Nokia lumia 1020nin kamera birimi

Sponsorlu Bağlantılar

Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
    Konu Sahibi
Nokia lumia 1020nin kamera birimi
Arkadaşlar aranızda lumia 1020nin kamera biriminin tam boyutlarını bilen var mı.
Sensörün kırpma değeri, boyutları değil; sensör+lens takımı ile birlikte komple telefonun kamera biriminin, 0 41 mp kamera biriminin tam boyutları, en boy ve derinlik olarak, özellikle derinlik.
Elinde önceden tamir ettiği, kameranın boyutlarını bilen varsa cevaplayabilir mi.
Aynısı Nokia 808 için de geçerli aslında.
Bu iki kamerayı yeni, görece ince modellerde görebilir miyiz onu merak ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Anladım da bu forumda tek bildiğim @DarkredBlue61 o da tamire uğraşmamıştır herhalde .

• Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Valla Daha 1 Ay Önce Söktüm 1 Cmye 1 Cm Diyebilirim. Kalınlığı 7 8 mm Var Gibi.Genişlikte 1 Cm Ama Söktüğümde Cidden Büyük Olduğunu Fark Ettim :D

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
    Konu Sahibi
Valla Daha 1 Ay Önce Söktüm 1 Cmye 1 Cm Diyebilirim. Kalınlığı 7 8 mm Var Gibi.Genişlikte 1 Cm Ama Söktüğümde Cidden Büyük Olduğunu Fark Ettim :D
Tam olarak ölçme imkânın var mı, merak ediyorum bu kameraya nd filtresi ve değişken diyafram eklenebilir mi.
Yani çok kalınlaştırmadan.
O sensör günümüzdeki modellerde kullanılanlara kıyasla devasa bişey, Sony imx 587, 600 gibi 48mplik sensörler bile o kadar büyük değil

• Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61 ve MAERKEK
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Tam olarak ölçme imkânın var mı, merak ediyorum bu kameraya nd filtresi ve değişken diyafram eklenebilir mi.
Yani çok kalınlaştırmadan.
O sensör günümüzdeki modellerde kullanılanlara kıyasla devasa bişey, Sony imx 587, 600 gibi 48mplik sensörler bile o kadar büyük değil
Şu An İçin Ölçemem Kütahyadayım Ankaraya gidersem Ölçerim Ama. İçine ND Filtre Yerleştiremezsin.Yerleştirsen Bile Açıp Kapatamazsın Eğer İhtiyacın Varsa Foto Makineleri İçin satılanlardan Al Önüne Emaneten Tut o şekilde İşini Görürsün. 808 İn O Güzelliği Vardı ND Filtresini Elle Kontrol Ettiriyordu Uzun Pozlamada Çok İyi Oluyordu

• Beğen
Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
    Konu Sahibi
Şu An İçin Ölçemem Kütahyadayım Ankaraya gidersem Ölçerim Ama. İçine ND Filtre Yerleştiremezsin.Yerleştirsen Bile Açıp Kapatamazsın Eğer İhtiyacın Varsa Foto Makineleri İçin satılanlardan Al Önüne Emaneten Tut o şekilde İşini Görürsün. 808 İn O Güzelliği Vardı ND Filtresini Elle Kontrol Ettiriyordu Uzun Pozlamada Çok İyi Oluyordu
Elimde yok ki filtre koyayım :D
Merak ettiğim şey bu kamera sensörünü yeniden görme umudumuz olup olmadığı; bir süredir Nokia forumlarında konu açıyorum; genel olarak nasıl bir telefon istediğimize dair, ve eski şampiyon lumia 1020nin kamerasının hala oldukça iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum; Samsung,huawei gibi firmaların kullandıkları kameralar lumia 1020ninkiden çok daha küçük sadece yazılım farkı ile bazı alanlarda lumia 1020den daha iyiler o kadar.
Biraz elden geçirilse, hızlı bir görüntü işlemcisi ile desteklense lumia 1020nin kamerası piyasadaki rakiplerine nal toplatır, ama iki şeyi merak ediyorum; bu kamera sensörünü 8.5-9 mm arası kalınlığa sahip bir telefona kamera çıkıntısı olmadan,yada 2 mmlik bir çıkıntı ile koyup koyamayacağımız (lumia 1020dekinden ziyade lumia 1520deki gibi daha minimalist bir çıkıntı)
Ve ikincisi bu kameraya değişken diyafram, ND filtresi gibi ışık durumuna göre kullanım esnekliği veren donanımların eklenip eklenemeyeceği.
Birde Nokianın 2012de aldığı bir kamera patenti var; kamera sensöründeki CMOS sensörünün üzerindeki renk filtresinin üzerine ikinci bir CMOS sensörü koymayı içeriyor, ikinci sensor grafen tabanlı olduğu için ışığı geçiriyor ve tek kamera ile hem renkli hem siyah beyaz resim çekilebiliyor.
Bence bu tarz bir kamera sistemi piyasadaki diğer modellerdeki kameralardan daha avantajlı olur.

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Merak ettiğim şey bu kamera sensörünü yeniden görme umudumuz olup olmadığı; bir süredir Nokia forumlarında konu açıyorum; genel olarak nasıl bir telefon istediğimize dair, ve eski şampiyon lumia 1020nin kamerasının hala oldukça iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum; Samsung,huawei gibi firmaların kullandıkları kameralar lumia 1020ninkiden çok daha küçük sadece yazılım farkı ile bazı alanlarda lumia 1020den daha iyiler o kadar.
Biraz elden geçirilse, hızlı bir görüntü işlemcisi ile desteklense lumia 1020nin kamerası piyasadaki rakiplerine nal toplatır, ama iki şeyi merak ediyorum; bu kamera sensörünü 8.5-9 mm arası kalınlığa sahip bir telefona kamera çıkıntısı olmadan,yada 2 mmlik bir çıkıntı ile koyup koyamayacağımız (lumia 1020dekinden ziyade lumia 1520deki gibi daha minimalist bir çıkıntı)
Ve ikincisi bu kameraya değişken diyafram, ND filtresi gibi ışık durumuna göre kullanım esnekliği veren donanımların eklenip eklenemeyeceği.
Birde Nokianın 2012de aldığı bir kamera patenti var; kamera sensöründeki CMOS sensörünün üzerindeki renk filtresinin üzerine ikinci bir CMOS sensörü koymayı içeriyor, ikinci sensor grafen tabanlı olduğu için ışığı geçiriyor ve tek kamera ile hem renkli hem siyah beyaz resim çekilebiliyor.
Bence bu tarz bir kamera sistemi piyasadaki diğer modellerdeki kameralardan daha avantajlı olur.
Nokia forumda ismin ne ? Açtığın konulardan birini atarsan destekçi olurum

Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
    Konu Sahibi

Bunlar açtığım konularım
Buda oldukça uzun birkaç yorum attığım bir konu;

• Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Yani Bu Dediklerin Biraz Zor Bence.Tamam Belki Tek Başına Gayet Büyük ve Başarılı Kamera Fakat,Yeni Çıkan Cihazlarda Daha Fazla Görüntü İşleme İnkanı Oluyor Kaldıkı Odakmış Derinlik Algılamaymış Bir Çok Artısı Oluyor.Nokianin Yeni Çıkarttığı 48 Mplik Telefon Var Ama Sensör Tırt Çok Küçük.En Son Bildiğim Kadarıyla 1020de Flaşı Kullanmak İçin Kamerayı Açman Yani Diğer Programlar İle Kamera Açıkmış Gibi Video Çekermiş Gibi Gösterip Öyle Flaşi Kullanıyorsun.Nokşa 808 de İse Direk Flaşi Açabiliyorsun.Yani Şimdi Bu Kadar Basit Bir Flaşi Açmak İçin Bile Nokia Muhtaç İsek Nd Filtre Ekleme Filan Bİr Dünya İşi Tek Başına Çok Zor Bence.Lens Zaten Kendisini Belirtilen Donanıma Göre Ayarlıyor.Ha Ne Olur Dediğim Gibi Harici Filtre Kullanırsın İşin Çözülür Ama Onun Haricinde Diğer Telefonlara Takma Gibi Şeyleride Denemek Gerek Soket Yapısı Uyarsa Denene Bilir Olmaz Diye Birşey Yok.

Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
    Konu Sahibi
Yani Bu Dediklerin Biraz Zor Bence.Tamam Belki Tek Başına Gayet Büyük ve Başarılı Kamera Fakat,Yeni Çıkan Cihazlarda Daha Fazla Görüntü İşleme İnkanı Oluyor Kaldıkı Odakmış Derinlik Algılamaymış Bir Çok Artısı Oluyor.Nokianin Yeni Çıkarttığı 48 Mplik Telefon Var Ama Sensör Tırt Çok Küçük.En Son Bildiğim Kadarıyla 1020de Flaşı Kullanmak İçin Kamerayı Açman Yani Diğer Programlar İle Kamera Açıkmış Gibi Video Çekermiş Gibi Gösterip Öyle Flaşi Kullanıyorsun.Nokşa 808 de İse Direk Flaşi Açabiliyorsun.Yani Şimdi Bu Kadar Basit Bir Flaşi Açmak İçin Bile Nokia Muhtaç İsek Nd Filtre Ekleme Filan Bİr Dünya İşi Tek Başına Çok Zor Bence.Lens Zaten Kendisini Belirtilen Donanıma Göre Ayarlıyor.Ha Ne Olur Dediğim Gibi Harici Filtre Kullanırsın İşin Çözülür Ama Onun Haricinde Diğer Telefonlara Takma Gibi Şeyleride Denemek Gerek Soket Yapısı Uyarsa Denene Bilir Olmaz Diye Birşey Yok.
yeni modellerin avantajı yazılım yönünde yoksa eski kameralar ile aralkarında çok ta fark yok hatta eskiler çoğu yeni kameradan daha iyi (lumia modellerinin kamerları bsi tipteydi ki günümüzdekiler böylemi bilmiyoruz)
yazılım işi kolay asıl marifet o devasa sensörün kalitesinden taviz vermeden yeni modeller için yeniden tasarlanması.
modüler tasarımlar dikkat çekse de biraz riskli; fiyatını dikkatli belirlemek gerekiyor; en ucuz kamerlardan çok daha iyi sonuç vermeli ve en pahalı kamera odaklı telefonu açık ara geride bırakabilmeli ki kullanıcı o ürün ile ilgilensin. yoksa geliştirmeye değmez.
lumia 1020 ile galaxy k zoom arasındaki fark buydu; 1020 şahane bir kamera odaklo telefondu; ulaşılabilirdi kullanımı kolaydı ama k zoom telefon olmaya çalışan bir fotoğraf makinesi gibiydi, normal kullanıcıya hitab edemedi.
flaş yönetimi, nd filtre yönetimi falan birkaç yüz satırlık kod dizilimine bakar, asıl marifet okameraya fazla kalınlaştırmadan nd filtresini falan eklemek :)
derinlik algılaması için de bir tof sensörü iş görecektir ki tam anlamıyla mercimek kadar bişey ve kameradan ayrı monte ediliyor.

• Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
yeni modellerin avantajı yazılım yönünde yoksa eski kameralar ile aralkarında çok ta fark yok hatta eskiler çoğu yeni kameradan daha iyi (lumia modellerinin kamerları bsi tipteydi ki günümüzdekiler böylemi bilmiyoruz)
yazılım işi kolay asıl marifet o devasa sensörün kalitesinden taviz vermeden yeni modeller için yeniden tasarlanması.
modüler tasarımlar dikkat çekse de biraz riskli; fiyatını dikkatli belirlemek gerekiyor; en ucuz kamerlardan çok daha iyi sonuç vermeli ve en pahalı kamera odaklı telefonu açık ara geride bırakabilmeli ki kullanıcı o ürün ile ilgilensin. yoksa geliştirmeye değmez.
lumia 1020 ile galaxy k zoom arasındaki fark buydu; 1020 şahane bir kamera odaklo telefondu; ulaşılabilirdi kullanımı kolaydı ama k zoom telefon olmaya çalışan bir fotoğraf makinesi gibiydi, normal kullanıcıya hitab edemedi.
flaş yönetimi, nd filtre yönetimi falan birkaç yüz satırlık kod dizilimine bakar, asıl marifet okameraya fazla kalınlaştırmadan nd filtresini falan eklemek :)
derinlik algılaması için de bir tof sensörü iş görecektir ki tam anlamıyla mercimek kadar bişey ve kameradan ayrı monte ediliyor.
Bana Kalırsa Kimse Uğraşma Yeni Çağın Modası Çift Kamera Bide Potre Modu Başka Bİşey Değil.Yani Şu Anda Çıkartacağı Telefon 1020 Gibi Çoğu Yönden Eksik Olan Bir Cihaz Olacaktır Bence.Çıkartsa Bile Pahalı Olur.Nd Filtre Filanda Ekleyip Mühendislerini Yormaz Diye Düşünüyorum. X71 de Mesela Koymuş Düşük Donanımı Fotoğrafı 1 Saatte İşliyor Cihaz.Diğer 5 Kameralı Telefonuda Aynı Yavaş Kalıyor.Bana Kalırsa 1020 Gibi Bir Cihaz Tekrar Zor Gibi Aslında En İyisi Bana Kalsa Hala 808 Çünkü 808 deki Keskinlik ve Uzak Mesafedeki Netlik vb Gİbi Şeylerin Çoğu 1020de Yok. Hele Bir Kamera Arayüzü Var Ayarları Yapıp Çıkıyorum Basit Bir Pozlama Değerini Bile -0,7 de Tutamayacak Kadar Salak.

1520 ile 1020nin kamera soketi aynı gibi ama yinede denemek gerek.1020deki kameranın önünde malum perde var bu perdeyi 1520de kaldırabilecek mi? kaldırsa kamera fazla akım çekiyor üstünden gelebilecek mi

• Beğen
Tepkiler: cyborg78
Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
    Konu Sahibi
Yeni modellerin odak noktası çift yada üçlü kamera bunun sebebi de ek olarak zoom ve geniş açı kameralarını eklemek istemeleri.
Konu kamera olduğu zaman piyasada iki bilemedin 3 lider var;
huawei, donanıma yatırım yapıyor, kullandıkları 40 mp kamera her ne kadar uyduruk ta olsa az biraz iş görüyor, ve p30 pronun zoom kamerası cidden etkileyici.
Google: yazılım, sadece ve sadece yazılım, pixel modellerindeki kamera sensörü ucuz xiaomi ve vestel Venüs telefonlarınki ile aynı. Farkı yaratan şey googlein geliştirdiği yazılım; basitçe açıklamak gerekirse bu yazılım fotoğraf çekilirken ayarları en verimli hale getirip epeyce süslüyor, Google pixellerin portre modunda önde olmasının sebebi bu, ha aklında en iyi fotoğrafı çekecek ayarları nasıl oluyor da biliyor diye bir soru olabilir; Google photosta depolanan milyarlarca fotoğraf var, onları analiz ediyor.
Ve Samsung; yine huawei gibi onlarda donanım üzerinde çalışıyorlar.
Kullandıkları yöntemlere bakarak bu üç firmanın basitçe lumia 1020deki ve diğer lumia modellerindeki Nokia kamera algoritmalarına benzer bir yazılım ile bu etkileyici sonuçları aldıklarını söyleyebiliriz, ve lumia 1020nin o 6yıllık donanım ve yazılım ile ki neredeyse antika sayılır (teknoloji dünyasında 6 yıl çok uzun bir süre) hala yeni modeller ile baş edebildiğini göz önüne alırsak o kameranın hala daha avantajı olduğunu söyleyebiliriz; elbette hdr desteği yok, çünkü tasarımına eklenmemiş, onu ekler, düşük ışıkta biraz daha düşük ıso değerine ulaşabilmesi için biraz daha geliştirir ve daha hızlı odaklanması için bir de görüntü işlemcisi eklersen bu kamera yeni modelleri gömecektir.

Dipnot; hangi klavye uygulamasını kullanıyorsun? Gboardmı Swift key mi? Zira lumiaların klavyesinden böyle ham kelime tahmini çıkmazdı, şair gibiydi :D

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Sony ne yapıyor bu arada ?

cyborg78

cyborg78

Üye
nokia'nın N8 ziyle dizi bile çekmişlerdi , şimdikiler neki :sahan2:

• Beğen
Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
    Konu Sahibi
nokia'nın N8 ziyle dizi bile çekmişlerdi , şimdikiler neki :sahan2:
Hangi diziydi? :D
N8 cidden etkileyiciydi almak istemiştim zamanında ama 1200tl gözüme fazla göründü, şimdi düşündükçe gülüyorum
Sony ne yapıyor bu arada ?
Sony kamera konusunda gayet iyi aslında genel olarak üst modellerin kameraları güzel sonuçlar veriyor ama gel gör ki o kameraları koydukları cihazları bir türlü güzel tasarlayamıyorlar, genel tasarım güzel ona lafım yok, iPhone kopyası olmayan iki-üç telefon tasarımından biri xperia tasarımları (diğeri eski lumia tasarımları)
Ama çok kalınlar: xperia xz2 11mm xz3 9.8 mm, o kalınlıkta telefonda lumia 1020nin kamerası bile sığar.
Xperiların kameralarında ois te yok ve buda ciddi bir dezavantaj.

• Beğen

Üst Alt