Nokia 5310 ve diğer Teller için sorunsuz ve detaylı anlatımlı Türkçe yapma işlemi

Sponsorlu Bağlantılar

mgursoy

mgursoy

Üye
    Konu Sahibi
Nokia 5310 ve diğer Teller için sorunsuz ve detaylı anlatımlı Türkçe yapma işlemi
Merhaba arkadaşlar biliyorum forumlarda basit olarak üzerinden geçip şöyle yapın böle yapın diye kolayca geçiştirilmiş,:( ama ben sizlere özelliklede 5310 kullanıcıları ve diğer Nokia kullanıcılarının menülerini nasıl Türkçe yapacaklarını detaylı olarak anlatacağım.:oke: Öncelikle telinizin muhakkak yedeğini alınız (bu işlemi ya telinizin içindeki menüden yararlanarak yada Nokia.com.tr adresinden Nokia Pc Suite indirip Pc ye yükleyerek yapabilirsiniz.) Birde unutmadan teliniz muhakkak suretle şarzı full dolu ya da şarz cihazınıza bağlayınız.
Şimdi;

adresine girerek orda verilen menesis programını pc indirip kuruyorsunuz. Kurma işleminden sonra telefonunuzu pc ye bağlayın ve menesis programını çalıştırın. Çalıştırdıktan sonra sağ üst köşede bulunan scan tuşuna basıyoruz sonra da phone info tıklıyoruz. Ardından orta da bulunan scan tuşuna basıyoruz- zaten göreceksiniz hemen aşağıya telin ID nosu ve yüklü olan versiyon bilgilerini verecektir. Sağ tarafta bulunan prodact code olan yere almış olduğunuz telinize uygun olan kodu (5310 olanlar için 0546966) giriyor ve yanında bulunan enable kutucuğunu işaretliyoruz ve write tuşunu tıklıyoruz. Daha sonra yukarıda Flash bölümünü tıklıyoruz (buraya geldiğimizde göreceksiniz ki yazmış olduğunuz telinize ait olan kod buraya işlenmiştir.) Şimdi bu programı kapatabilirsiniz.
Şimdi yapmanız gereken telinizi yeniden güncellemektir. Bu neden gerekli diye soranlar için: telinize yeniden uygun olan Türkçe kodunu girdiniz ve şimdi bu yeniden güncelleme yaparak yeni düzene gelmesini sağlıyoruz.
Şimdi arkadaşlar buraya kadar her şey normal bi şekilde olanlar için; birde menesis programını kurup ta sürekli EROR hatası verip teline Türkçe kodunu yazamayanlar için yardımcı olalım:)
Öncelikle pc suitinizin telinizi tanıdığına emin olun ve pc suitinizi ile menesis progamını kapatın. Masaüstünde bulunan (bilgisayarım sağ tıklıyorsunuz; donanım/aygıt yöneticisi) burada bağlı noktalarına geliyoruz. Göreceğiniz gibi telinizin bağlı olduğu bir bağlantı noktası mevcuttur. Teliniz hangi bağlantı noktasında ise orayı sağ tıklıyoruz ve güncelleştir ve ya çalıştır diyoruz. İşlem bittikten sonra menesis programını yeniden açıp yukarıda yaptığım işlemi baştan başlarsanız göreceksiniz ki artık EROR hatasını vermeyecektir. Ve bundan sonraki işlemler sırasıyla takip ediniz.:islik:islik:islik
Bir hatırlatmada bulunayım, güncelleme işlemini yaparken hafıza kartınızı çıkarmanıza gerek yok…
Emeğe Saygı Lütfen, İnşallah derdinize derman olmuşumdur:bigstar:

• Beğen
Tepkiler: terrace, cihan_71, adanus1 ve 3 diğerleri

gokhan009

Üye
allah razı olsun allah ne muradın varsa versin telefonumu türkçeleştirememiştim. sayende artık türkçe.

mgursoy

mgursoy

Üye
    Konu Sahibi
allah razı olsun allah ne muradın varsa versin telefonumu türkçeleştirememiştim. sayende artık türkçe.
Sen saol dostum nedemek, bende çok uğraştım zamanında bi türlü bulamamıştım, eliminden geldiği kadar dilimizin döndüğünce anlatmaya çalıştım...:oke:

oguztopuz

Üye
arkadaslar bende de 5310 var. Yukarida anlatilanlari aynen uyguladim,gercekten guzel anlatilmis kolayca takip ediliyor tesekkurler hazirlayanlara, fakat bende soyle bi sorun cikti;
Kodu yazip telefone tekrar yukledigimde guncellestirme olmadigini soyluyor, aslinda var bendeki surum eski biliyorum. Orjinal kodu girince guncellemeyi goruyor cunku. Cok zaman harcadim fakat cozemedim. Bilginiz varsa paylasirsaniz memnun olurum.
Tesekkurler herkese

mgursoy

mgursoy

Üye
    Konu Sahibi
arkadaslar bende de 5310 var. Yukarida anlatilanlari aynen uyguladim,gercekten guzel anlatilmis kolayca takip ediliyor tesekkurler hazirlayanlara, fakat bende soyle bi sorun cikti;
Kodu yazip telefone tekrar yukledigimde guncellestirme olmadigini soyluyor, aslinda var bendeki surum eski biliyorum. Orjinal kodu girince guncellemeyi goruyor cunku. Cok zaman harcadim fakat cozemedim. Bilginiz varsa paylasirsaniz memnun olurum.
Tesekkurler herkese
Dostum yukarıda nemesis progamının 5310 göre olabilecek adresini verdim. Bende de olmuştu nemesis progamının eski versiyonu ile yapıyosan dediğin gibi sorun ile karşılaşıyosun. Ama Güncel olanı ile yaparsan problem ortadan kalkacaktır.

novgorod

Üye
allah razı olsun bılader bır degıl bınkere

xzibitxx

Üye
kardeş çok teşekkür ederim sayende türkçe yaptım ;)

netlazx

Üye
emeğine sağlık

--------------- Ekleme ---------------

benim bir sorunum oldu yükleme sırasında telefonu yanlışlıkla kapadım ve şimdi açılmıyor ne yapabilirim acaba

m88g

Üye
çok güzel anlatım benimkide güncellemeden sonra ing oldu sayenizde gene türkçe yaptım ama bi sorunum var ilk güncelleme yaptığımda ing halinde tlfnumun rengi mavi idi türkçe yaptıktan sonra kırmızı oldu dış rengi mavi olduğu için bi garip duruyor türkçe mavi tema ve mavi mp3 çalar yani mavi olmasını istiyorum :D yardımcı olursanız cok sevinirim.

gothic_angel

gothic_angel

Üye
onların temaları zor bulunur hem bulunsa bile benim de başıma gelşdi bu olay ben dede maviydi kırmızı oldu :( yokmu bi çare buna :S yoksa kırmızı kap alıcam çok sinir bozucu

mgursoy

mgursoy

Üye
    Konu Sahibi
Tekrar slm arkadaşlar; görüyorumki hepiniz benim gibi başarılı olmuşsunuz telefonun dilini türkçeleştirme konusunda. Ama bazı arkadaşların telleri mavi olduğu için ekran görüntüsünden dolayı sıkıntı çekiyolar. Biraz araştırma yaptım onlar için, şimdi nokia 5310 telefonları için bazı dil kodlarını veriyorum. Kendi telefonlarına uygun olanları yüklersiniz.

0546996 RM-303 EURO-C TR SAKURA RED LATIN (kırmızı)
0548686 RM-303 EURO-C TR WARRIOR BLUE LATIN (mavi)
0562841 RM-303 EURO-C TR CANDY GOTHIC LATIN (bunu bende bilmiyorum, ne renktir :))
0564427 RM-303 EURO-C TR ALL BLACK LATIN (siyah)
0567417 RM-303 EURO-C TR WHITE SILVER LATIN (gümüş)

Arkadaşlar unutmadan yeniden hatırlatmakta fayda görüyoru; olaki menesis progamı hata verir ise bu progamının güncel olanını yükleyererk yapmak zorundasınız, yoksa malesef olmaz. Güzel cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden kolay gelsinnn.....:oke:

Mehmet

Mehmet

Emekli Yönetici
Sağolasın dostum

berkobey

Üye
Arkadaşlar o kod kırmızı kodu mavi kodu 0548686 dur bilginize... Saol arkadaşım ama benim telefon zaten 10.1 ama ingilizceydi nasıl döndüreceğiz dediğin kodu NSS ile yazdım şimdi ne yapmam gerekir?

ferdifb

Üye
arkadaşlar lütfen biri bana yardım etsin telefonu yeni aldım ve çin malı yanlışlıkla fabrika ayarına çevirdim ve tamamen çince oldu lütfen biri bana yardım etsin ne yapmam lazım

--------------- Ekleme ---------------

arkadaşlar lütfen biri bana yardım etsin telefonu yeni aldım ve çin malı yanlışlıkla fabrika ayarına çevirdim ve tamamen çince oldu lütfen biri bana yardım etsin ne yapmam lazım

Kameraman25

Üye
kardeşim ellerine sağlık

sergenkilic

Üye
Allah Razı Olsun Birader Yaptım Sonunda Emeğe Sağlık...

cansiiz

Üye
ya arkadaslar tamam dediginizi yaptım ama soyle bir sorun var nemesis teki ikona tıklasamda dediginiz seyler gelmiyor o kısmı biraz daha acarsanız sevinirim yoksateli kıracam okadar sinirim bozuldu

kuru_ayaz17

Üye
emegine saglık arkadasım ben 5130 c-2 kullanıyorum benm telefonda da türkçe yok sçylediğin şeyleri aynen uyguladım ama menesis programında scan butonuna tıkladıgımda 5 tane kod cıkıyor hangisini yazacagım acaba lütfen yardımcı olun cok zor durumdayım simdiden tesekkür ediyorum. :ağlarım:

vietcong

Üye
cooooooooooooooooooooooooooooooooooook tesekkur ederim

atakokan

atakokan

Üye
sağol birader dediğin gibi yaptık çalıştı.