Duyuruyu Kapat

noktalama işaretlerinin anlamı...

 • 31 Ekim 2007
 • 109197 Okunma
 • 8 Cevap

0/5, 0 Oy
 1. NOKTA: tek başınadır, karizmatiktir, her cümleyi o bitirir, son söz ona aittir.

  VİRGÜL: noktanın yandan yemişi, saçı uzunu, beli büküğü de diyebiliriz. Şekil itibariyle eleştiriye açıktır, cümlelerde kısa soluklar almak için kullanılır, ayrıca bir çiçek adı gibi durur.

  İKİ NOKTA ÜSTÜSTE: üst üste olmaları onların kendi ahlaksızlığıdır. Alttaki noktanın problemleri bizi ilgilendirmez. Önemli olan işaretin işlevidir. Bir açıklama cümlesi için en uygun işarettir.

  ÜÇ NOKTA: sıkı kankadır bu 3 ü. Ya hepsi birlikte yada asla! İki nokta yan yana nerde görülmüş? Zaten görülemez çünkü 2 nokta yan yana gelince rahat duramayıp üst üste çıkıyorlar. O yüzden en güzeli 3 nokta ). Cümlenin devamının var olduğunu anlarız. İsteğe bağlı olarak bir kaç nokta daha ekleyip halay ekibi oluşturulabilir

  NOKTALI VİRGÜL: soslu makarna tamlaması gibidir. Virgül noktasızda işaretlik görevini idame edebilir ama nokta ayrı bir hava katar. Daha güçlü gösterir görsel açıdan birbirlerine yakışırlar.

  SORU İŞARETİ : aynısından bitaneside karşı tarafında durursa kalp şekli çıkar, bu sizin üretkenliğinize bağlıdır. Soru cümlesi mi değil mi anlamadığımızdan(!) mütevellit sonuna bu işareti koyma gereği görmüşüzdür.


  ÜNLEM: duygularımızı belirtirken kullanırız, "of be bu yazıda bitmiyo yeter artık" gibi. Sanki ünlem koymasak hangi duyguyu vurguladığımız anlaşılamayacak! Ama olsun, işaret işarettir. Hepsini koruyalım sevelim yeri gelince kullanalım.

  KESME İŞARETİ: yalan!!! Ortada ne kesilen var ne biçilen! Hiç bişeyi kesmediğini ispatlayabilirim. Ahanda ispatlıyorum. Türk'üm, Türk'sün, Türk. Nooldu şiştinmi? Kesti mi heee??? Cevap ver bakalım?

  TIRNAK İŞARETİ: buda yalan! Bi bakın bakalım tırnaklarınıza " na buna benziyomu? Iıh benzemiyo dimi? Yinede faydalı bir işarettir illa tırnağa benzemek zorunda değildir. Görüntüsü adıyla tezat olsa bile
   


  Yazan: dreamboys69
 2. KESME İŞARETİ: yalan!!! Ortada ne kesilen var ne biçilen! Hiç bişeyi kesmediğini ispatlayabilirim. Ahanda ispatlıyorum. Türk'üm, Türk'sün, Türk. Nooldu şiştinmi? Kesti mi heee??? Cevap ver bakalım?
  koptum buna yaaa:kop:
   
 3. Güzel, teşekkürler. :)
   
 4. :coold:

  Hepsinin tanımlaması birbirinden güzel.
  :ehe:ehe:ehe:ehe
   
 5. Hocalar okulda bile öğretmemişti, teşekkùrler bilgiler için:kop:
   
 6. Sper koptum ya...:kop:
   
 7. herşeyi okulda öğrenemezsin:oke::ehe
   
 8. tabi, dreamboys'a danış, öğretir sana herşeyi... :ehe:ehe:ehe
  çok süpermiş noktalama işaretlerinin anlamı, saol tatlım...:oke:
   
 9. çok züper
  iki nokta üstüste ye bayıldım :ehe
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - noktalama işaretlerinin anlamı
  'Oğlum bak git!' Cümlesi Yabancı Dilde Ne Anlama Geliyor Mizah - Eğlence - Fıkra 22 Ekim 2012
  Bayanlar Yanlış Anlamasın . Mizah - Eğlence - Fıkra 11 Ekim 2012
  lahm ne anlama gelir ?? Mizah - Eğlence - Fıkra 18 Ocak 2012
  trafik işaretlerini saçmalatmaca xD xD xD Mizah - Eğlence - Fıkra 11 Haziran 2010
  Anne karnında zafer İşareti :)))) Mizah - Eğlence - Fıkra 27 Temmuz 2009
Yüklüyor...
26/09/2017 - 17:55