Rusya Kazakistan uranyumunu kaybetti

 • 30 Ekim 2010
 • 411 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Kazak lider Nazarbayev'in Fransa'da imzaladığı nükleer işbirliği anlaşması Rusya'yı rahatsız etti

  Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in Fransa'ya yaptığı resmi ziyaret ve imzalanan anlaşmalar Rus basınında da tartışılmaya devam ediyor.

  Sarkozy ile bir araya gelen, askeri, nükleer enerji ve oto sanayii alanlarında iş birliğine dair anlaşma imzalayan Nazarbayev'in özellikle uranyum satışı konusundaki atağı Rus basınının gündeminde öne çıktı. Pravda'nın haberine göre, taraflar arasında imzalanan uranyum anlaşması tarihi öneme sahip...

  Kazak uranyumunu Rusya'nın yanı sıra Çin ve ABD gibi ülkeler de satın almak için girişimlerde bulunuyordu. Kazakistan ODKB, YevrazES, BDT, ŞİÖ gibi teşkilatlarda Rusya ile işbirliği yapmasına ve Gümrük Birliği içerisinde yer almasına rağmen, uranyumu Fransa'ya satmaya karar verdi ve bu karar Kremlin sarayını rahatsız etti.

  BDT ülkeleri Enstitüsü Orta Asya bölümünün başkanı Andrey Grozin, Kazakistan ile Fransa arasında imzalanan anlaşmanın Rusya için beklenen bir gelişme olduğunu savunurken, askeri anlaşmaların Rusya'nın çıkarları ile çeliştiğini belirtti. Rusya'yı Kazakistan ile Singapur arasındaki askeri-teknolojik işbirliğinin de rahatsız etmesi gerektiğini iddia eden Grozin, Rusya'nın uranyuma ihtiyaç duyduğu bir dönemde Kazakistan'ın bu konuda Fransa ile anlaşmasını Kremlin sarayının yanlış politikasına bağladı.

  Nazarbayev ve Sarkozy başkanlığında yapılan Kazak-Fransız İş Forumu sonunda taraflar arasında 1.9 milyar Euro tutarında ticari ve yatırım anlaşması imzalanmıştı.

  Ziyaret sırasında, Kazak ve Fransız hükümeti arasında atom enerjisinin barışçıl amaçlarla kullanılması maksadıyla Kazatoprom ve Fransız AREVA mutabakatı ile Kazakistan Savunma Bakanlığı ve EADS Eurocopter şirketi arasında ES145 helikopterinin yapımı ve teknik bakımını öngören anlaşma imzalanmıştı.
   


  Yazan: HeiLmasTer®
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
24/01/2019 - 03:48