Patateste virüslü tohum paniği


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
NoScatter

NoScatter

Üye
    Konu Sahibi
Türkiye'nin yaz sezonunda patates üretiminin yaklaşık yüzde 40'ını karşılayan İzmir'in Ödemiş ilçesinde, 2 bin dönüm arazide ekili patates tohumlarında virüs saptandı. Bulaşıcı virüsün etkisiyle ilçede 12 bin tonluk üretim kaybı oluşacağı iddia ediliyor.

Ödemiş'te özel bir şirket için sözleşmeli patates üretimi yapan 47 üretici, firmanın kendilerine verdiği sertifikalı tohumları ektikleri tarlalardan hastalıklı ürünlerin çıkmaya başlaması üzerine Menemen Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Bitki Sağlığı Kliniği'nde tahlil yaptırdı.
Tahlil sonucunda “Ranger Russet” cinsi tohumların yoğun bulaşıklığa sahip “Y ve S virüslerinden etkilendiği ve bu tohumların ekili olduğu toprakların enfeksiyon kaynağı haline geldiği” ortaya çıktı. Üreticiler, arazilerinin kullanılamaz duruma gelmesi nedeniyle zararlarının karşılanmasını istedi.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

Doğuş Pertez
Cevap
0
Görüntüleme
737
Doğuş Pertez
Doğuş Pertez
Cevap
0
Görüntüleme
3K
Doğuş Pertez
<''Th3 ßiG ßoSs''>®
Cevap
8
Görüntüleme
713
<''Th3 ßiG ßoSs''>®
Doğuş Pertez
Cevap
0
Görüntüleme
700
Doğuş Pertez
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt