Selçuk Baran (1933 - 1999)

 • 20 Kasım 2010
 • 484 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Selçuk Baran, 1933 yılında Ankara'da doğdu. Ankara Kız Lisesi'ni ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni üstün derecelerle bitirdi. 1958-1968 yılları arasında aynı fakültenin Banka ve Ticaret Hukuku Enstitüsü'nde kurs müdürlüğü yaptı ve daha sonra yayın müdürlüğü görevini sürdürdü. 1987-1993 yıllarında TRT1 İstanbul Radyosu'nda radyo oyunları yazdı.

  Selçuk Baran'ın 'Türkan Hanım' adlı oyunu Devlet Tiyatrosu'nda sahnelendi. İlk hikayesi 'Çocuğun Biri' Yeditepe dergisinde yayınlandıktan sonra çalışmalarına hız verdi. Türk dili, oluşum, Argos gibi dergilerde yer alan hikayelerinin yanında ilk kitabı olan 'Haziran' ile 1973 yılında Türk Dil Kurumu Hikaye ödülünü kazandı. 1974 ve 1979 yıllarında sırasıyla Bir Solgun Adam ve Bozkır Çiçekleri ile Milliyet Yayınları Roman Yarışması'nda mansiyon, 1978'de ise Anaların Hakkı ile Sait Faik Hikâye Armağanı kazandı.

  Baran öykü, romanın ve tiyatro oyunlarının yanı sıra bir çocuk kitabı yazdı ve Roald Dahl'ın Charlie'nin Büyük Cam Asansörü isimli kitabının çevirisini yaptı. Yazarın yıllar önce yazdığı Güz Gelmeden adlı romanı, ölümünden sonra yayımlandı. Hakkında Dr. Ayfer Yılmaz tarafından yazılmış Hüzün Mevsiminde Bir Yazar: Selçuk Baran ve Eserleri adlı akademik bir çalışma da mevcuttur. Eser "Her Dilde Yayıncılık" tarafından basılmıştır.

  Selçuk Baran, 1999 yılında Ankara'da hayata veda etmiştir.

  Eserleri
  Haziran
  Anaların Hakkı
  Kış Yolculuğu
  Tortu
  Yelkovan Yokuşu
  Arjantin Tangoları
  Bir Solgun Adam
  Bozkır Çiçekleri
  Güz Gelmeden
  Porselen Bebek
  Charlie'nin Büyük Cam Asansörü
  Türkân Hanım
   


  Yazan: OğuzcanAbi
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
18/12/2018 - 15:48