Notebook işlemci yükseltme yapmak istiyorum nelere dikkat etmeliyim

Sponsorlu Bağlantılar

kaptanedi

kaptanedi

Üye
    Konu Sahibi
Notebook işlemci yükseltme yapmak istiyorum nelere dikkat etmeliyim
Elimde bir dizüstü var işlemci yükseltmek istiyorum. İçindeki işlemci i5-460m. Uyum sağlıyacak bir işlemci ile yükseltmem için içindeki işlemci ile aynı söket türüne mi sahip olması gerekir? Mesela i7-640m ile içindeki işlemcinin söket tipi aynı ben direk i7 yi takabilir miyim? Yoksa dikkat etmem gereken başka şeyler de var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

sempaticafe

Üye
Cihazın anakart desteğine bakıp, bütçenin yeteceği bir işlemci seçebilirsin.

sempaticafe

Üye
Marka model?

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
İşlemci BGA ise boşuna uğraşmayın uygun işlemci bulsanız bile takamazsınız
işlemcinin Soket yapısında olması gerekiyor değiştirilebilmesi için.

PALA.

PALA.

Üye
İntelin dizüstü mobil işlemcileride çoğunlukla değişebiliyor ama anakartın sınırları nedir bilemeyiz malesef bu işlerde çok üçkağıt dönüyor. Soket yapısı uygunsa ve aynı nesil işlemcilerse değişebilir ama her zaman olumsuz durumuda göz önüne alın derim... Şuan elinizdeki i7 işlemci ile piyasaya sürülmüş ve elinizdeki anakarttan kullanılmış bilgisayarlar var mı bence onu araştırın.

• Beğen
Tepkiler: DeV/AsA, kaptanedi ve MAERKEK
kaptanedi

kaptanedi

Üye
    Konu Sahibi
İntelin dizüstü mobil işlemcileride çoğunlukla değişebiliyor ama anakartın sınırları nedir bilemeyiz malesef bu işlerde çok üçkağıt dönüyor. Soket yapısı uygunsa ve aynı nesil işlemcilerse değişebilir ama her zaman olumsuz durumuda göz önüne alın derim... Şuan elinizdeki i7 işlemci ile piyasaya sürülmüş ve elinizdeki anakarttan kullanılmış bilgisayarlar var mı bence onu araştırın.
Hocam sahip olduğum leptop markası ile ilgili internette fazla bilgi yok upgrade için en azından. Artık aynı söket yapısına sahip işlemcileri denemek lazım. Peki leptop işlemcisi değiştirme işlemini masaüstü gibi kolay şekilde yapılabilir yapmamışlar acaba? :)

PALA.

PALA.

Üye
Peki leptop işlemcisi değiştirme işlemini masaüstü gibi kolay şekilde yapılabilir yapmamışlar acaba? :)
Malesef evet. Daha önceden tecrübeniz varsa çok zor olmaz, nazik olmak gerekiyor, masaüstü sistemden biraz farklı.
Soğutma sistemini çıkartınca 1 tane vida oluyor onu az çevirince işlemci gevşiyor ve çıkıyor, pinlere zarar vermeden dikkatlice yerleştirip vidayı eki konumuna getiriyorsun. Termal macun ve montajı yapıp bitiriyorsunuz, bu arada fanı ve çıkışınıda temizleyin, inşallah çalışır...
Bu arada şunuda belirtmekte fayda var, bu cihazı tasarlayan i5 için tasarlamışsa i7 işlemcide soğutmada problem çıkabilir.
Her iki işlemcide aynı nanometrede üretilmiş ve 2 gerçek 4 sanal çekirdeğe sahip, aralarındaki fark işlemci hızı ve ön bellek.
Bunlarda öyle kayda değer fark oluşturmaz. Bunun yerine sistemin diğer donanımlarını değiştirmenizde fayda var...

• Beğen
Tepkiler: kaptanedi
kaptanedi

kaptanedi

Üye
    Konu Sahibi
Malesef evet. Daha önceden tecrübeniz varsa çok zor olmaz, nazik olmak gerekiyor, masaüstü sistemden biraz farklı.
Soğutma sistemini çıkartınca 1 tane vida oluyor onu az çevirince işlemci gevşiyor ve çıkıyor, pinlere zarar vermeden dikkatlice yerleştirip vidayı eki konumuna getiriyorsun. Termal macun ve montajı yapıp bitiriyorsunuz, bu arada fanı ve çıkışınıda temizleyin, inşallah çalışır...
Bu arada şunuda belirtmekte fayda var, bu cihazı tasarlayan i5 için tasarlamışsa i7 işlemcide soğutmada problem çıkabilir.
Her iki işlemcide aynı nanometrede üretilmiş ve 2 gerçek 4 sanal çekirdeğe sahip, aralarındaki fark işlemci hızı ve ön bellek.
Bunlarda öyle kayda değer fark oluşturmaz. Bunun yerine sistemin diğer donanımlarını değiştirmenizde fayda var...
Ram ve ssd yükseltmesi yaptım işlemci değişimini de performansı daha da artırmak in istiyorum ekran kartı değişimi yapamıcağım için oyun olarak bi performans beklemiyorum zaten dediğiniz gibi i7 taksam bile gözle görülecek bir performans alamayacağım . Yani takabilceğim de en yüksek işlemci i7-640m herhalde söket yapısı uyan. Dedim ki yüksek bir işlemci upgrade yapabilirsem harici ekran kartı da takabilirim uygun bir fiyata güzel bir şeyler olur diye düşünmüştüm. Şu an ki sıfır leptop fiyatlarını düşününce...

PALA.

PALA.

Üye
Ram ve ssd yükseltmesi yaptım işlemci değişimini de performansı daha da artırmak
İlerleyen zamanda daha üst düzey bir cihaza terfi etmek daha mantıklı. İşlemci pek fark etmez, aksine daha çok ısınır.
Yüksek cpu gerektiren oyun ve yazılımlarda biraz fark eder. SSD olarak kullanılan model nedir ?

kaptanedi

kaptanedi

Üye
    Konu Sahibi
İlerleyen zamanda daha üst düzey bir cihaza terfi etmek daha mantıklı. İşlemci pek fark etmez, aksine daha çok ısınır.
Yüksek cpu gerektiren oyun ve yazılımlarda biraz fark eder. SSD olarak kullanılan model nedir ?
Toshiba tr200 240gb

PALA.

PALA.

Üye
Toshiba tr200 240gb
İş görür bir ssd. Açıkcası 2 gHz sonrası pek fark etmez iki işlemcinin performansı ssd kullandığın için...
Hani i7 olan 3/6 veya 4/8 çekirdek olsa fark ederdi yoğun kullanımlarda...

• Beğen
kaptanedi

kaptanedi

Üye
    Konu Sahibi
İş görür bir ssd. Açıkcası 2 gHz sonrası pek fark etmez iki işlemcinin performansı ssd kullandığın için...
Hani i7 olan 3/6 veya 4/8 çekirdek olsa fark ederdi yoğun kullanımlarda...
peki hocam harici ekran kartı olayına ne diyorsunuz gerçekten tam bir performans alınıyor mu harici takılan ekran kartından ?

PALA.

PALA.

Üye
peki hocam harici ekran kartı olayına ne diyorsunuz gerçekten tam bir performans alınıyor mu harici takılan ekran kartından ?
Dışardan takılan güçlü gpu lar var ama her cihazada kullanılır mı bilemem, pci express 8x bağlantı gerekiyor diye hatırlıyorum da onu laptopun neresinden çıkartıyorlardı unuttum :hmmm

kaptanedi

kaptanedi

Üye
    Konu Sahibi
Dışardan takılan güçlü gpu lar var ama her cihazada kullanılır mı bilemem, pci express 8x bağlantı gerekiyor diye hatırlıyorum da onu laptopun neresinden çıkartıyorlardı unuttum :hmmm
wifi kartına dönüştürücü ile takıyorlar ama videolarda wifi kartı da mini pci diye geçiyor galiba yanlış bilmiyorsam.

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
pci-e portu lazım e-GPU için;
ve harici monitor ile kullanmak zorundasınız. Laptopun kendi ekranına görüntün gelmesi için
laptop üretilirken bunun ayarlanması gerekiyor. Üzerinde Thunder Bolt girişi olan cihazlar kendi ekranlarına aktarabiliyor.
Bu aktarma yine thunderbolt üzerinden yapıldığı için aynı veri yolunu işgal ediyor. Bu da 15-20% kadar performans kaybı oluşuyor.

Eğer üzerindeki wifi vs kartı söküp adaptör vs uydurmaya çalışırsanız da bios sorun çıkartabilir.
Portun ekran kartı gibi yüksek veri yolu ihtiyacı olan bir bileşen için yapılmamış olması sebebi ile boot etmeme görmeme gibi sorunlar oluşabilir.
Notebooklar yapıları gereği kullan at cihaz olarak tasarlanır. PC mimarisine sahip olması bazı bileşenleri değiştirebilmenize olanak sağlar. Bu değişikler genelde Bellek depolama vs gibi modül olarak bağımsız birimlerden oluşur.

Eğer ihtiyaçlarınız dinamikse laptop yerine desktop kullanmanız size daha büyük avantaj sağlayacaktır

• Beğen
Tepkiler: kaptanedi ve PALA.
PALA.

PALA.

Üye
  • Beğen
kaptanedi

kaptanedi

Üye
    Konu Sahibi
pci-e portu lazım e-GPU için;
ve harici monitor ile kullanmak zorundasınız. Laptopun kendi ekranına görüntün gelmesi için
laptop üretilirken bunun ayarlanması gerekiyor. Üzerinde Thunder Bolt girişi olan cihazlar kendi ekranlarına aktarabiliyor.
Bu aktarma yine thunderbolt üzerinden yapıldığı için aynı veri yolunu işgal ediyor. Bu da 15-20% kadar performans kaybı oluşuyor.

Eğer üzerindeki wifi vs kartı söküp adaptör vs uydurmaya çalışırsanız da bios sorun çıkartabilir.
Portun ekran kartı gibi yüksek veri yolu ihtiyacı olan bir bileşen için yapılmamış olması sebebi ile boot etmeme görmeme gibi sorunlar oluşabilir.
Notebooklar yapıları gereği kullan at cihaz olarak tasarlanır. PC mimarisine sahip olması bazı bileşenleri değiştirebilmenize olanak sağlar. Bu değişikler genelde Bellek depolama vs gibi modül olarak bağımsız birimlerden oluşur.

Eğer ihtiyaçlarınız dinamikse laptop yerine desktop kullanmanız size daha büyük avantaj sağlayacaktır
Çok teşekkür ederim elinize sağlık :spr
mSATA girişi ve wifi girişi aynı soket yapısına sahiptir. Ancak girişlerin işlevleri farklıdır, bu yüzden olmaz.
Hmm her türlü sıkıntı yani. Hocam elinize sağlık çok teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: PALA.

Üst Alt