Nüfus cüzdanı yerine e-kimlik


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
bydexer

bydexer

Üye


[h=2]Nüfus cüzdanı gidiyor yerine "e-kimlik" geliyor.[/h]
E-kimlikle vatandaşlar tek şifre ile resmi başvurulardan, trafik sorgularına, yurt dışına çıkışlardan askerlik yoklamasına kadar bir çok işlemi yapabilecek.


[h=4]BÜROKRASİYE SON VERECEK BİR ADIM DAHA[/h]Devlette bürokrasiye son verecek bir adım daha atılıyor. TÜBİTAK'ın 2006 yılından bu yana üzerinde çalıştığı çipli e-kimlik, elektronik ortamda kullanılabilen nüfüs cüzdanı anlamına geliyor.
Türk mühendislerince geliştirilen polikarbon tabanlı kart, mobil, kurumsal ve bireysel alanda kullanılacak. E-kimlik nüfus cüzdanından daha çok işlevlere sahip olacak.
Vatandaşlar askerlik yoklamasını araç ve ehliyet sorgulamasını, haklarında açılan davaları e-kimlik sayesinde görebilecek. E-kimliğin avantajları bununla da bitmiyor. Sağlık sorgulamaları, resmi başvurular, öğrencilerin okul durumları da bu sayede öğrenilecek.


[h=4]SAHTE KİMLİK MAĞDURİYETLERİ SON BULACAK[/h]Sahte kimlik mağduriyetleri de son bulacak. Özellikle başkası adına ilaç yazdırılmaması, sosyal yardımların doğru adrese ulaşıp ulaşmadığı da kontrol edilmiş olacak.
Nüfus cüzdanlarının yerini alacak e-kimlik uygulaması için bakanlar kurulunun kararı bekleniyor.

KAYNAK: Nüfus cüzdanı yerine e-kimlik en son haber
 
recep er

recep er

Üye
güzel bir uygulama ama kaybolursa...
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt