Nokia 5800 XpressMusic Şarj Sorununu Çözdüm Galiba...

Sponsorlu Bağlantılar

tsmurat61

Üye
    Konu Sahibi
Nokia 5800 XpressMusic Şarj Sorununu Çözdüm Galiba...
Arkadaşlar merhaba

Bende de 5800 xpressmusic var.Aldığımdan beri hiç kullanmadığımda en fazla 3 gün kullandığımda ise 1 gün gitmekteydi. Bunun ile ilgili sorunu çözebileceğim bir çok siteyi araştırdım fakat fazla bir netice alamadım. Sonunda Bataryanın şarj süresi yani cihaz fazla amper çekiyorsa bunu en aza indirmek için neler yapabileceğimi düşündüm ve bazı cevaplar buldum .Maddeler şeklinde sırayla şunları yaptım :
1)Orjinal ve son sürüm bir firmware yükledim.
2)Telefonun menusunden Ayarlar>Telefon>Ekran> Işık sensörü 'ne girin. Açtığınızda karşınıza çıkan ekranda ki çubuğu Sola doğru çekerek ortalayın yani düz çizginin ortasında olması kafidir.Ama eğer görebiliyorsanız daha da sola giderek enerji tasarrufu yapabilirsiniz.
3)Bildiğiniz gibi cihaz 3g li. Ülkemizde 3g nin gücü her yerde bir olmuyor. Bu nedenle telefonda bazı durumlarda 3g için daha fazla enerji sarf etmek zorunda kalıyor. Eğer sürekli kullanmıyorsanız kapatmanızı tavsiye ederim. Onu da şöyle yapınız. Telefonun Menusune girin Ayarlar>Bağlantı>Şebeke>Şebeke Modu 'na girdiğimizde seçeneğin en altındaki GSM yi işaretlemeniz yeterlidir. Böylece 3g devre dışı bırakılmıştır. Ama ileride istediğiniz zaman 3g yi buradan açabilir kullanmaya başlayabilirsiniz. Biz sadece tasarruf etmeye çalışıyoruz...
4)Dokunmatik titreşimini devre dışı bırakalım. Bunun içinde telefonun Menusunden Ayarlar>Kişisel>Tercihler 'e giriniz. Tercihlerde farklı bir tercih oluşturmadıysanız seçili tercih i seçin ve açılan pencereden Kişiselleştir 'i seçiniz. Daha sonra açılan sayfadan aşağıya doğru gelerek alltan 3. seçenek olan Dokunmtk. ekran titretişimi seçeneiğini seçin ve kapalı yı işaretliyin.
5)Son olarak da tavsiyem eğer farklı bir tema yüklediyseniz orjinal temayı kullanmanızdır. Onun haricinde orjinal tema kullananlar öyle devam etseler daha iyi performans alırlar.

Ben sadece bunları yaptım. Şarjı tam 152 saat gitti. 4dk flaşlı kamera çekimi ,7 dk telefon görüşmesi. 40dk radyo başkada kullanmışsam hatırlamıyorum.Sonunda telefon batarya zayıf şarj edin diyip kapandı. Bu arada şarj etme süresi olarak da Batarya Dolu dedikten hemen sonra sarjdan çıkardım.Ayrıca belki uzun süre gitmesinin nedeni 3-4 defa tam şarj edip kapanıncaya kadar kullandığımdır.Sadece yazdıklarımı yaptım İnşallah başka 5800 XpressMusic kullanan arkadaşlarada yardımım dokunur. Gidip orjinal batarya diye fuzurlu para verip almazlar.
İyi Günler Saygılarımla...

• Beğen
Tepkiler: stalker67, durogesic_100 ve sadkons

flunight

Üye
light control bu program süper

kilisli822

kilisli822

Üye
aslında bilinen şeyler hepsini bir başlıkta toplaman faydalı olabilir.
Teşekkürler

konyaspor104

Üye
benim 5800 alalı 2 hafta oldu hiç bi uygulamayı açık bırakmıyorum herşey düşük seviyede senin dediklerinde kapalı nokianın batarya programını indirdim bugün şarj süresini gösteriyor sarj ettikten sonra bakıyorum 2 gün 10 saat diyor :S

tsmurat61

Üye
    Konu Sahibi
benim 5800 alalı 2 hafta oldu hiç bi uygulamayı açık bırakmıyorum herşey düşük seviyede senin dediklerinde kapalı nokianın batarya programını indirdim bugün şarj süresini gösteriyor sarj ettikten sonra bakıyorum 2 gün 10 saat diyor :S
arkadaşım yazılımlarda her ne kadar fark edilmesede dünya kadar fark var. Bir kontrol et eğer fark etmemişsen güncelle. Ayrıca bataryanın orjinal oluyp olmadığından da emin ol . Bu sitede, zannedersem kontrol için ip uçları var. Bende yalan yok aynı sıkıntı bende de vardı .Epeyce araştırdım.Sonunda bu şekilde bir toplu deneme yaptım. Şuanda telefonumu oldukça güvenilir bir şekilde cebimde taşıyorum. Herhangi bir sorun yok şimdi bataryanın normal şartlarda kaç gün gideceğinin testini yapacam .Bittimi tekrar normal bir şekilde şarj edip bu seferde Gps i gün boyunca açık tutacağım ve sonucunu forumda yayınlayacağım .

--------------- Ekleme ---------------

aslında bilinen şeyler hepsini bir başlıkta toplaman faydalı olabilir.
Teşekkürler
vatandaşın işi görülsün. Gerisi teferruat .Eyvallah kardeş...

klavye13

Üye
elinize sağlık.

stalker67

stalker67

Üye
3d ses efektlerinide kapatın tercihlerden yarı yarıya farkediyor...

TALIPAVCI öyle demişti n95-8GB de çok işe yaradı...

Üst Alt