Duyuruyu Kapat

Polen Binbir Derde Deva

 • 23 Aralık 2005
 • 2975 Okunma
 • 1 Cevap

0/5, 0 Oy
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Anti bakteriyel özelliği olan polen ve propolisin, kalp damar hastalıklarının tedavisinde, tümör oluşumunun önlenmesinde, yeni hücrelerin oluşumunda etkili...
  <div align="center">< Resmi açmak için tıklayın >
  </div>
  TRABZON - olenin sabahları aç karnına yenmesi gerektiğine dikkati çeken Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Değer, sağlıklı yaşam için yetişkinlerin günde 7-8 tatlı kaşığı, çocukların ise bu miktarın 1/3&#8217;ü kadar polen yemesinin önerildiğini söyledi.

  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Değer, antibakteriyel özelliği olan polen ve propolisin, kalp damar hastalıklarının tedavisinde, tümör oluşumunun önlenmesinde,yeni hücrelerin oluşumunda etkili olduğunu belirlediklerini bildirdi.

  Prof. Dr. Değer, Devlet PlanlamaTeşkilatı (DPT) tarafından da desteklenen, Doğu Karadeniz&#8217;de üretilen polen ve propolisin tıbbi özellikleri konusundaki araştırmayı tamamladıklarını belirtti.

  Polenin arıların çeşitli bitkilerden toplayarak, yiyecek bulamadıkları mevsimler için depoladıkları zengin bir gıda, propolisinise arıların, ağaçların kabuk ve tomurcuklarından topladığı kovan koruyucu bir reçine olduğunu anlatan Prof. Dr. Orhan Değer, &#8220;Polen proteince zengin, yağca fakir, vitamin ve mineraller yönünden ise D, K ve B12 vitaminleri hariç zengin sayılabilir. Propolis ise fenolik asitler, çeşitli aromatik bileşikler, B kompleks vitamini, önemli mineraller veeser elementleri içerir&#8221; dedi.

  Prof. Dr. Değer, polenin kanser hücrelerinin artmasını önlediğini belirterek, şunları söyledi:
  &#8220;Yaptığımız araştırmada antibakteriyel özelliği de bulunan polen ve propolisin eski hücrelerin atılarak, yerine yeni hücrelerin oluşmasında, kolesterolü düşürerek kalp-damar hastalıklarının tedavisinde, bazı kanser türlerine karşı tümör oluşumunun önlenmesinde, iltihaplı hadiselerin tedavisinde etkili olduğunu belirledik.&#8221;

  Değer, sağlıklı yaşam için yetişkinlerin günde 7-8 tatlı kaşığı, çocukların ise bu miktarın 1/3&#8217;ü kadar polen yemesinin önerildiğini bildirdi. Polenin sabahları aç karnına yenmesi gerektiğine dikkati çeken Değer, ayrıca yılda bir kez polen kürü yapılmasının da faydalı olacağını kaydetti.

  FAYDALARI ÖĞRENİLDİKÇE SATIŞI 11 YILDA 1250 KAT ARTTI
  Eski Trabzon Arıcılar Kooperatifi Başkanı Avni Haliloğlu, polenin tıbbi özellikleri konusunda yapılan bilimsel çalışmanın ardından faydalarının çok daha iyi anlaşıldığını ve satışının arttığını belirterek, &#8220;1994&#8217;de Trabzon&#8217;da 8 kilo polen üretilirken, bu yıl bu rakam 10 tonu aştı. Bu, bal satışlarını da olumlu etkiledi&#8221; dedi.

  Polenin, kovanın girişine konan ve &#8220;polen tuzağı&#8221; adı verilen levha yardımıyla arıların ayaklarından toplandığını ifade eden Haliloğlu, şunları söyledi:
  &#8220;Polen pek çok vitamini birarada bulunduruyor. 1 çay kaşığı polende 100-120 bin polen hücresi bulunuyor. Her polen hücresi bir çiçeği meydana getirecek yapıtaşına sahip. Vitamince çok zengin olan polenin kanser hücrelerinin oluşumunu önlediği ve pek çok hastalığa iyi geldiği bilimsel çalışmalarla ispatlandı.&#8221;

  Haliloğlu, kilosu 38 bin YTL&#8217;ye satılan polenin başta tedavi amaçlı olmak üzere, yeterli ve dengeli beslenme ile vitamin olarak tüketildiğini kaydetti.
   


  Yazan: Haberci
 2. Alerjisi olan için ama..
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - Polen Binbir Derde
  Sadece bal mı polen de şifa... Sağlık Köşesi 2 Mart 2012
  Saf Arı Poleni Faydaları Nelerdir Sağlık Köşesi 28 Eylül 2011
  Arı Poleni Toplanması ve Üretimi Sağlık Köşesi 24 Eylül 2011
  Arı Poleni Saklanma Yolları Hakkında Bilgiler Sağlık Köşesi 24 Eylül 2011
  Polen Alerjisi Can Sıkıyor Sağlık Köşesi 28 Nisan 2010
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
22/09/2017 - 02:22