Saatlerinizi geri aldınız mı?

 • 31 Ekim 2010
 • 429 Okunma
 • 9 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Yaz saati uygulamasına 28 Mart 2010 tarihinde geçilirken, saatler 03.00'te bir saat ileri alınmıştı. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yapılan uygulamaya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı da 19 Mart tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

  Buna göre yaz saati, bir başka deyişle 'ileri saat' uygulaması, 28 Mart Pazar günü saat 03.00'te saatlerin bir saat ileri alınmasıyla başlarken, 31 Ekim Pazar günü saat 04.00'te saatlerin 1 saat geri alınmasıyla sona erdi.

  Yaz saati uygulamasıyla, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin (puant gücü) azaltılması hedefleniyor. Geçmiş yıllara bakıldığında yaz saati uygulaması, Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle birlikte Mart ayının son pazar günü başlayıp, Ekim ayının son pazar günü bitiyor.

  Yaz saati uygulamasıyla her yıl ''orta ölçekli'' bir hidroelektrik santralinin yıllık üretimi kadar tasarruf sağlanıyor. İleri saat uygulamasıyla işe erken başlamak ve çıkmak, aydınlatma, ısıtma, soğutma açısından önem taşıyor. Enerji Bakanlığı hesaplarına göre, yaz saati uygulamasıyla yıllık 600-700 milyon kilovat saat (kWh) tasarruf sağlanıyor.
   


  Yazan: Burak
  e1b1 bunu beğendi.
 2. Artık tüm cihazlar otomatik alıyor neyse ki:)
  Haber için teşekkürler.
   
 3. evet abi haklısın. hersey otomatik oldu artık.

  rica ederim
   
 4. aldık aldık.dün iphone u aldım sabah o da otomatik almış 2 saat geri olmuş.otomatik aldığını unutmuşum.
   
 5. aldık malesef
   
 6. :kop2: :kop2:

  duvar saatini filanda almayı unutmayın :)
   
 7. bak onu unutmuşuz..:kop::kop:
   
 8. :kop::kop:
   
 9. aldım :evet:
   
 10. sabah kalkar kalkmaz geri ye aldım saol..
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
23/02/2019 - 05:50