Patlamış mısır nasıl patlıyor?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Fatih[Sag0]HiphoP

Fatih[Sag0]HiphoP

Üye
    Konu Sahibi

Patlamış mısırın hikayesi beş bin yıl evveline, Amerika kıtasına kadar uzanıyor. Amerika yerlileri gıda için kullanılacak mısır ile içi daha sulu olan patlayabilir mısırların arasındaki farkı biliyorlardı.
Kolomb kıtaya ayak bastığında yerlilerin mısır kültürünü gördü, ama asıl ilgi 1510'lu yıllarda Güney Amerika'da terör estiren Hernanda Cortes'in Aztek'lerin dini ayinlerde ipe dizilmiş patlamış mısırları yediklerini görmesi ile başladı. Üstelik yerliler mısırı bir çeşit şişe geçirerek, tekrar tekrar ısıtarak veya kızgın kuma gömerek değişik şekillerde patlatarak yiyorlardı.
Amerika kıtasının keşfinden sonra Avrupa'ya getirilen ürünlerin içinde en ünlüleri patlamış mısır ve tütündü. Birincisine çok fazla yağ ve tuz ilave etmezseniz, kesinlikle ikincisinden daha sağlıklıdır. Ancak tüm mısır taneleri patlamaz. Patlayan mısırın gizemini yaratan iki faktör vardır: Mısır tanesinin içinin çok güzel bir ısı geçiş özelliği ve müthiş bir mekanik mukavemete, yani sağlamlığa sahip kabuğu.
Mısıra dikkatli bakıldığında, etrafında kalın ve su geçirmez bir kabuk olduğu görülür. Bunun altında iki tabaka daha vardır. Tanenin bu iç kısımlarındaki moleküllerin sıralanış biçimi, normal mısır tanelerine göre daha düzenlidir. Bu sayede ısı normal tanelere oranla neredeyse iki misli hızla içine yayılabilir.

Kalın kabuk ısıtıldığında, tanenin içi de süratle ısınır ve içindeki su, basınçlı bir su buharı oluşturur. Isınma süresince gittikçe artan bu basınç, sonunda kalın kabuğun adeta infilak ederek yırtılmasına yol açar. Tane ilk boyutundan yaklaşık 30 misli büyür, içi dışına gelir, yani tanenin içindeki yumuşak kısım dışarı çıkarak yenilebilir kısmı oluşturur. Bu özelliği tabiatta başka hiçbir şeyde göremezsiniz. Belki biraz ekmeğin oluşumunu buna benzetebiliriz.
Bir mısır tanesinin ideal bir şekilde patlayabilmesi için, içinde en az yüzde 14 oranında su olması gerekir. Bunun altındaki oranlarda yine patlar ama kısmen açılır, istenen sonuç alınamaz. Mısırın içersindeki su oranını artırmak için, kapalı bir ortamda üzerine su serpiştirilmesi ve beklemeye bırakılmasının faydalı olacağı söylenir ama bu işlem mısırın içindeki su oranını en fazla yüzde l arttırır. Bir mısırı iğneyle delerseniz, bir fırında veya güneş altında bekletirseniz, 150 derecenin altında ısıtırsanız, yukarıda bahsedilen suyun buharlaşması, basınç ve infilakın hiçbiri gerçekleşmez.


Sinemalarda vazgeiçmezimdir )) o olmayınca hakketen filmin tadı çıkmıyor yada ders çalışırkennn )) boş durmayı sevmiyorum galiba sanırsam

burdan o çıkıyor
 
grafikseli 84

grafikseli 84

Üye
:)son resim güzelmiş
 
Romantik Prens

Romantik Prens

Üye
teşekkürler
 
_dumanist_

_dumanist_

Üye
Canım patlamış mısır istedi :)
Ses çıkmıyacağını bilsem hemen patlatırdım ama bu saatte pek hoş olmaz sanırım herkesi uyandırmak :)
 
Fatih[Sag0]HiphoP

Fatih[Sag0]HiphoP

Üye
    Konu Sahibi
Canım patlamış mısır istedi :)
Ses çıkmıyacağını bilsem hemen patlatırdım ama bu saatte pek hoş olmaz sanırım herkesi uyandırmak :)
dün akşam tek başıma mısır patlattım. tencerenin ağzına kadar patlaşı(biraz fazla koymuşum:islik)
1 saat te zor bitirdim.:ehe
 
qurbuz

qurbuz

Üye
tşk
 
Nazy

Nazy

Üye
dişleri rahatsız ediyor ben pek sevmem patlamış mısır
 
icep

icep

Üye
slm arkadaşlaraşagıdaki linkte video da cep telefonu ile mısır patlatılıyor fake mi yoksa gerçeklik payı var mıdır ilginize şimdiden tşk...
 
Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
Son resime bayıldım. Eline sağlık güzel konu:)
 

ısland

Üye
son resim güzelmiş
 
slm arkadaşlaraşagıdaki linkte video da cep telefonu ile mısır patlatılıyor fake mi yoksa gerçeklik payı var mıdır ilginize şimdiden tşk...
bildiğime göre mikrodalga fırından bir parça söküyorlar onu masanın altına koyuyorlar.sonra da mısır tanesini masanın üstüne koyuyorlar cep telefon(larını)unu mısır tanesinin üstüne tutuyorlar.(sanki telefon sayesinde patlıyormuş gibi).aslında mısır tanesini patlatan masanın altındaki,mikrodalga fırından alınan parça;)
 
jackalx_06

jackalx_06

Üye
güzel paylaşım saol.
 
Candy

Candy

Üye
Teşekkürler güzel bilgiler..
 
silop_kms

silop_kms

Üye
teşekkürler son resim manyak...:)
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt