Ruhsal Zeka

Sponsorlu Bağlantılar

 • 16 Nisan 2010
 • 541 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. 16 Nisan 2010 #1
  Sponsorlu Bağlantılar

  Ruhsal Zeka
  RUHSAL ZEKA
  İstemek ve Ruhsal Zeka
  İnanma Gücü : İstediğinizden emin misiniz?
  Gerekçe Gücü : Niçin istiyorsunuz?
  Duygu Gücü : Derin duygularla istiyor musunuz?
  Israr Gücü : Sonuna kadar isteyecek misiniz?
  Kanaat Gücü : Çabalarınız sonuçsuz kalsa da hala isteyecek misiniz?
  Ruhsal İletişim Gücü : Evren ve içindekilerle uyum içerisinde isteyebiliyor musunuz?
  İlahi İrade Gücü : İsterken evrenin Yaratıcısının kanunlarının ve iradesinin farkında mısınız?
  “Gerekçeler yüzünden, iyiliklerden kötülükler, kötülüklerden iyilikler çıkacak; gerekçelerin derinliği, küçük bir işten dağlar kadar büyük sonuçlar çıkaracaktır.”
  İstemek ve Israr Gücü
  Israr sayesinde, bir damla su bir taştan güçlü olabilir. Bir kartopunun çığa dönüşmesini, suyun okyanus haline gelmesini sağlayan sadece ısrardır.
  İstemek ve Kanaat Gücü
  Başarmak çok ilerlemek değil az da olsa sürekli ilerlemektir. Dünya, hırs gösterenlerin sırtında, kanaat gösterenlerin ayaklarının altındadır. Dünyayı ruhunun sırtında taşıyan, dünyanın üzerinde yürüyenden güçlü olamaz.
  İstemek ve İlahi İrade Gücü
  Evren, kendi başlarına rastgele hareket eden zerrelerden değil, hakim bir sultanın kanun ve iradesine göre çalışan askerlerden oluşur. İnsan, evreni kuşatan ilahi iradeyi tanır da hareketlerini O’nun hikmetleriyle uyumlu yönlendirilirse, ardındaki yenilmez orduya dayanarak, evrene tek başına meydan okuyacaktır.
  Ruhsal Zekanın Faydaları
  - Başarıyı diğerlerine rağmen ve diğerlerine karşı olmaktan çıkarır, diğerleri için ve diğerleri sayesinde başarıya dönüştürür.
  - Sizi yaratıcınızla ve onun tüm yarattıklarıyla dost yapar; sevgi ufkunuzu evrenin en ücra köşesine kadar taşır, her şey tarafından sevilmenizi sağlar.
  Ruhsal Zekanın Doğuşu
  Gözlemlerimize göre, insan, başına gelecek bir trafik kazasını önleyebilir; gecenin karanlığında hırsızın kapısının önünden geçmesine gizli yöntemlerle engel olabilir. Daha doğrusu engel olunmasını sağlayabilirdi. Nazara uğrayan bir çocuğun erken son bulan hayatını düşünün.
  Ortak Noktalar
  Ayrıca dindarlığın güçlü ruhsal zeka demek olmadığını, dindarlar arasında ruhsal zekaları zayıf insanlar olabileceği gibi inançsız insanlar arasında da ruhsal zekaları yüksek kişiler bulunabileceğini belirliyoruz.
  Farklı Noktalar
  Oysa biz, içgüdü veya tesadüf gibi kavramları kabullenmiyoruz; bunları, yaratıcının ruhsal birikimlerimize doğuştan yüklediği anlamlar veya ruhsal süreçler aracılığıyla hayatımıza yaptığı “sıra dışı” müdahaleler olarak görüyoruz.
  “Başarmadan önce inanın, yapmadan önce niçin yapacağınızı belirleyin, kazanmadan önce kazanacaklarınızdan razı olun”.
  Bize göre, insan dünyada çok mutlu olabilir; ama cennetteymiş gibi kalıcı bir tatmine asla ulaşamayız.
  İNANMA GÜCÜ
  Neden İnanma Gücü
  Ruhsal zekanın en önemli aracı imandır.
  Başarabileceğinize ne kadar inanıyorsanız başarma ihtimaliniz o kadar fazladır;
  “İnanç, üç farklı düzeyde olabilir: Bilgi düzeyi, şahit olma düzeyi, içselleştirme düzeyi.”
  Ruhsal Kalıplar
  Kişisel öz, beşeri kalıplar, sosyal kalıplar, bireysel kalıplar.
  “İman, inancın en güçlendirilmiş düzeyidir.”
  “İman, yaratıcının sınırsızlığına ayna olmak için insanın başvurabileceği tek kaynaktır.”
  İçinizdeki veya dışınızdaki iş ne kadar zor olursa olsun, onu yapabileceğinize emin olmuşsanız yapabilirsiniz.
  Bilgiden Eminliğe
  Bilgi ve düşünce, imanın ilimle bilinme düzeyini kanaat ve inanç şahit olma düzeyeni; iman ve yüksek eminlik, içselleştirme düzeyini ifade eder.
  Sınırsızlık Aynası
  Yaratıcının zekanızı daraltacağını sanıyorsanız, zekanız daraltılır. Yani kendi hakkınızda yaptığınız değerlendirme hakkınızda bir duaya dönüşür. “Ben üzüntülüyüm” demekten “Üzüntülü olmak istiyorum” duası çıkıyor.
  Yapabileceğinizden ne kadar emin olursanız yaratıcının gücü o kadar desteğinizde olacaktır. Bizim gücümüze değil, bizimle olan güce dayanacağız.
  Önce Emin Ol
  Hayatımızda büyük izler bırakan, büyük eserler üreten herkesin, keskin ve duygulu çok büyük duaları vardır.
  Arzularken, arzularınızın gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda şüpheli veya kayıtsız bir durumda mısınız? Bazı dualar ve arzular müthiştir. Kilo kontrol hapları yüzünden annesinin ölümünden etkilenen ve sağlıklı bir diyet sistemi geliştirmeye kendisini adayan Mark Hudges’in duası çocuğunun tedavisi için çok büyük para kazanmak zorunda kalan mühendis Jim Jornan’ın duası kendini aşağılayanları utandırmaya adayan üniversiteli Einstein’in duası
  Eğer bir gün sizde unutulmaz bir eser üretirseniz, bunu kesin bir inançla yaptığınız duanıza borçlu olacaksınız.
  “Bunu yapamayacaksınız” diyen mantığı susturun, “Bunu başaracaksınız” diyen inancın sesini haykırışa dönüştürün.
  Hakiki imanı elde eden adam kainata meydan okuyabilir.
  Yenileceğinden korkan daima yenilir.(Yıldırım Bayazit)
  Başarabileceğinize ne kadar az inanıyorsanız o kadar çok çalışmak zorundasınız.
  Daha Az Bilinç
  Bir yetenekteki eminlik düzeyi ne kadar güçlenmişse, onun gerektirdiği uyanık bilinç o kadar azalacaktır.
  Dış Engellere Karşı
  Görünüşe göre işi yapan sadece sizsiniz; ama öyle şeyler yapılır ki tesadüf olduğunu sandığınız o şeyler, kaderin sahibi tarafından ya size ilham edilmiş yada melekleri aracılığıyla bildirilmiş olur.
  İnanç büyük direnç gösteren tabiat olaylarına bile meydan okuyabiliyorsa, basit engellere neden meydan okumasın? “Kazanamayacağınıza inandığınız” sınav için neden boşuna emek harcıyorsunuz? Dahi de olsanız, inanmadığınız sınav size kazandırılmayacaktır. Fakirliğe mahkum olduğunuza eminseniz, neden boşuna çalışıyorsunuz? Fakirliği dinle içselleştiren Hinduların, fakirliğe mahkumiyetlerinin ardındaki nedenleri görebilmelisiniz.
  Gizli Destek
  Eğer tereddüt ederseniz, başaracağınıza dair inancınızı sarsarsınız. Hayatın akışına teslim olmazsanız, sezgiler veya ilhamlar size böylesine inanılmaz ölçülerde destek veremez. Rastgele yaptığınız işler bile, inancınızın şiddetine göre, amaçlarınıza paralel şekillendirilecektir.
  İnsanların bize ne kadar inanacaklarını belirleyen, kendimize ne kadar inandığımızdır.
  Çevresel Destek
  Siz söyleyin. Ben kapınızı çalsam, yapacağınız yatırımın bir yıl içinde on kat değer kazanacağına sizi kesin olarak inandırsam, tüm varlığınıza; hatta borçlanarak bana ortak olmak istemez misiniz? En büyük etkileme inanmaktır. İnandırmanın en büyük adımı inanmaktır.
  Ruhsal enerji potansiyeli, inanabilme genişliği kadardır; ama bu potansiyelin açığa çıkan miktarı, sadece inandığı kadardır.
  İMAN DEĞİŞTİRİR
  Ruhsal Enerji
  “Nereye gittiğini bilen kişiye yol vermek için, dünya bir yana çekilir.”
  Enerjilerini tüketerek çökenler, ümitlerini yitirenlerdir, karamsarlığa kapılanlardır. İnsanı yıldıranın, taşıdığı maddi yükün ve maddi işlerin ağırlığı olduğunu sanmayın.
  Savunma Sistemleri
  Ruhsallığımızın da bir savunma sistemi vardır. Ruhsal olarak ayakta ve diri olmak istiyorsak, dışarıdan gelen ruhsal saldırıları mağlup edecek bir güç düzeyine sahip olmamız gerekir. Saldırılar, hakkınızdaki nefretler, öfkeler, telepatiyle gelen kötü mesajlar, nazar veya büyü gibi ruhsal etkilerdir. Kendi karamsarlığınız, öfkeniz, intikam duygunuz, kıskançlığınız, lanetiniz, bedduanız, bunun karşısında destekleriniz de vardır. Size yönelen sevgiler, dualar, dostluklar ve sizin ürettiğiniz ümitler, sevgiler, yardımlar, ruhsallığınızı güçlendirecektir. Siz, bu çatışma alanı içerisinde yaşıyorsunuz.
  Ruhsal savunma sisteminiz çöktüğünde, bedeninizi oluşturan sistemi kontrol eden, fiziksel savunma sisteminizde çöker veya paralel olarak zayıflar. Ruhsal hastalıklar beraberinde fiziksel hastalıkları da taşır. Gerçek güçsüzlük ruhsaldır ve güçsüz insan başarılı olamaz.
  Eğer güçsüz düşüren duygu ve tutumları üreten eminlik durumları geliştirmezseniz, azalan ruhsal enerjiniz, belli bir eşiğin altında kontrolünüzü kaybetmenize sebep olur.
  Fizik Vücut
  Şu hikayeyi hafife almayın; kambur bir kral kamburluğundan çok eseflenmiş, bu sorununu yok etmeyi yıllar boyunca hayal etmiştir. Sonunda kambur olmayan bir heykelini yaptırıp sarayın kapısına diktirmiş. Her sabah erkenden o heykelin karşısına geçip, kendisini dimdik hayal etmiş, yıllar sonra kamburluğu yok olmuştur. ????:

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Bu gerçeği fark ettiğim 1994 yılında, &#8220;Pencere&#8221; köşemde yayınlanan bir deneme &#8220;Nasıl Güzel Olunur?&#8221; başlığını taşımıştır. Fiziğiniz kendiliğinden değişmiyor; onu değiştiren, ruhunuzdaki değişimdir. Çirkin olduğuna inanarak üzülenin, yaratıcısına gösterdiği nankörlüğün karşısında çirkinliği artırılıyor; güzel olduğuna inanarak sevinenin, gizli şükrü karşısında güzelliği artırılıyor.
  Gerçek mutlu yüz, sadece dalgın zamanında tebessüm edilen yüzdür.
  Her fizik bir inancın ürünüdür. Değişen inançlar, fizikleri de değiştirecektir; çünkü, insan fiziği, o insan ruhunda neler olup bittiğini anlatacak şekilde yaratılmıştır. Bir insan ruhunda olup bitenleri değiştirdi mi fiziğinde olup bitenlerde değişmek zorunda kalacaktır.
  Hayallerinize saldıranlar, aslında kaderinizle savaşıyorlar.
  Tereddüt Yıkıcıdır
  Dale Carnegie&#8217;nin anlattığı bir hikayede, yıllarca iplerde dans eden bir ip cambazını aklına bir gün, &#8220;ipten düşüp öleceği&#8221; gelmiş, bu endişeyle yaşarken çok geçmeden düşüp ölmüştür. Kemal Sunal, uçakla ilişkilendirdiği ölüm korkusunu yıllarca ruhunda canlı tutmuş; bu yüzden uçağa bindiği gün, hayata veda ettiği gün olmuştur.
  Şüphe ne kadar fazlaysa, iman gücü o kadar azdır.
  Olumsuz Genelleme
  Bugün yapamayacağını düşünen, yarın yapamamasına destek oluyor. Bugün başaramayacağına inanan, yarınki başarısıyla savaşıyor.
  Bilimsel Deneyler
  İnsan yayınları tarafından yayınlanan, &#8220;Yeni Bir Psikoloji&#8221; isimli, Doğu ve Batı psikolojilerinin bir sentezi girişimi olan bir kitaptan alınmıştır.
  Kimyasal İlaçlar
  İşin başında olduğunuzdan veya fakirlere yardımı terk ettiğinizden dükkanınıza az müşteri gelir ve &#8220;müşteri gelmiyor&#8221; dersiniz, dedikçe inanırsınız. İnancınız yüzünden gelen müşteriler kapınıza uğramadan geri döndürülürler. Küçük bir hastalığa yakalanırsanız, belki de ilgi toplamak veya gerekçe niyetine kullanmak için &#8220;hastayım&#8221; dersiniz. Siz söyledikçe yalan da söyleseniz hastalığa inancınız gelişir, gerçekten de hasta olursunuz. Neye inandığınız bu kadar önemlidir.
  İnanç maddeye meydan okur.
  İMANI NASIL GELİŞTİRECEKSİNİZ?
  Engel Kaldırma
  Engelleyici dış mesajlar:
  Aynı çerçevede kendinizin de kendinizin de başarısız olacağını sanırsınız. Örneğin &#8220;Torpili olmadığı için kaybetti; benim de torpilim yok ben de kaybedeceğim.&#8221;
  Engelleyici iç mesajlar:
  &#8220;İki defa bu sınava girdim ve kaybettim, demek ki hiç kazanamayacağım. Ben kaybetmeye mahkumum.&#8221;
  Somut geçmişinize ilişkin sınırlar ve onlar hakkında kabullendikleriniz, geleceğiniz için büyük bir çelik kafese dönüşebilir.
  Dış Mesajlar
  &#8220;Yapamazsın, başarılamaz.&#8221; Derler: çünkü onlar pek çok başarısızlık yaşadılar. Kendi sınırlarını biliyorlar ve herkesi o sınırlar içine hapsetmek istiyorlar.
  Liderler, iç referansları kuvvetli olanlar arasından çıkmıştır.
  Kötü tecrübelerinden ders alalım; ama onları kopyalamayalım.
  Çocuklukta kendimizi anne babamızın yorumlarına göre anlamlandırarak dış referansın altında ezildik.
  &#8220;Bu yorumlardan bazıları, hakkımızdaki bir gerçeğin ifadesi olabilir. Eğer öyleyse, onlara teslim olmamalı, bu tür özelliklerimiz varsa, değiştirmeye odaklanmalıyız. Hayatımızdaki yorumlara kayıtsız kaldığımızda, zaman içerisinde bizi gerçekten söyledikleri gibi yapacaklardır.
  Dış Olaylar
  Birisi kaybetmişse, bir yerlerde hata yapmış olmalıdır. Bize düşen, başkalarından ders alıp hatalarından kurtulmaktır, kaybedişine bakarak vazgeçmek değil.
  Başaracağına inanmak, belki kesin başarıyı getirmeye yetmeyebilir; ama başaramayacağına inanmak, kesin başarısızlığı getiri.
  Gerçek olan, evrensel olandır. Bir işi başarabilen en az bir kişi varsa, o işi başaramamak evrensel bir gerçek olamaz.
  İç Mesajlar
  Elde edeceğiniz ilk fayda &#8220;sınırlarınız sürekli aşmanız&#8221; olacaktır. Hedefe ulaşmanın bir yolu kapanmışsa, açılabilecek başka bir yol vardır.
  Kişisel Olaylar
  Pek çok insanın yaşadığı depresyon patlamasını altında, su damlası kadar ince, basit ve hafif problemler vardır; ama o problemlerin binlerce kez zihinlerinden geçmesine izin verirler. Altında inledikleri acının gerçek dünyada var olmadığının, sadece kendi zihinlerinde üretildiğinin farkında değiller. Dertlerini anlattıklarında, ne kadar küçük problemlerin onları tank gibi ezdiğine şaşarsınız. Oysa gülüp geçilecek kadar basit olduğunu gördüğünüz o problemleri, aynı süreklilikle sizde yaşasaydınız, aynı pot kırma sizin dünyanızı da kuşatacaktır.
  Yıllardır yaptıklarımıza razı olursak, yıllarca neler yapacağımızı belirleriz.
  Hayal Üretme
  Zihninizde yeterince uzun süre tuttuğunuz hayal, zamanla derin bilincinize iner ve onu gerçek sanırsınız. Gerçek sandığınız şey ise gerçekten, de gerçekleşir.
  Zihninizde dolaşan her şey, kendinize yapılmasına izin verdiğiniz birer telkindir. Einstein&#8217;in, &#8220;bilimden önemlidir &#8220; dediği hayal kontrolü, kasıtlı ve bilinçli hayaldir. Gerçekleştirmek istediğiniz tüm iman alanlarında kuracağınız bu tür hayaller, sizi çok derinlerinizden besleyecek, içten içe büyük bir cesaret ve özgüven geliştirdiğiniz göreceksiniz.
   


  Yazan: kum kзđiśi

  Sponsorlu Bağlantılar
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
16/07/2019 - 04:59