Protesto / Manifesto / Deklarasyon

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
volkanik546

volkanik546

Üye
    Konu Sahibi
Protesto / Manifesto / Deklarasyon
Bu maili ulaşabildiğimiz kadar basın-yayın organına ulaştırmaya çalışıyoruz.Sebebi gayet açık aşağıda yazıyor.Sizde hem fikirseniz tüm gruplarda yayınlayın herkes ulaşabildiği yazısına, kalemine, haberine güvendiği herkese göndersin lütfen...Altına isminizi yazmayı unutmayınız..MEVCUT ADSL TARİFELERİNİ VE UYGULANIŞINI PROTESTO EDEN AÇIK MANİFESTO/DEKLARASYON​

Konu: 250.000 ADSL kullanıcısı adına işbirliği ile hazırlanmış açık manifestodur.
İlgi: Toplumsal örgütlenmeler, teknoloji alanında yetkisi bulunan kişiler, Türk Medyası, köşe yazarları ve Türk Telekom - TTNet yetkilileri.
Açıklama
İlgili metin, takriben 250.000 ADSL abonesi tarafından ortaklaşa hazırlanarak adı geçen ilgililerin bilgisine sunulmak için protesto amacıyla yazılmış olup; ilgili aboneleri tarafından yukarıdaki statüde yer alan herkese dikkatleri çekilmek üzere yollanmıştır.

Sayın Yetkili;
2006 yılı itibariyle Oger Telekom’a açık teklif yoluyla satılan Türk Telekom A.Ş.’nin özelleştirilmesinin ardından izlenen hizmet politikaları, fiyat düzenlemeleri, teknoloji standartları gibi konularda biz aboneler, büyük rahatsızlık duymaktayız. Bahsi geçen bu rahatsızlık, özellikle son dönem fiyat düzenlemeleriyle birlikte yerini tepki ve öfkeye bırakmıştır.
Türkiye, 2003 yılı ile birlikte terminolojide “Broadband” yani “Geniş Ağ” adı verilen hizmet kapsamı altına alınmış (ADSL), bu sayede başta internet iletişimi olmak üzere yüksek hızda veri aktarım hakkı biz abonelere sunulmuştur. Mamafih, geçen 4 yıllık süreç içerisinde izlenen yanlış politikalar nedeniyle başlanılan noktadan itibaren bir ilerleme sağlanamamış; biz son kullanıcılar olarak haksız yere fahiş fiyatlar üzerinden hizmet almak zorunda bırakılmışızdır.
Öte yandan günümüz çağdaş trendinde rol almak isteyen ülkeler, teknolojinin bu en önemli nimetine sahip çıkarak gerekli altyapı çalışmalarını tamamlamış ve bu hizmeti abonelerine büyük bir kolaylık ve kalite ile sunmuştur. İşin Türkiye cephesinde ise durum ne yazık ki acı vericidir. Bu aşamada Türkiye’nin bu hizmetlerini yürütmekle sorumlu tek kanalı Türk Telekom, aşağıda listelenen konularda yatırım yapmaktan kaçınmış ve bizleri mağdur bırakmıştır.
1. Kapasite: 2003 yılı sonlarında bulunan 300.000 ADSL kullanıcısına karşın 2006 yılı sonunda 1.500.000 ADSL kullanıcısı bulunmaktadır. %400’lük bu artış, sizin de takdir edeceğiniz üzere azımsanamayacak bir miktardır. Bu kadarlık bir artışı istihdam edebilmek için ise yurtiçi ve yurtdışı altyapı çalışmaları yapılması gerekmesine rağmen tek bir çalışma dahi yapılmamış, hatta şu an itibariyle mevcut kullanıcılar altyapı yetersizlikleri nedeniyle kendilerine sunulan hizmetleri sağlıklı bir şekilde alamaz olmuştur. Gün içerisinde sık sık kesilen internet bağlantıları, taahhüt edilen hızların altında verilen sağlıksız bağlantılar bu ihmalkarlığın açık bir ispatıdır. Mevcut Sayın yetkili, fahiş fiyatlar alınmasına karşılık verilen bu hizmet hangi aklı salim kullanıcıya, müşteriye daha da önemlisi insana yakışmaktadır?
2. Hız: Birinci maddede değinilen altyapı yetersizlikleri sonucu mevcut hızlarda herhangi bir değişiklik yapılmamış ve günümüzde 3. Dünya ülkelerinin sahip olduğu en yüksek hız 2048kbps (2Mbit) olarak sunulmaya devam edilmiştir. Oysa gelişmiş dünya ülkelerinde hatta ve hatta birçok gelişmemiş ülkede dahi en yüksek internet hızı 4096kbps (4Mbit) ile 8192kbps (8Mbit) arasında değişmektedir.
3. Fiyat Politikası: Özellikle bu madde, protestomuzun ana nedenini oluşturmaktadı r. Nitekim, mevcut tarifeler üzerinden verilen hizmet; çağdışı, postmodern bir uygulama dahası yasal hükümlülüklerin yerine getirilememesidir. İlgili fiyat politikaları dahilinde bile söz verilen hizmetler herhangi bir aksama olmadan yerine getirilememekte, dahası ilgili kurumca (TTNet A.Ş.)bu hizmetlerin iyileştirilmesi konusunda bir çaba gösterilmemektedir. An itibariyle verilen ADSL hizmeti ise sunduğu parasal yükümlülükler nedeniyle biz milyonlarca ADSL abonesine darboğaz yaşatmakta, ekonomimizin gözler önünde olduğu bugünlerde çaresiz bırakmaktadır. Ancak, ülkemizdeki bu uygulamanın aksine diğer Avrupa ülkelerinde aynı hızlar oldukça makul fiyatlar üzerinden sunulmaktadır. Bilginize ithafen aşağıda ilgili Avrupa ve Amerika ülkelerinin hızları ve buna bağlı ücretleri ile Türkiye’de sunulan hızlar ve ücretleri verilmiştir.
a. Amerika Birleşik Devletleri:
i. 1.5Mbit, Aylık ücret: 13$, Tür: sınırsız, Sağlayıcı: RADSL (1,5 kat daha hızlı)
ii. 1Mbit, Aylık ücret: 65$ (94YTL), Tür: sınırsız, Sağlayıcı: TTNet A.Ş.

NOT: Türkiye’de 1.5Mbit internet hızı bulunmamaktadır. Buna en yakın internet hızları 1Mbit veya 2Mbit referans alınmıştır.

NOT 2: Türkiye’de şu an sunulan en düşük ADSL internet hızı 256 kbps, Amerika’da “Dial-up Replacement” adı verilen ve Türkiye’de 1999 yıllarında yaygın olan Dial-Up (56 Kbps) bağlantı yerine genellikle abone olan kullanıcılara hediye olarak verilmektedir.
b. Kanada:
i. 10 Mbit, Aylık Ücret: 55.95$, Tür: sınırsız, Sağlayıcı: Eastlink (5 kat daha hızlı)
ii. 2Mbit, Aylık Ücret: 88$ (128YTL), Tür:sınırsız, Sağlayıcı: TTNet A.Ş.

NOT: Türkiye’de sunulan en yüksek hız 2Mbit olduğu için bu derece hızdaki internetle karşılaştırmak için bu referans seçilmiştir.

NOT 2: Türkiye’de ADSL başvurularında ayrıca ilaveten alınan 29YTL’lik kurulum ücreti ilgili ülkede yoktur. Sadece bahsi geçen aylık ücret ödenmektedir.
c. İngiltere:
i. 512 Kbps, Aylık Ücret: 19$, Tür:sınırsız, Sağlayıcı: UK Online (Eş Değer)
ii. 512 Kpbs, Aylık Ücret: 53$, Tür:sınırsız, Sağlayıcı: TTNet A.Ş.
d. Almanya:
i. 2Mbit, Aylık Ücret: 26$, Tür:sınırsız, Sağlayıcı: Deutsche Telekom (Eş Değer)
ii. 2Mbit, Aylık Ücret: 89$, Tür:sınırsız, Sağlayıcı: TTNet A.Ş.
e. İsviçre
i. 100Mbit, Aylık Ücret: 40$, Tür:sınırsız, Sağlayıcı: TeliaSonera AB (100 kat daha hızlı)
ii. 2Mbit, Aylık Ücret: 88$ (128YTL), Tür:sınırsız, Sağlayıcı: TTNet A.Ş.

NOT: Türkiye’de sunulan en yüksek hız 2Mbit olduğu için bu derece hızdaki internetle karşılaştırmak için bu referans seçilmiştir.


f. Hırvatistan
i. 5 Mbit, Aylık Ücret: 36$, Tür:kotalı, Sağlayıcı: TriplePlay (Eş Değer)
1. 2 Telefon Hattı
2. Aylık 120 dakika ücretsiz telefon konuşması
3. 5 Mbit İnternet (5GB Kotalı)
4. Bilgisayarda izlemek için 20 ücretsiz dijital TV kanalı
5. 5 adet e-mail adresi
6. 100MB mail alanı
7. Ücretsiz Dial-up servisi
8. Antivirus&Spam Koruması
ii. 1 Mbit, Aylık Ücret: 35$, Tür: kotalı, Sağlayıcı: TTNet A.Ş.
1. Ekstra Telefon Hattı
2. Ekstra Telefon Ücretlendirmesi
3. 1 Mbit İnternet (9GB Kotalı)
4. 1 adet e-mail adres
5. 50 MB Alan
6. Ekstra dial-up ücreti
g. Bulgaristan
i. 2 Mbit, Aylık Ücret: 32$, Tür:sınırsız, Sağlayıcı: Bulgarian Telecommunications (Eş Değer)
ii. 2Mbit, Aylık Ücret: 88$, Tür:sınırsız, Sağlayıcı: TTNet A.Ş.

Kaynak: Wikipedia,

NOT: Tüm ücretler dolar kuru üzerinden hesaplanmış olup, 1.44YTL olarak alınmıştır.
NOT 2: Tarife karşılaştırması olarak Türk Telekom’un 1 Nisan 2007 tarihinden itibaren devreye sokacağını belirttiği “indirimli” tarifeler kullanılmıştır.
NOT 3: Altyapı yetersizlikleri nedeniyle karşılaştırma dahi yapılamayan ülkeler için mevcut en yüksek hız/kota sahibi tarife seçilmiştir.


Yukarıda açıkça kaynaklarıyla belirtilen fiyatlara karşılık TTNet A.Ş. Genel Başkanı Paul Doany’nin 06.03.2007 tarihli talihsiz açıklamasna ilişkin NTVMSNBC sitesinde yer alan haberden bir alıntı:
“...Türkiye’deki ADSL erişim ücretlerinin yüksek olduğundan şikayet edildiğini anımsatan Doany, Türkiye’deki erişim ücretlerinin Avrupa ülkelerine göre en düşük düzeyde olduğunun rahatlıkla görülebileceğini, KDV dahil edildiğinde bile ADSL ücretlerinin Türkiye’de diğer ülkelere oranla çok rekabetçi olduğunu savundu...”

Kaynak: NtvMSNBC,

Sonuç olarak, yukarıda listelenen altı ülkenin hepsinde de ne yazık ki Türkiye hem hız ve hizmet konusunda oldukça geri, ücret bakımından ise ileride kalmıştır. Daha da ötesi, buna benzer 16 Avrupa ülkesi daha bulunmaktadır. Ülkemizde bulunan ve 1 Nisan itibarı ile geçerli olan/geçerli olacak, açıklanan fahiş tarifeler ise şöyledir:


256 Kbps 48 YTL-33$ (Sınırsız, eski tarifeden farklı olarak 1 YTL indirim)
512 Kbps 77 YTL- 53$(Sınırsız, eski tarifeden farklı olarak 12 YTL indirim)
1024 Kbps 94 YTL – 65$ (Sınırsız, eski tarifeden farklı olarak 45 YTL indirim)
2048 Kbps 128 YTL-88$ (Sınırsız, eski tarifeden farklı olarak 101 YTL indirim)

Görüldüğü üzere, öncesinde biz abonelerin şikayet ettiği ve yukarıda da madde madde saydığımız durumlara karşılık TTNet A.Ş.’nin çözümü 1 Nisan 2007 tarihinden itibaren geçerli olacak bu fahiş tarife olmuştur. Eğer fiyatlar ve indirim oranları dikkatlice incelinirse, görülecektir ki yüksek hızdaki internet ücretleri ucuzlarken, herkesce fiyatlar nedeniyle ortak kullanılan ve çoğunlukta olan düşük hızdaki bağlantı ücretlerine “1 YTL” gibi komik bir indirim yapılmıştır.

Bizim ihtiyacımız olan, yüksek hızlara düşük fiyatlar üzerinden ulaşmaktır. Ne yazık ki Türk Telekom iştirakı TTNet A.Ş., kendince seçtiği 49YTL’lik sınırın altına inmeyecek şekilde üst fiyatlara indirim yapmış, kısacası herhangi bir çözüm getirmemiş hatta biz aboneler, Türk milletini ümitsizliğe sürüklemiştir.

Bu metni okuyan siz ilgili kişiden ricamız ise yukarıda detaylı bir şekilde anlatılan yaşadığımız sorunlara gerçekçi çözümler getirilmesi için biz kullanıcılara destek olmanız, elinizde bulundurduğunuz basın, medya, yayın ve yayım organları üzerindeki yetkinizi kullanarak bize yardımcı olmanızdır. Türkiye, yıllar yılı sömürülen bir devlet olmaktan kurtulamamış ve ADSL hizmetlerinde de tekelci anlayışın kurbanı olmuştur. Artık buna bir son vermek amacıyla, desteklerinizi mutlaka bekliyoruz. Bir milyonu aşan ADSL kullanıcısı adına 250.000 kullanıcı olarak diyoruz ki; Türkiye’de sağlıklı bir interneti, yurtdışında Avrupa ülkelerinde olduğu gibi uygun fiyatlarda sahip olalım. Bizim bu yakarışımıza karşılık ilgili kişinin acınası cevabını büyük bir sitemle pişkinlik olarak nitelendirmekteyiz. Lütfen bu tepki kampanyası esasında yardımlarınızı esirgemeyiniz ve siz de artık ilerleme yolunda atılacak adımlara önayak olunuz...

Eminiz ki duyarlı köşe yazarlarımız, ve değerli Türk basını bu noktada biz milyonlarca abonenin temsilcisi olacaktır.

Saygılarımızla;
TTNet A.Ş. ADSL Hizmetleri Kullanıcıları.
Serkan ÜRGÜNMailimden alıntıdır.volkanik546
 


volkanik546

volkanik546

Üye
    Konu Sahibi
Kimsenin konuyla ilgili diyecek bişeyi yok mu?
 
pskolojik maynağ

pskolojik maynağ

Üye
türktelekomu hecelere bölünce ne olduğu anlaşılıyor zaten
yılbaşında yükseltirler zaten
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...


Üst Alt