Ses artık boşa dalgalanmayacak

 • 27 Ekim 2010
 • 430 Okunma
 • 2 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. KAHRAMANMARAŞ - İnsan kulağını model alarak ses dalgalarından elektrik üretmeyi başaran lise öğrencisi mucit, TÜBİTAK tarafından ödüllendirildi.
  Kahramanmaraş Kadriye Çalık Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Muhammed Enes Gebel (18), TÜBİTAK Kahramanmaraş İl Sorumlusu ve Danışman Öğretmen İsmail Çelik'in desteğiyle hem okulda, hem de evinde uzun süre çalışarak ses dalgalarını enerjiye çeviren cihaz üretti.
  Bakır kullanılarak yapılan 8 kilo ağırlığındaki cihaz, insan kulağına benzerliğiyle dikkat çekiyor.
  < Resmi açmak için tıklayın >
  Muhammed Enes Gebel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu icatla TÜBİTAK tarafından bu yıl düzenlenen yarışmada enerji dalında Türkiye ikincisi olduğunu söyledi.
  Enerji konusundaki çalışmalarını sürdüreceğini ifade eden Gebel, şu bilgileri verdi:
  ''İnsanlara basit gelen günlük konuşmalardan çıkartılan sesin barındırdığı enerji, bir oda dolusu taneciğin titreşmesine yetecek kadar enerji barındırıyor. Amacım ses dalgalarının barındırdığı bu enerjinin kullanılabilir elektrik enerjisine dönüşmesini sağlamak. Ses, insan kulağında basınç oluşturuyor ve yüksek ses de etrafımızdaki nesnelerin gözle görülür bir şekilde titreşmesi ile enerji barındırıyor. Kulağımızın ses dalgalarını bir algıya çevirmesi de sesin barındırdığı bu enerjinin kullanılabilir enerjiye dönüştürüldüğünün kesin bir ispatıdır.''
  Dış kulağın, ses dalgalarının barındırdığı bu enerjiyi toplayarak işe başladığını ifade eden Gebel, şöyle konuştu:
  ''Projemde insan kulağını kendime model aldım. Dış kulak ses dalgalarının barındırdığı bu enerjiyi topluyor, bir bölgede yoğunlaştırıyor ve bir zar üzerinde mekanik bir enerjiye çevirip bunu algı haline getiriyor. Kendi tasarladığım icatla ses dalgalarını topladım ve bu enerjiyi bir zar üzerinde mekanik bir enerjiye dönüştürdüm. Ses dalgası güneş ve rüzgar enerjisi gibi özel zamanlara ihtiyaç duyulmadan her yerde bulunabilecek bir enerji kaynağı.''

  AA
   


  Yazan: Burak
 2. Türk Malı hoo :ehe
   
 3. türk malı ye :ehe
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
19/01/2019 - 15:04