Profesyonel ordu göreve başladı

 • 28 Nisan 2011
 • 395 Okunma
 • 1 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. 'Profesyonel ordu göreve başladı'


  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, profesyonel ordu uygulamasının başladığını açıkladı: ”6 tümenimiz güney hududunda görevde. Erbaşlar var. Şimdi sözleşmeli er alacağız. Bunun gelişimine göre sözleşmeli ve bedelli durumu tekrar incelenecek.”

  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, 8 yıldır yürüttüğü bakanlık görevinin ardından önemli açıklamalar yaptı.

  NTV'den Nilgün Balkaç'ın sorularını yanıtlayan Gönül, '27 Nisan e-muhtırasından, balyoz tutuklamalarına kadar bir çok konuda konuştu.

  KONUŞMADAN SATIR BAŞLARI:

  Balkaç: 27 Nisan e-muhtırasının yıl dönümü bu konu hakkında ne diyeceksiniz?
  Gönül: 2002'de bir seçime giriyoruz, sandıkların başında temsilcilerimiz yok. Genel Başkanımız seçime giremiyor. Kimse bizim seçimi kazanacağımızı tahmin etmiyor. İnsanları kötü niyetle yorumlamamak lazım. Ama kararı millet verir. Bu bildiriyi verenlerin yasal kanalları var. Milli Güvenlik Kurulu var. Sayın Başbakan'la, Cumhurbaşkanı ile görüşme şansları var. Ama onlar farklı bir tavır uyguladılar. Hükümette gereğini yaptı.

  Balkaç: Komutanların tutuklanması hakkında ne düşünüyorsunuz?
  Gönül: Anayasa'nın 117. maddesi Genelkurmay'ı ayrıca düzenlemiş. Genelkurmay Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı değil. Başkomutanlık TBMM'nindir. Yani Milli Savunma Bakanlığı ile bir bağı yoktur Genelrumya'ın. Ama Genelkurmay ile yakın ilişkilerimiz var. Genelkurmay'ın Bakanlar Kurulu'nda temsilcisi yoktur, dolayısıyla onları biz temsil ediyoruz. Eskiden siviller askeri mahkemelerde yargılanıyordu. Şimdi tersi oluyor. Her ikisinde de şikayetler var. Herkes aksi sabit oluncaya kadar masumdur. Biz de olaya böyle bakıyoruz. Devam eden bir davayla ilgili görüş beyan etmek suç.

  Balkaç: Hükümetle asker arasında gerginlik söz konusu, bu çalışmalarınıza nasıl yansıyor? Genelkurmay Başkanı Dolmabahçe'de Başbakan'la görüştü...
  Gönül: Sanki şu an yargılananları hükümet sevketti gibi konuşuyorsunuz. Savcılar sevketti. Türk Silahlı Kuvvetleri'ni harbe hazırlamak hükümetin görevidir. Bu sebeple ilişki noktası benim. Benim bir büyük şansım var, çok büyük Genelkurmay Başkanları ile çalıştım. 3 günde biten Askeri Şura 8 günde bitti bunu şimdi açıklayamam. Belki ilerde kanun değişir o zaman açıklarım.

  Dolmabahçe'de yapılan toplantı her zaman yapılan bir toplantı. Üçümüz bir araya geldik o gün. İlk kez bir araya gelmiyoruz. Belki Dolmabahçe'de olması dikkat çekmiş olabilir. Toplantının başı Başbakan'dır o nedenle bir açıklama yapılacaksa onun yapması gerekir.

  Balkaç: TSK'nın komutanlarının yüzde 10'u tutuklu bu terörle mücadelede bir zaafiyet yaratır mı?
  Gönül: Kişilerle kurumları karıştırmamak lazım. Kişiler hata yapabilir ama, kurumlar yapmaz. Bizim bir tane ordumuz var ikinci ordumuz yok. İçinde hata yapanları varsa elbette hesabını verecek. Bütün ülkeler silahlı kuvvetlerine toz kondurmaz. Ülkeler arasındaki münasabetlerde, silahlı kuvvetlerin gücü kadar sesiniz yükselir. Bir jandarma albay görevinin on yılını mahrumiyet bölgesinde geçirir, dağlarda. Onun için insanların bu taraflarına saygı göstermek lazım. Türk Silahlı Kuvvvetleri'nde görev her zaman yapılır.

  Balkaç: CHP'nin bedelli askerlik önerisi gerçekçi mi?
  Gerçekleşmesi mümkün görünmüyor. Sevr anlaşması mecburi askerliği kaldırın diyordu. Biz tabi kaynaklar bakımından zengin bir ülke değiliz. Bizim zengiliğimiz çalışkan insanlarımız. Profesyonel ordu şu an zaten göreve başladı, 6 tümen güney hududunda görev yapıyor.
   


  Yazan: tragedie
 2. Hadı hayırlısı
   
  tragedie bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
21/01/2019 - 08:15