Sanal Korsanların Yeni Hedefi

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Haberci

Haberci

Üye
    Konu Sahibi
Sanal Korsanların Yeni Hedefi
Sanal korsanların (hackerlerın), internet üzerinden yapılan işlemlerin güvenli olmasını sağlayan elektronik imzayı (e-imza) çökertmek için çalıştığı ortaya çıktı
<div align="center"></div>
Bilgisayar korsanları olarak bilinen hackerlerın, internet üzerinden yapılan işlemlerin güvenli olmasını sağlayan elektronik imzayı (e-imza) çökertmek için çalıştığı ortaya çıktı. Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, kefilsiz kredi kartı, fon alıp satma, pasaport işlemlerinin yanı sıra bürokrasi sebebiyle geciken birçok işlemin internetten yapılmasına imkan tanıyan e-imza için gizli kod teknolojisi kullanıldığına dikkat çekiyor. Eczacıbaşı, çok ileri bir teknoloji kullanılarak hazırlanan yazılımın, korsanların birkaç yıl uğraşsalar bile kodu çözemeyeceklerini ifade ediyor. Alışverişin internet üzerinden yaygınlaşması üzerine, muhtemel sahteciliği engellemek üzere iki yıl önce 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu çıkarılmıştı. Elektronik imza, bir bilginin üçüncü tarafların erişimine kapalı bir ortamda, bütünlüğü bozulmadan ve tarafların kimlikleri doğrulanarak iletildiğini veya benzeri araçlarla garanti eden harf, karakter veya sembollerden oluşuyor. Kanuna göre, güvenli elektronik imza, elle atılan imzaya eşdeğer kabul ediliyor. Bu imza ile oluşturulan evrakların senet hükmünde olacağı belirtiliyor. Üçüncü tarafların şahitliğinde gerek görülen evrak alım satımı, veraset ve intikal, evlenme gibi işlemler elektronik imza ile gerçekleşemiyor. Telekomünikasyon Kurumu, Haziran 2005&#39;te Türkiye Bilişim Vakfı&#39;nın iştiraki olan Elektronik Bilgi Güvenliği&#39;ni (e-güven) Türkiye&#39;nin ilk elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı olarak yetkilendirdi. e-güven ile dün bir ortaklık anlaşması imzalayan Türkiye İhracatçılar Meclisi de, sertifika verebilecek. Devletin gizlilik içinde hazırladığı e-imza kodlarını çözmek için korsanların denemeler yaptığı kaydediliyor. TİM Başkanı Satıcı, internetin Türk toplumu tarafından benimsendiğine işaret ederek, "e-imza önemli bir kilometre taşı. İnternet üzerinde yapılan her iş, artık daha güvenli olacak. Korsanlar e-imzayı çökertmek için çok uğraştı; fakat bir sonuca ulaşamadı. e-imza&#39;nın hakkından gelemediler." bilgisini veriyor.

DefectoR

Abi ben &#351;unu bilir &#351;unu söylerim e&#287;er birisi bir siteyi göçertiyorsa ya da bi sisteme giriyorsa mutlaka bi amac&#305; vard&#305;r. Ama öyle egosunu tatmin etmek için site göçertenlere biz hacker demeyiz bebeciktir onlar daha Newbie...

S1FR3K1R1C1

Üye
arkadaşlar ( Eczacıbaşı, çok ileri bir teknoloji kullanılarak hazırlanan yazılımın, korsanların birkaç yıl uğraşsalar bile kodu çözemeyeceklerini ifade ediyor.) ben buna inanmıyorum ? hertürlü idaaya&#39;da girerim

Haberci

Haberci

Üye
    Konu Sahibi
Sana canıgönülden katılıyorum Murat arkadaşım.
Madem bu kadar güclü ve her şeyi yapabileceğini sanıyor o zaman büyük şirketlerin sayfalarına girsinler girebilirlerse (tavsiye etmiyorum gerçi ama) fakar kendi ayakları üzerinde duran sitelerin hack edilmesini bir türlü anlayamamışımdır. Gerçi hırsız hırsızdır.Ekmeği çalan da Zenginlerin malikanelerini soyanda.Buradaki ince nokta biri aç olduğu için ekmek çalmıştır diğeri sırf kendi egosunu tatmin ve gücünü ispat için.
Bu işi meslek olarak yapanlara ve güvenlik sisteminin daha ileri düzeyde sağlanmasını sağlayan ustalara eyvallah diyorum.Ama dediğim gibi sırf gıcıklık olsun medya beni konuşsun reklam peşinde koşan insanların rastgele sitelerini çökertmeyi onlara yakıştıramadığımı belirtmek istiyorum.Bunlar kim olurlarsa olsunlar farketmiyor.

sebofb090

sebofb090

Üye
bak bak şunların yaptığına

muraoyak

Üye
gerçekten çok ii hackerler var hiç belli olmaaz

hidayet

hidayet

Üye
adamlar gündemden düşmemek için elinden geleni yapıyorlar

Caine

Caine

Üye
adamların uğraşacakları başka işleri kalmamamış ki
hadi bakalım daha sırada neler var görecez

iOS Developer

iOS Developer

Üye
adamların işi bu ne yapsınlar...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...