Reklam Engelleme Yöntemleri

 • 12 Şubat 2019
 • 64 Okunma
 • 0 Cevap

 1. İnternet dünyasının en büyük gelir kaynağı olan reklamlar her geçen gün artmaya devam ediyor. Bilmeyenler için internet üzerindeki uygulamalar, mobil siteler veya masaüstü siteler bütün içerik üreticileri ve insanlara hizmet sunan siteler arka tarafta sattıkları ürünler ve sundukları hizmetlerden elde ettikleri gelirlerin yanı sıra reklamlardan da gelir elde etmektedirler.

  Reklam Engelleme Yöntemleri

  Özellikle internet sitelerinin en büyük gelir kaynağı reklamlardır. Her ne kadar reklam sayısı artıyor desem de kullanıcıların bu durumdan rahatsız olmaya başlamasıyla reklam engelleme uygulamaları gün geçtikçe popülerliğini arttırdı. Şuanda dünya üzerinde yüz milyonlarca internet kullanıcısı gerek bilgisayarında gerekse mobil cihazlarında reklam engelleme uygulamaları kullanıyor.
  < Resmi açmak için tıklayın >

  Eğer bilgisayarda reklam engellemek istiyorsanız ve bilgisayarınızda Google Chrome kullanıyorsanız aşağıdaki gibi Adblock adı altında piyasaya sürülen ve güvenilir olan milyonlarca kullanıcıya sahip Chrome reklam engelleme uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar diğer tarayıcılar içinde piyasada bulunmaktadır. Opera veya Firefox gibi diğer popüler tarayıcı uygulamalarında da bu uygulamaları eklentiler mağazasından bulabilirsiniz.
  < Resmi açmak için tıklayın >

  Diğer taraftan mobil cihazlarda da karşınıza çok sayıda reklam çıkmaktadır. Son yıllarda artan mobil kullanım sebebiyle artık reklam verenler bilgisayarlardan çok mobil kullanıcılara reklam göstermeye çalışıyor. İnsanların her an yanında olan ve saatlerce kullanılan teknoloji aletleri telefonlar reklam gelirler konusunda oldukça büyük bir önem taşıyor.

  Android reklam engelleme ve iPhone reklam engelleme yöntemleri de bilgisayarlarda olduğu gibi reklam engelleme yazılımlarını kullanmaktan geçiyor. Mobil tarafta Opera gibi bazı tarayıcı uygulamaları kendi içinde tümleşik reklam engelleme özelliği barındırıyor. Böyle özellikleri olan tarayıcılarda herhangi bir ek uygulama kurmadan can sıkan reklamlardan kurtulabilirsiniz. Google Adsense reklamları kullanıcıları çok rahatsız etmese de birçok şirketin özel reklamı can sıkabiliyor.
  < Resmi açmak için tıklayın >

  Bu arada yazının başında da söylediğim gibi eğer bir siteden veya herhangi bir uygulamadan ücretsiz hizmet alıyorsanız reklam engellemeyin. Çünkü bu tarz platform veya sitelerin tek gelir kaynağı reklamlardır. Sizlere ücretsiz olarak hizmet sunan yerlerde reklam engelleme özelliklerini devre dışı bırakmanızı tavsiye ediyorum.
   


  Yazan: Buğra

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
20/02/2019 - 02:06