Rekabet Kurulu'ndan Google'a 197 milyon lira ceza

Sponsorlu Bağlantılar

gonyalı

gonyalı

Üye
    Konu Sahibi
Rekabet Kurulu'ndan Google'a 197 milyon lira ceza
Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti, Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc hakkında "genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı" gerekçesiyle yürütülen soruşturma tamamlandı.

Buna göre, Rekabet Kurulu, 12 Kasım 2020 tarihli kararı ile Google'ın, "genel arama sonuçlarının en üstüne, reklam niteliği belirsiz olarak ve yoğun bir şekilde metin reklamlarına yer vererek kendisine reklam geliri getirmeyen organik sonuçların içerik hizmetleri pazarındaki faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'u ihlal ettiği" sonucuna ulaştı.

Kurul, bu kapsamda söz konusu teşebbüse 196 milyon 708 bin 54,78 lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

• Beğen
Tepkiler: Eren Değerli

Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
Google için pek fazla bir ücret olmasa gerek.

• Beğen
Tepkiler: gonyalı
Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
Bir kaç yıl önce Google-u tamamen bırakıp DuckDuckGo-ya geçtim. İlk başlarda "Google kadar iyi değil" diyordum, şimdi tam tersini söylüyorum. Google arama motorunun başka hesaplarda aynı arama kelimeleri için FARKLI sonuçlar çıkardığını görünce bir daha kullanmadım. Özelleştirme adı ile veri toplayıp kullanıcıyı kendi sistemlerine bağımlı hale getirmeye çalışıyorlar.

Tabi bazı servislerinin yerini kimse alamıyor, ama arama motoru buna dahil değil. Mesela Google Sites, NGRAM Viewer filan çok iyi servisler.

• Beğen
Tepkiler: gonyalı
gonyalı

gonyalı

Üye
    Konu Sahibi
Bir kaç yıl önce Google-u tamamen bırakıp DuckDuckGo-ya geçtim. İlk başlarda "Google kadar iyi değil" diyordum, şimdi tam tersini söylüyorum. Google arama motorunun başka hesaplarda aynı arama kelimeleri için FARKLI sonuçlar çıkardığını görünce bir daha kullanmadım. Özelleştirme adı ile veri toplayıp kullanıcıyı kendi sistemlerine bağımlı hale getirmeye çalışıyorlar.

Tabi bazı servislerinin yerini kimse alamıyor, ama arama motoru buna dahil değil. Mesela Google Sites, NGRAM Viewer filan çok iyi servisler.

Arkadaş ben YANDEX DEN ŞAŞMAM ARALARINDA EN İYİSİ BANA GÖRE ЯНДЕКС
( Youtube hariç ) GOOGLE SERVİSLERİNİ DE HİÇ KULLANMIYORUM.

gonyalı

gonyalı

Üye
    Konu Sahibi
Google Rekabet Kurulu tarafından kesilen ceza sonrasında açıklama yaptı. Şirket şu ifadelere yer verdi:

“Kullanıcılar, Google'dan güvenebilecekleri ve yüksek nitelikli arama sonuçları sunmasını bekliyor. Biz de kullanıcılarımızın bu beklentisi doğrultusunda onlara en ilgili yanıtları sunarken arama sonuçları ile değil, reklam gösterimlerimizle gelir elde ediyoruz. Google üzerindeki her reklam açık bir şekilde işaretlenerek diğer arama sonuçlarından ayrılmaktadır. Yapıcı yaklaşımımızı sürdürerek, Google arama hizmetinin nasıl çalıştığına ilişkin yanlış anlamaları gidermek üzere Rekabet Kurumu ile çalışmaya devam edeceğiz.”