Oturumlardaki mesaj baloncukları ve yazı rengi düzenlemesi - Resimli anlatım

Sponsorlu Bağlantılar

noss_bar

noss_bar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Oturumlardaki mesaj baloncukları ve yazı rengi düzenlemesi - Resimli anlatım
Oturumlardaki mesaj baloncukları yapımı - Resimli anlatım

Gerekli bilgisayar programlar
Resim düzenleme için -- basit düzenleme için Paint gelişmiş düzenleme için Photoshop
Kodlama düzenleme için Notepad++ İndirme konusu: Tıklayın

Oturumlar baloncuklarını kullanabilmeniz için öncelikle sisteminizin kendi oturumlar uygulaması z de olduğu için ve z içinde dosyaları düzenleme yapamadığımız oturumlar uygulamasını c ye taşımalıyız. C ye taşıdıktan sonra istediğiniz baloncuk sitilini arka plan rengini istediğiniz şekilde yapabilirsiniz.

Oturumlar uygulamasını c ye taşımak için apılması gerekenler (kopyalama işlemi xplore ile yapılacaktır)1- z sys bin içinden mce.exe yi c sys bin içine kopyalayın.
2- z resource içindeki messaging klasörünü c resource içine kopyalayın
3- z resource apps içindeki aşağıdaki dosyaları c resource apps içine kopyalayın.
*- mce.r01
*- mce.r14
*- mceextraitems.r01
*- mceextraitems.r14
*- mcelogeng.r01
*- mcelogeng.r14
*- mce.mif
*- mce_aif.mif
*- mceextraicons.mif
*- mcesettingsgspluginicons.mif
*- muiu.mif
*- muiu.mbm
4- C ye atılan bu modun aktif olması için c2z4bin_THUMB.rmp yamasını rompatcherin bulunduğu konuma c veya e patches klasörüne atın ve rompatcherden yamayı aktif edin ve otomatik başlatmaya ekleyin. Yamayı indirmek için Tıklayın
5- Telefonu kapatıp açın artık oturumlar uygulaması z den değil c den çalışıyor.

Orjinal baloncuk düzenlemesi

Bu dosyalar C resource messagins css içindedir bunları bilgisayarınıza kopyalayın.
1- nhd_bubble_ltr.png
2- conversation_landscape.css yatay görünüm
3- conversation_portrait.css dikey görünüm

Düzenleme işlemi ( Dikey görünümü anlatacağım aynı işlemler yatay görünüm içinde geçerlidir)

Notepad++ programı açın ve dikey görünüm için kodlama dosyası olan conversation_portrait.css dosyasını notepad++ için atın.

Arka plan değişimi

-Düz renkli arka plan

Üst resimde de gösterdiğim ilk satır yatay görünümdeki oturumların arka plan satırıdır
body{background:#000000;font-family: "Nokia Sans Regular";}

Bu satırda arka plana düz renk yapmak istiyorsanız 000000 (6 tane sıfır) olan renk kodlarını değiştirebilirsiniz.

Örnek renk kodları:
Siyah: 000000 ( altı tane sıfır)
Beyaz: FFFFFF ( altı tane F)
Kırmızı: FF0000 ( iki tane F dört tane sıfır)
Mavi: 0000FF (dört tane sıfır iki tane F)
Yeşil: 00FF00 ( iki tane sıfır iki tane F iki tane sıfır)

Renk kodlarından yüzler hatta binlerce var. Bunları öğrenmek için yapmanız gereken normal temayı yani tema sis'ini siscontent ile açmak evet yalnış okumadınız tema dedim. Bir temayı siscontent ile açın sis içindeki dosyalardan .skn uzantılı dosyayı tıklayıp açın genelde isimleri themepackage.skn olur açılan pencerede Renkler sekmesine gelin ilk renk satırında renk ön izlemesine tıklayın açılan pencereden bir renk seçin tamam deyin ve seçtiğiniz rengin kodu değiştirdiğiniz satırda yazıyor bu renk kodudur. artık burdan binlerce renk kodu çıkartabilirsiniz.

Alttaki resimler bakın daha iyi anlayacaksınız.

-Resimli arka plan
Eğer arka planı düz renk yerine resim yapmak istiyorsanız
orjinal arka plan satırını yani body{background:#000000;font-family: "Nokia Sans Regular";}

Bu şekilde değiştirin
body{background:url(dikey.jpg);font-family: "Nokia Sans Regular";}
Hatta bu satırı burdan kopyalayıp orjinal satırın üstüne yapıştırın. Kod satırından da anladığınız gibi renk kodu yerine dikey.jpg isimli bir resim ekledik. Şimdi kodlama tamamlandı ama resmimiz eksik arşivinizden seçtiğiniz herhangi bir arka plan resminizi dikey.jpg olarak adlandırıp resource messagins css içine atın. Kodlamaya istediğiniz ismi yazabilirsiniz ama unutmayın seçtiğiniz resmin ismi aynı olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken arkaplan resminizin png değil jpg olmasıdır.

Gelen ve giden mesaj yazı tipi rengi
Gelen baloncuk içindeki gelen mesajın yazı tipi renkleri bu kod satılarından oluşuyor

.in_rtl {color:#FFFFFF;word-wrap:break-word;}
.out_rtl {color:#FFFFFF;word-wrap:break-word;}
.outbox_rtl {color:#999999;word-wrap:break-word;}
.in_ltr {color:#FFFFFF;word-wrap:break-word;}
.out_ltr {color:#FFFFFF;word-wrap:break-word;}
.outbox_ltr {color:#999999;word-wrap:break-word;}

yukarıdaki orjinal kodlama da gelen mesajların yazı rengi satırı .in_ltr ile başlayan satırlardır. Giden mesaj yazı tipi renki .out_ltr ile başlayan satırlardır.
in kelimesi ingilizcede bildiğiniz gibi gelen anlamında out ta giden anlamında. Renk kodları yukarda düz arkaplan renginde anlattığım gibi gene altı karakterli rakam ve haflerden oluşuyor. Burda dikkaet etmeniz gereken yazı tiine vereceğiz renk kodunu bloncuk rengine göre ayarlayın beyaz baloncukta beyaz yazı tipi rengi tahmin edebileceğiniz gibi yazıların hiç görünmemesine neden olacaktır baloncuğa göre zıt veya belirgin olabilecek yazı tipi renkleri seçmeniz daha iyi olacaktır.

Örnek: Arka plan rengi düz siyah olsun gelen baloncuk rengin sarı olduğunu ve giden mesaj baloncuğunun kırmızı olduğu varsayalım.Ve gelen yazı tipi kırmızı olsun giden yazı tipi sarı olsun.

.in_ltr {color:#FF0000;word-wrap:break-word;}
.out_ltr {color:#FFFF00;word-wrap:break-word;}

Baloncuk düzenlemesi
Baloncuklar png biçimindedir ve png yi düzenlemek için gelişmiş seçeneklere sahip photo shop ile düzenleyebilirsiniz. tabi kendi resim düzenleme programınız varsa onunlada düzenleyebilirsiniz.
Orjinal baloncuklar üç bölümden oluşur al bölüm orta bölüm ve üst bölüm. ve tüm baloncuklar yatay için dikey için gelene için giden için tek resim içindedir. Bu resim nhd_bubble_ltr.png dir.

yukarıdaki örneğimize devam edelim ve photoshop ile orjinal nhd_bubble_ltr.png resmini düzenleyelim.

Tabi bu düzenlemede varsayılan şekillere bağlı kalmak zorunda değilsiniz alt ve üst bölümleri istediğiniz gibi düzenleyin mesela altı ve üstü testere dişlileri gibi şekillendirebilirsiniz hayal gücünüz nereye giderse

Ve sonuç olarak
conversation_landscape.css dosyasının kodlaması bu şekilde olursa yatay için

.in_ltr {color:#FFFF00;word-wrap:break-word;}
.out_ltr {color:#FF0000;word-wrap:break-word;}

conversation_portrait.css dosyasının kodlaması bu şekilde olursa dikey için

.in_rtl {color:#FF00FF;word-wrap:break-word;}
.in_ltr {color:#FF0000;word-wrap:break-word;}
.out_ltr {color:#FFFF00;word-wrap:break-word;}

orjinal nhd_bubble_ltr.png dosyası bu şekilde düzenlerseniz.

Ve düzenlediğiniz bu 3 dosyayı c resource messaings css içine atarsanız (ben bilgisayardan direk bluetooth ile direk telefona atıyorum böyle çok daha hızlı oluyor ve takip etmesi kolay oluyor yoksa bu zamana kadar yaptığım modları çevirileri telefondan kopyalama taşıma işlemi yapsaydım daha işlere yeni başlamış olurdum :)

Oturumlar baloncuklarınız bu şekilde olur. En Büyük Galatasaray :)

Ekli dosyalar

• Beğen
Tepkiler: asigsasi

Kurtuluş40

Kurtuluş40

Emekli Yönetici
Teşekkürler devam bekliyoruz

noss_bar

noss_bar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
En kısa zamanda usta

• Beğen
asigsasi

asigsasi

Üye
hadi bakalım usta bekliyoruz :naughty: :good:

• Beğen
Tepkiler: noss_bar
mferdi

mferdi

Üye
Tşk usta eline sağlık

yaren_dede

yaren_dede

Üye
teşekkürler levent

noss_bar

noss_bar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Rica ederim bitti

• Beğen
asigsasi

asigsasi

Üye
tekrar teşekkürler dostum :oke:

noss_bar

noss_bar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
:rica:

Kayahan14

Kayahan14

Üye
Abi büyük emek harcamışsın eline sağlık

noss_bar

noss_bar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
rica ederim faydalı olduysak ne mutlu

capkino06

Üye
konu için teşekkürler güzel paylaşım. ancak bişey soracağım arkaplana koyulan resmi sabitleyemezmiyiz? ben çok denedim sabitlemeyi ama olmadı yapamadım bilgilendirirseniz sevinirim. tekrar teşekkürler :)

noss_bar

noss_bar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
sabitlemek derken ?

Hıqh_VoLTaqe27

Hıqh_VoLTaqe27

Üye
vay on numara anlatım olmuş levent usta :D Diğer çalışmalarınıda bekleriz

• Beğen
Tepkiler: noss_bar
noss_bar