ruhlar/gerceklik ve hayal/

Sponsorlu Bağlantılar

Eldaredge

Eldaredge

Üye
    Konu Sahibi
ruhlar/gerceklik ve hayal/
Hayalet var mıdır? Eğer hayaletler mevcutsa bunlar ölmüş insanların ruhları mıdırlar ve bu ruhlar şahadet alemi ile berzah alemi arasında sıkışıp kalmışlar mıdır?
Eğer “hayalet” denilen muammagerçekten bir hayal mahsulü değilse, şeytan ve cinlerin bir oyunu olarak değerlendirmek gerekir.
“Şahadet alemi ile berzah alemi arasında sıkışıp kalmış ruhlar”düşüncesi, İslam ruhuna tamamen aykırıdır. İslam’da böyle bir şey söz konusu değildir.
Bazen kişinin karanlıkta gördüğüküçük bir urgan -korkudan ötürü-hayalinde bir ejderha olabilir. Buaçıdan hayaletleri bu çeşit birer hayal mahsulü olabilir.
Eğer duyum değil de, gerçekten görülmüş şeyler varsa, onlar -kanaatimizce- şeytanlık yaparak insanı korkutmaya çalışan cinlerdir evet konu hakkinda resim koyabilirdim ama hepsi fake gibime geliyo

- - - Eklendi - - -

Arkadaslar yazi biraz kisa ama uzun oluncada sonuna kadar okumaya usenirsiniz diye dusundum

• Beğen
Tepkiler: CV-Aurora

Metin137

Metin137

Üye
bilgi için teşekkürler

-efşan

-efşan

Üye
Yazının uzun olması daha da bir okunası geliyor bana. Yazının uzun olması değil önemli olan benim için.
Noktalama ve imla kurallarına uygun olması önemlidir.

- - - Eklendi - - -

Teşekkürler bu arada.

• Beğen
Tepkiler: Haluk.
Eldaredge

Eldaredge

Üye
    Konu Sahibi
Yazının uzun olması daha da bir okunası geliyor bana. Yazının uzun olması değil önemli olan benim için.
Noktalama ve imla kurallarına uygun olması önemlidir.

- - - Eklendi - - -

Teşekkürler bu arada.

keske herkes senin gibi dusunse

• Beğen
Tepkiler: Haluk.
1STayTRue35

1STayTRue35

Üye
Teşekkür ederim, ruhların yeri bu dünya değildir. :ok2:

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Paylaşılan konuların alıntı olduğu belirtilirse çok iyi olur. Paylaşım için teşekkürler.

marist

marist

Üye
Teşekkürler..

fk555897

fk555897

Üye
Çok güzel bir yazı yazmışsın. Çoğu insan hayaletlerden korkuyor. Ama ne kadar saçma olduğunu düşünemiyorlar.

kingmaster76

kingmaster76

Üye
Teşekkürler

mcnpl4

mcnpl4

Üye
tesekkurler. ben inanmiyorum ama kafamda bi soru var yeri gelmisken paylasayim. cenazede hoca olunun ruhu son tahtada da ustune kapatilana kadar burda.(dizilerde de goruyoruz ruh oldugune inanmiyor) eger gunahlari coksa beni goturmeyin diye yalvariyor sevaplari coksa bi an once gitmek istiyor. onlarin sesini ancak hayvanlar duyabiliyor felan demisti. sorum burdan sonrasi. ornegin tenha bi yerde olen biri var defin edilme imkani yok o zaman noluyor?

Haluk.

Haluk.

Üye
Tesekkurler

Sago.Kaf-Kef

Sago.Kaf-Kef

Üye
guzel bilgi :tşk:

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
tesekkurler. ben inanmiyorum ama kafamda bi soru var yeri gelmisken paylasayim. cenazede hoca olunun ruhu son tahtada da ustune kapatilana kadar burda.(dizilerde de goruyoruz ruh oldugune inanmiyor) eger gunahlari coksa beni goturmeyin diye yalvariyor sevaplari coksa bi an once gitmek istiyor. onlarin sesini ancak hayvanlar duyabiliyor felan demisti. sorum burdan sonrasi. ornegin tenha bi yerde olen biri var defin edilme imkani yok o zaman noluyor?

Ben hocaya katılmıyorum, çünkü insan öldükten sonra son tahtanın üstüne kapanması yahut gitmek istemiyorum vb. gibi şeyler tamamen uydurmadır.

Neyse soruna gelirsek. Kişinin bedeninin ruhun elbisesi olduğunu varsayalım, nasıl elbiseyi parçalamak bedene zarar vermiyorsa bedeninin parçalanması da ruha bir zarar veremez. Bilmemiz gereken şu ki, ölen ruh değil, bedendir. İnsan öldükten sonra, bedeni dünyada nasıl ve ne şekilde kalmış olursa olsun bu durum ruhun berzah alemine gitmesine engel değildir. Yani ceset her ne kadar kabre defnedilmemiş veyahut defni geciktirilmiş olsa da, ruh berzah alemine girmiş ve cesediyle ilişkisi kesilmiştir.

Neticede kabir azabı ve sorgu sual ruha yapılacağından dolayı, insan ister ölerek toprağa gömülsün, ister boğularak denizin dibinde kalsın, yanarak külleri havaya savrulsun yahut yırtıcı bir hayvan tarafından yenilmiş olsun, kısaca bedene ne olursa olsun cesedi kabirde olmasa bile ruh mutlaka kabir hayatı geçirecek yani sorgu suale tabi olacaktır. Elbette en doğrusunu yüce Rabbimiz bilir.

• Beğen
Tepkiler: CV-Aurora
mcnpl4

mcnpl4

Üye
cevapladigin icin tesekkurler. biseyi tam bilmeyince boyle sorular olabiliyo kafamda bilgilendirdigin icin saol:)

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Rica ederim kardeşim.

Haluk.

Haluk.

Üye
Tekrar teşekkürler

Üst Alt