Niyet Etmeden Oruç Tutulur Mu ?

Sponsorlu Bağlantılar

Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
Niyet Etmeden Oruç Tutulur Mu ?
Ramazan ayında en çok merak edilen sorular kapsamında sizler için derlediğim birçok sorunun cevabını ramazan özel forumumuz da farklı konular ile sizlerle paylaşmaya devam ediyorum. Bu kapsamda yıllardır birçok kişinin aklını kurcalayan niyet etmeden oruç tutulur mu ? Sorusunun yanıtını bu konuda vermeye çalışacağım.

Eğer sizde oruç tutuyorsanız ve oruç tutmak için sahura kalkıyorsanız niyet etmeden orucunuzu tutabilirsiniz. Sahurdan sonra niyet etmeyi unutursanız korkmanıza gerek yok. Zaten sahura kalkmanız oruç tutmanız için bir niyettir. Diğer taraftan sahur yapmıyorsanız da "niyet ettim yarınki orucu tutmaya" şeklinde niyet etmeniz gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: PALA., Eren Değerli ve Baydırman

PALA.

PALA.

Üye
"niyet ettim yarınki orucu tutmaya"
Yarın için niyet etmek için saatin en geç kaç olması lazım :hmmm
Mesela isviçre saatine göre saat 00:00 sonrası yarın oluyor islamda bunun ölçüsü nedir :hmmm

• Beğen
Tepkiler: Baydırman

Coolwhisper

Üye
Yarın için niyet etmek için saatin en geç kaç olması lazım :hmmm
Mesela isviçre saatine göre saat 00:00 sonrası yarın oluyor islamda bunun ölçüsü nedir :hmmm
İslam anlayışında yarın tabiri farklıdır. Şöyle ki akşam ezanı okunduğunda yarın başlamış olur, nasıl ki perşembe akşamından itibaren cuma gecesi diyorlarsa onun gibi. Araplarda Gün gece ile başlar gündüz ile biter, Avrupa ve bizim coğrafyamızda ise maalesef tam tersi Gün sabah aydınlığı ile başlayıp gece ile bitmekte. Bu sebeple akşam ezanı ile iftarı açtığınızda eğer o gece sahura kalkmayacaksanız, "niyet ettim bugünkü Ramazan orucuna" diye niyetlenebilirsiniz. Allah dua ve ibadetlerinizi makbul eylesin.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK, Baydırman ve PALA.
PALA.

PALA.

Üye
İslam anlayışında yarın tabiri farklıdır. Şöyle ki akşam ezanı okunduğunda yarın başlamış olur, nasıl ki perşembe akşamından itibaren cuma gecesi diyorlarsa onun gibi. Araplarda Gün gece ile başlar gündüz ile biter, Avrupa ve bizim coğrafyamızda ise maalesef tam tersi Gün sabah aydınlığı ile başlayıp gece ile bitmekte. Bu sebeple akşam ezanı ile iftarı açtığınızda eğer o gece sahura kalkmayacaksanız, "niyet ettim bugünkü Ramazan orucuna" diye niyetlenebilirsiniz. Allah dua ve ibadetlerinizi makbul eylesin.
Amin, teşekkür ederim Ramazan bey.

• Beğen
Tepkiler: Baydırman ve Coolwhisper
Baydırman

Baydırman

Moderator
Sahur da niyet sayılıyor zaten de öğle ezanına bir saat kala niyet edilebiliyor diye biliyorum (dil ile)

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

Üst Alt