Sahip Olduğumuz Zenginlikler..

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

maavii

Üye
    Konu Sahibi
Sahip Olduğumuz Zenginlikler..
Sahip olduğumuz zenginlikler: Bor

Bor, son zamanlarda adından sıkça söz ettiren bir maden. Sadece ülkemizde değil, dünya genelinde de sıkça konuşulan bir maden.

Borun giderek tükenmekte olan petrolün varisi olduğu söylenmekte, hatta bora '21. yüzyılın petrolü' yakıştırması yapılmaktadır. Bununla birlikte ABD patent ofisinden alınmış, 600'den fazla borlu yakıt tescili mevcuttur. Avrupa Uzay Ajansı'nda Avrupa patentli borlu yakıtlar kullanılmaktadır.
Dünyadaki bor madeni rezervlerinin % 66'sı Türkiye'dedir. Dünyada işetilen toplam 488 milyon tonluk rezervin 320 milyon tonu Türkiye'dedir.

Sahip olduğumuz bor madeni ile tüm iç ve dış borç toplamlarımızın birkaç yüz katını ödeyebileceğimizi söyleyen kişiler mevcut.Haksız da sayılmazlar çünkü bor giderek önem kazanan bir maden, bu madenin büyük bir bölümü de ülkemizde ve hatta ülkemizdeki bor madeni dünya ihtiyacını tek başına 250-500 yıl karşılayabilir..

Kullanım alanları:

Cam sanayii

Isıya karşı dayanıklılık, yüzey sertliği ve dayanıklılık gibi özelliklerin istendiği özel camların üretiminde borik asit ve boraks kullanılmaktadır. Pencere camı, şişe camı sanayilerde ender olarak kullanılır.

Seramik sanayii

Yer karoları gibi seramiklerin yüzeylerindeki kaplamalar emaye fritten yapılır. Bu emayelerin akışkanlıklarını arttırıp, yoğunluklarını ve doygunlaşma ısılarını düşürmek için boraks ve borik asit kullanılır.

Temizlik sanayii

Sabun ve deterjanlara mikrop öldürücü ve su yumuşatıcı etkisi nedeniyle, % 10 boraks ve toz deterjanlara da beyazlatıcı etkisini arttırmak için % 10-20 arasında sodyum perborat katılır.

Yanmayı Önleyici Maddeler

Borik asit ve boratlar selülozik maddelerin, ateşe karşı dayanıklılığını sağlarlar. Tutuşma sıcaklığına gelmeden selülozdaki su moleküllerini uzaklaştırırlar ve oluşan kömürün yüzeyini kaplayarak daha ileri bir yanmayı engellerler.

Tarım

Bitki örtüsünün geliştirilmesi için gübre sanayiinde, borik asit ve boraksın bileşiminden elde edilen oktaborat yapımında, veya istenmeyen otların temizlenmesi için tarım ilacı yapımında kullanılır.

Metalurji sanayii

Bor bileşkleri, elektrolit kaplama sanayiinde, elektrolit elde edilmesinde kullanılmaktadır. Borik asit nikel kaplamada, fluoboratlar ve fluoborik asitler ise, kalay, bakır, nikel gibi demir dışı metaller için elektrolit olarak, Çeliğin sertliğinin arttırılmasında ise ferrobor kullanılır.

Ahşap sanayii

Ahşap malzemelerin kullanım sürelerinin uzatılması için, borik asit ve borakstan elde edilen % 30 luk sodyum oktaborat çözeltisi ile muamele görmiş ahşap malzemeler yavaş yavaş kurutulduğunda, bozulmadan ve çürümeden uzun süre kullanılabilir.

cllgr

cllgr

Üye
sagol eline sağlık

maavii

Üye
    Konu Sahibi
oradan buradan, elimdeki dergiden derledim güzel bir yazı olsun diye ama hiç ilginizi çekmiyor sanırım...

hidayet

hidayet

Üye
<div class='quotetop'>(maawii &#064; Dec 14 2005, 09&#58;09 AM) [post=227064]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
oradan buradan, elimdeki dergiden derledim güzel bir yazı olsun diye ama hiç ilginizi çekmiyor sanırım...
[/b][/quote]
valla benim ilgimi çekti baştan sona okudum gerçekten çok yararlı bilgiler teşekkür ediyorum

maavii

Üye
    Konu Sahibi
dikkatlice okuyanlara ve yorum yapanlara tşk ederim . yine çok değerli ama pek duyulmamış bir madenimiz daha var Toryum onunda hakıında bir şeyler yapmayı düşünüyordum ama bu ilgiye karşı hazırlamaya değmez açıkcası..

DeLmIrA

DeLmIrA

Üye
çook degerli bi maden,zaten eskisehirlisin bilimsel bi yazı olarakta senden bunu beklerdim eline saglık

ama kotalar nedeniyle yeterince werimli kullanamıyoruz o kadar degerliki mevcut kaynaklar iç dış butun borclarımızı kapatmaya yetio ama kullanamiyoruz

tofy

Üye
teşekkürler ellerine sağlık

ChaLLenGeR

ChaLLenGeR

Üye
Kullanmayı bilene

a21a

a21a

Emekli Yönetici
petrolün yerine alternatif bir enerji kaynağı olarak düşünülen hidrojeni
kullanmak için tek kaynak...

mavizeybek

mavizeybek

Üye
devamını bekliyoruz
-----------
bu arada ne kadar doğru bilmiyorum ama bor minerallerinin yeterince kullanlamamasının nedeni tarih hocamın bana söylediğine göre lozan anlaşmasının gizli maddelerinde bir takım yaptırımların yer aldığı söyleniyordu. (bu arada ben sadece aracıyım yourmlarınızda bana saldırmayın )

maavii

Üye
    Konu Sahibi
..ilginize t&#351;k...

yitik savaşçı

Üye
Lozan Antlaşması barış antlaşması değil miydi? Bizim iç işlerimize, dolayısıyle bağımsızlığımıza karışabilmelerine olanak tanıyan bir maddeye evet demez Atatürk.

Herşey hükümetlerde bitiyor. Çaba harcarsalar taşı sıkıp suyunu çıkarabilirler. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti sonuçta...

maavii

Üye
    Konu Sahibi
Eti Holding, yabancı şirketlere 140 dolara sattığı bor madenini Türk sanayicisine 250 dolara satıyor. Bu nedenle, bor sanayii yurt içinde kurulamıyor; Kurulamayınca da var olan işletmeler kapanıyor; hammadde olarak yurtdışına ihraç edilen bor daha sonra çok yüksek fiyatlarla ve işlenmiş olarak Türkiye&#39;ye ithal ediliyor.

Ham değeri 356 milyar dolar

Sektör uzmanlarına göre, bor madenlerinin Türkiye&#39;de işlenmesi sağlanmalı. Çözüm, devlet eliyle işletilecek bor madenlerinin, Türk sanayicisine de yabancılara satılan fiyatlardan satılmasında; Eti Holding&#39;in Türk vatandaşlarına da yabancılar kadar yakın durmasında; Türk sanayicisinin bor ürünü üretmesinde. Toplam 1 milyar tonu bulan rezervlerin mali değeri ise 356 milyar dolara ulaşıyor. Dünya pazarında talebin yüzde 70&#39;ini Türkiye ve ABD karşılıyor.

mavizeybek

mavizeybek

Üye
<div class='quotetop'>(mobiloyun &#064; Dec 15 2005, 06&#58;26 PM) [post=228260]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
Lozan Antlaşması barış antlaşması değil miydi? Bizim iç işlerimize, dolayısıyle bağımsızlığımıza karışabilmelerine olanak tanıyan bir maddeye evet demez Atatürk.

Herşey hükümetlerde bitiyor. Çaba harcarsalar taşı sıkıp suyunu çıkarabilirler. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti sonuçta...
[/b][/quote]

konuyu dağıtmak gibi olmasın ama bana bazı yönlerden de mantıklı açıklamasını yapmıştı aslında hocam pek de ters gelmemişti bana açıkcası&#33; daha detaylı bilgi istiyosan öm den gel

SANCAR

SANCAR

Üye
aah bi de değerini bilebilsek

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...