiçbir rahatsızlık duymadık. Bizim reklamımız için hiç de kötü değil. Bizim işimizin temel hedefi lise öğrencileridir."

Çocuklar için ballı sigara üretilmeli

Brown & Wilkinson Araştırma Raporu: "Ergenlik çağındaki çocukların tatlı sevdikleri bilinen bir gerçektir. Bu durumda sigaralara bal konulması düşünülebilir."

Lorilard Raporu: "Araştırmalara göre, gençler sigara markası seçimlerini daha çocukluklarında, beş yaşından itibaren belirliyorlar. Genç sigara kullanıcılarının bağımlılığı hakkındaki araştırmalar, onların ilk başta bağımlı olmayacaklarını düşündüklerini, ancak pişman olduklarında ise çoktan bağımlı olduklarını gösteriyor."

R. J. Reynolds'un 1977-1986 Pazarlama Hedefleri Raporu: "Araştırmalar, 14-18 yaş grubunun giderek artan bir oranda sigara içtiğini göstermektedir. R. J. Reynolds bu pazarı iyi değerlendirmeli ve bu gruba yönelik yeni bir ürün piyasaya sürmelidir, böylece endüstrideki payımız uzun bir süre büyüyecektir."

1975 R. J. Reynolds Raporu: "Camel büyümesini garantiye almak için, yeniliklere açık olan ve geleceğin sigara işini temsil eden, 14-24 yaş grubunu hedeflemelidir." Imperial Tobacco: Reklamlar gençlere yönelik yapılmalı Imperial Tobacco Şirketi'nin Raporu 18 Ekim 1977: "Ergenlik çağındaki çocuklar, özgürlüklerini bir sembolle ortaya koyma eğilimindedirler, sigara yetişkinlikle özdeşleştiği için ve yetişkinler sigarayı çocuklara yasakladığı için, en önemli semboldür. Sigaraya yeni başlayanların bugün hissettikleri, endüstrinin geleceği için bir göstergedir, araştırmanın bu bölümüne çok dikkat edilmesi gereklidir. Proje 16 sigara alışkanlığının oluşumuyla ilgili her şeyi öğrenmeyi hedeflemektedir. Lise öğrencilerinin sigara için bugün düşündükleri gelecekteki tütün kullanımları için bir öngörüdür. Özellikle 12-13 yaş grubunun bu konu hakkındaki görüşlerine önem verilmelidir. Ergenlik çağındakilere yönelik reklamlar yapılmalıdır, bu reklamlar yapaylıktan uzak ve dürüstçe yapılmalıdır."

NeedLeFLuff

NeedLeFLuff

Üye
abi bana ters ben sigara içmem içenide sewmem :off: :off: :off:

wampir

Üye
çok kötü yaa :off:

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Valla sigara içmemde inş içmeyecemde..

Gokhan43

Gokhan43

Üye
Pisliklerden uzak durmalıyız :off:

SANCAR

SANCAR

Üye
sigaradan oldum olası nefret ettim içilmesini de sevmem :angry:

мιѕтαα

мιѕтαα

Üye
sigarayi kesinlikle kullanmam

arkadaslar lutfen sigara icerek bi otun esiri olmayın
size benden gusel bi soz

serdar06288

serdar06288

Üye
adamlara bak ya neyi düşünüyorlar

iceboy

iceboy

Üye
Sanirim sadece sigara icmeyenler yaziyor burda! Ben bir ilkim sanirim! :mellow:

Ben sigara iciyorum ama asla esiri oldugumu soyleyemem. Ve millet bu sigaranin nasil esiri olabiliyor anlamiyorum!!! Sigaranin benim icin alkolden yada normal bir icecekten farki yok. Hani alkolu arada bir alirsiniz ya, oyle birsey iste. Kimi zaman olur iki ay agzima sigara bile koymam. Tiryakisi olanlara hayret ediyorum, nasil basariyorlarsa artik!!!

Sigaraya baslamasini kimseyede tavsiye etmem ayrica! Bu asalaklar paradan baska birsey dusunmedikleri icin 13 yasindaki bir cocugun ilerde ne gibi sorun yasayacaklari umurlarinda bile degil!

Sigara icmek kimi yabanci ulkelerde "toplum alanlarinda" yasaklaniyor. Barlarda bile yasaklanan yerler var.
Umarim Turkiye'de de boyle bir kanun en kisa zamanda cikar ve sigara icmek toplumun oldugu yerlerde yasaklanir... :artı:

serdaronlinenet

serdaronlinenet

Üye
Originally posted by iceboy@Sep 9 2005, 03:23 PM

Ben sigara iciyorum ama asla esiri oldugumu soyleyemem. Ve millet bu sigaranin nasil esiri olabiliyor anlamiyorum!!! Sigaranin benim icin alkolden yada normal bir icecekten farki yok. Hani alkolu arada bir alirsiniz ya, oyle birsey iste. Kimi zaman olur iki ay agzima sigara bile koymam. Tiryakisi olanlara hayret ediyorum, nasil basariyorlarsa artik!!!

Sigaraya baslamasini kimseyede tavsiye etmem ayrica! Bu asalaklar paradan baska birsey dusunmedikleri icin 13 yasindaki bir cocugun ilerde ne gibi sorun yasayacaklari umurlarinda bile degil!

Sigara icmek kimi yabanci ulkelerde "toplum alanlarinda" yasaklaniyor. Barlarda bile yasaklanan yerler var.
Umarim Turkiye'de de boyle bir kanun en kisa zamanda cikar ve sigara icmek toplumun oldugu yerlerde yasaklanir... :artı:
[post=160593]Quoted post[/post]​

walla çok haklısın bende esiri değilim istediğimde içip,istediğimde bırakabiliyorum.Ama bu sıralar biraz çoğalttım.Şu an son paketi içiyorum :)

serdaronlinenet

serdaronlinenet

Üye
Originally posted by iceboy@Sep 9 2005, 03:23 PM

[post=160593]Quoted post[/post]​

walla çok haklısın bende esiri değilim istediğimde içip,istediğimde bırakabiliyorum.Ama bu sıralar biraz çoğalttım.Şu an son paketi içiyorum :)

cepix

cepix

Üye
Walla bende maalesef aradasırada yakıyorum ama paket taşımam

Bknz:Otlakcılık :P

iOS Developer

iOS Developer

Üye
katil adamlar...

Kin_ittifak

Kin_ittifak

Üye
bende sigara icmem..içmiyecemde isallah yaw..sevmiyom ne o duman cekiyolar.onu cekceklerine ot sarsınlar bari.. :off: sinirr oluyom.bide o kızların okulda havalı havalı sigara içmesine sinir oluyom.

midnight

midnight

Üye
Arkadaşlar ben günde iki paket sigara içiyorum ve çok kötü tiryakiyim..Ama kimseye tavsiye etmem ve birçok kişiyi tam sigaraya başlayacakken bıraktırdım.Ama bu meret gerçekten de bağımlılık yapıyor..İnşallah ben de bu kötü alışkanlıktan kurtulurum bir gün..geç olmadan..

tsubasa

tsubasa

Üye
Originally posted by midnight@Sep 10 2005, 03:18 AM
Arkadaşlar ben günde iki paket sigara içiyorum ve çok kötü tiryakiyim..Ama kimseye tavsiye etmem ve birçok kişiyi tam sigaraya başlayacakken bıraktırdım.Ama bu meret gerçekten de bağımlılık yapıyor..İnşallah ben de bu kötü alışkanlıktan kurtulurum bir gün..geç olmadan..
[post=161356]Quoted post[/post]​

Yazık :( çok yazık ...

Kin_ittifak

Kin_ittifak

Üye
Originally posted by tsubasa+Sep 10 2005, 04:10 AM--><div class='quotetop'>QUOTE(tsubasa &#064; Sep 10 2005, 04:10 AM)</div><div class='quotemain'><!--QuoteBegin-midnight@Sep 10 2005, 03:18 AM
[post=161356]Quoted post[/post]​

Yazık :( çok yazık ...
[post=161393]Quoted post[/post]​
[/b][/quote]

bencede sana bir rapci olarak yakıstıramıyorum..bırak lütfen Peace

Caine

Caine

Üye
günde en az 2 en fazla 4 paket içerim. hatta yapabilsem uyurken bile çekecem bu pisliği :vur:

iceboy

iceboy

Üye
Originally posted by Caine@Sep 10 2005, 11:19 PM
günde en az 2 en fazla 4 paket içerim. hatta yapabilsem uyurken bile çekecem bu pisliği :vur:
[post=162405]Quoted post[/post]​

:o
Baba napiyon sen&#33;&#33;&#33; Sende artik akciger falan kalmamis&#33; Sende 3 tane karaciger var artik&#33; O kadar icilirmi ya&#33;&#33;&#33; :wacko:

ChavRash

ChavRash

Emekli Yönetici
Sigarayı bıraktım ben tütüne başladım. 10 ytl&#39;ye 1 kilo alıyorum 1 ay gidiyor rahat, Bırakmayı istiyorum ama ben sigara içmediğim zaman çok sinirli olurum sigaram olmadığı zamanlarda duvarları tekmelediğimi bilirim :(

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt