Putin petrolde vizyon çizdi

 • 30 Ekim 2010
 • 297 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Rusya Başbakanı Vladimir Putin Rusya'nın mevcut petrol ihracatını koruyabilmesi için 2020'ye kadar toplam 8,6 trilyon ruble (280 milyar dolar) yatırım yapması gerektiğini söyledi.

  Volga nehrinin kenarında bulunan Samara kentinde petrol endüstrisinin yetkilileri ile bir araya gelen Putin, 10 yıllık enerji strateji paketi üzerinde çalışmalarda bulundu.

  Devlet bütçesinin yüzde 44'ünü sağlayan petrol endüstrisine yatırım yapılması konusunda hükümet dikkatli adımlar atıyor. Ortakları memnun edecek karlılık fazlasının yeniden sektörün gelişimi için harcanması hedef olarak belirleniyor.

  Rusya eylül ayında günlük 10,16 milyon varil petrol üretimi ile rekor seviyeye ulaştı. Enerji Bakanı Sergey Şmatko'ya göre petrol üreticileri üzerindeki vergi yükü hafifletilmezse üretim kapasitesi yüzde 20 oranında düşerek günlük 8 milyon varil petrole gerileyebilir.

  Toplantıda açıklamada bulunan Şmatko, "Rusya'nın Batı Sibirya bölgesindeki eski petrol alanlarında üretimin maksimum seviyeye çekilebilmesi için yatırım gerekiyor. Bu bölgenin yüzde 70-80'ini 2020'de de aktif olacak" bilgisini verdi.

  Şmatko Rusya'nın vergi yükünü mevcut yüzde 73'lük seviyeden yüzde 65'lere çekmeyi planladığı bilgisini de verdi.

  Putin de konuşmasında yeni alanların aktif hale getirilmesi, enerji verimliliğinin artırılması, eski alanlarda yapılacak modernizasyon çalışmalarının ardından yıllık 500 milyon ton petrol üretim kapasitesinin önümüzdeki 10 yıl sürebileceğini kaydetti.
   


  Yazan: HeiLmasTer®
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
18/01/2019 - 15:27