Nokia 6303 icin HTML5 browser

Sponsorlu Bağlantılar

atrea

Üye
    Konu Sahibi
Nokia 6303 icin HTML5 browser
Arkadaslar suan 6303 model telefon kullaniyorum ama videolari izleyemiyorum. Bunun icin bir HTML5 destegi olan bir browser onerir misiniz?

UtkuGARIP

UtkuGARIP

Üye
UC Browser kullanmıyor musun? Küçük bir araştırma yaptım, UC Browser'da varmış.. Burayı ziyaret etmen yeterli:

Son düzenleme:

atrea

Üye
    Konu Sahibi
İndirdim ama youtube' da video açmaya çalışınca "Bu web adresine gitmek istiyor musunuz" diye soruyor. "Evet" e basınca Nokia'nın kendi tarayıcısına girip indirmeye başlıyor. Açmaya çalışınca sadece ses geliyor.
Birde kamera ve bluetooth çalışmıyor.
Telefon modeli 6303 c.

UtkuGARIP

UtkuGARIP

Üye
Program için " Nokia Xpress Browser " Kurulu Olmalıymış. Nokia Xpress Browser'a aşağıdaki linkten ulaşabilirsin.

Nokia Xpress Browser - MaxiCep

Ardından Vuclip İndirmelisin, Vuclip for s40

atrea

Üye
    Konu Sahibi
İkisini de indirdim. Bir şey değişmedi. Hatta Vuclip'i açıp bir video indirmeye çalıştım ama ses vardı görüntü yoktu. Söylediğiniz tarayıcı ile youtube'da bir video açmaya çalışınca yine telefonun kendi tarayıcısını açıp indirmeye başladı. Yine ses vardı ama görüntü yoktu. Nasıl videoların direk UC web'den açılmasını sağlayabilirim? Bu arada Vodafone kullanıyorum.
Ayrıca kamera ve bluetooth çalışmıyor.

UtkuGARIP

UtkuGARIP

Üye
Muhtemelen videoyu açmak için gerekli codec telefonunda yok. Telefon codecleri üzerine pek bilgim yok. Yani videoyu tarayıcıda açsan bile sesveya görüüntü eksik olur yada her ikiside..
Bence videoları indirdikten sonra bilgisayarında izle

Bu arada kamera ve bluetooh çalışmamasının pek bir ilgisi yok, belkide hiç ilgisi yok..

atrea

Üye
    Konu Sahibi
Codec mi? Ne olduğunu bilmiyorum.
Bir program gibi bir şey mi? Bilen arkadaşlar yazabilir mi?

UtkuGARIP

UtkuGARIP

Üye
Codec kelimesi anlam olarak Compressor ( sıkıştırmak ) ve Decompressor ( sıkıştırılanı açmak ) kelimelerin kısaltılmasından doğan bir kelimedir..
Codec ler başlı başına bir yazılımdır..
Compressor un karşılığı encoder decompressor un karşılığı decoder dir..
Encoder ( sıkıştırmak ) codec ler bir görüntü veya sesi alıp belirtilen formatta ( divx, mp3, mpeg1, mpeg2 v.s.) şifreleyip sıkıştırırlar..Bu sayede ilgili formatın özelliğine göre yer tasarrufu sağlanır..
Örneğin Müzik CD deki 3 dakkalık bir parçanın boyutu yaklaşık 50 MB dır..Bu CD formatındaki bir parça hiçbir kalite kaybı olmadan MP3 haline getirilince boyutu 3MB ta kadar düşürülebilir..İşte bu encoder e uğrayan ses i windows da dinleyebilmemiz için birde bu şifreyi çözecek decoder codec lere ihtiyaç duyulur..Sistemde Mp3 decoder i olmadığı sürece hiçbir şekilde bu dosyalar dinlenemez..
Bir başka örnekde Divx denilen AVI formatlarıdır..4,5 GB lık bir DVD çok az görüntü kaybı ile 600 MB ta kadar divx formatı ile küçültülebilir..Bu türlü uygulamaları çalıştırmak için yine sistemde bir divx decoder i olmak zorundadır..
Decoder ( çözmek ) codec lerde işte bu encoder e uğrayan işlemi çözer ve ses i veya görüntüyü verir..
Kısacası Toparlarsak Codec yazılımları yer tasarrufları için geliştirilmiş formatlardır..Encoder ve Decoder olarak da ayrılırlar..

• Beğen
Tepkiler: atrea

atrea

Üye
    Konu Sahibi
Teşekkürler bilgi için. Bu codecleri nereden bulabilirim? İndirmek mi lazım? Yoksa servise mi göndermek lazım?

UtkuGARIP

UtkuGARIP

Üye
Telefona codec eklemesi yapılmıyor diye biliyorum, bigisayarlar için aşağıdaki bağlantı ile indirebilirsin:

atrea

Üye
    Konu Sahibi
Bu verdiğiniz dosya bilgisayar için mi? Bluetooth ve kamera için araştırdım bu sorunlara birde video da dahilmiş. Telefonun içini açıp birşeyler yapıyorlardı. Bununla ilgisi olabilir mi? Bilenler arkadaşlar yazabilir mi?

UtkuGARIP

UtkuGARIP

Üye
K-Lite... Bilgisayar için..

Bence çalışan telefonu kurcalama, sonra pişman olabilirsin. Benim gibi :(

atrea

Üye
    Konu Sahibi
O zaman bir telefoncuya götüreceğim. Umarım sorunumu çözer. Başka önerisi olan var mı?

radyofon

Üye
Nokia larda flash player desteği olmadığı için izleyemiyorsun. Bunun için özel bir tarayıcı var.