Nedendir bu uygulama ?

Sponsorlu Bağlantılar

messevim

messevim

Üye
    Konu Sahibi
Nedendir bu uygulama ?
Bazen teknoloji sitelerinden alıntı yapıp burada paylaştığımız haber direk kitleniyor. Neden olarak ise " alıntı haber" gösteriliyor.

Benim anlamadığım şey, biz haber ajansı değiliz. Biz haberleri ajanslardan alırız. Alıntı yapmayarak ne yapabiliriz ? Kafamız dan teknoloji haberleri mi üretelim ?

Bir kaç forum da daha aktifim. O forumlarda böyle bir -gereksiz- uygulamaya rastlamadım.

Teknoloji haberlerini yalnızca Maxicep.com sitesinden alıntı yapabiliyoruz. Sizi bilmem bana çok saçma bir uygulama gibi geldi.... Bu konu da değerlendirme yapılamaz mı acaba ?

mürteza16

mürteza16

Üye
@papakudioflu @EroL

Bay H

Bay H

Üye
Eğer forumlardaki yöneticiler ve üyeler bu konu hakkında ilgileniyorlarsa(farklı kaynak kullanımı) emin olum teknoloji odaklı tüm forumlar aynı yolu izlemekte.

Çok güzel demişsiniz haberleri ajanslardan alırız diye, evet bu çok doğru hiçbir sıkıntı yok ancak ülkemizde ki haber yapan sitelerde bizler gibi bunları yabancı dillerden çevirerek sunuyorlar yani haberleri onlar üretmiyorlar.

Herhangi bir yabancı kaynaktaki içeriği çevirip sunduğunuz takdirde kalkıp da hiçbir yönetici konunuzu kilitlemez.

Şikayet kısmında da yeterli açıklamayı yaptığımı düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: xavxmaxi
messevim

messevim

Üye
    Konu Sahibi
Eğer forumlardaki yöneticiler ve üyeler bu konu hakkında ilgileniyorlarsa(farklı kaynak kullanımı) emin olum teknoloji odaklı tüm forumlar aynı yolu izlemekte.

Çok güzel demişsiniz haberleri ajanslardan alırız diye, evet bu çok doğru hiçbir sıkıntı yok ancak ülkemizde ki haber yapan sitelerde bizler gibi bunları yabancı dillerden çevirerek sunuyorlar yani haberleri onlar üretmiyorlar.

Herhangi bir yabancı kaynaktaki içeriği çevirip sunduğunuz takdirde kalkıp da hiçbir yönetici konunuzu kilitlemez.

Şikayet kısmında da yeterli açıklamayı yaptığımı düşünüyorum.
Yabancı dillerden çevirebilmek için yabancı dilimizin fevkalade olması gerekmekte. Google çeviri gibi yazılımların cümleleri ne kadar yersiz çevirdiğini hepimiz bilmekteyiz.

Ha biz çevirmişiz o haberleri, ha çeviren bir kaynaktan almışız. Fark eden şey nedir burada ?

papakudioflu

papakudioflu

Admin
Bu konuyu defalarca açıkladım yine açıklamaktan da rahatsızlık duymam.

Öncelikle forum da olsa Türkiye Cumhuriyeti yasalarıyla korunan basın kanununa tabiyiz. Basın kanuna göre de herhangi bir platformda yayınlanmış içeriği yayın sahibinden yasal izin almadan kopyalayarak paylaşmak yasaktır ve cezai yaptırımları vardır.

Bu nedenle "yerel teknoloji sitelerinden" yapılan kopya paylaşımlar yasaktır.

Haber kaynakları konusuna gelirsek yönetici arkadaşımın da açıkladığı gibi teknoloji haber konusunda ülkemiz haber üretilebilecek bir konumda değil. Bu nedenle haber kaynaklarına yakın güvenilir teknoloji sitelerinden "birebir çeviri" olmamak kaydıyla içerik paylaşımı yapıyoruz. Ülkemizdeki tüm teknoloji haberi paylaşan siteler de aynı yolu izler.

Sonuç olarak "haber" içerikli paylaşımlarınızın, görsel ve yazı yönüyle tamamen "özgün" olması gerekir.

• Beğen
Tepkiler: xavxmaxi, Buğra, mehsevim ve 1 kişi daha
messevim

messevim

Üye
    Konu Sahibi

Öncelikle forum da olsa Türkiye Cumhuriyeti yasalarıyla korunan basın kanununa tabiyiz. Basın kanuna göre de herhangi bir platformda yayınlanmış içeriği yayın sahibinden yasal izin almadan kopyalayarak paylaşmak yasaktır ve cezai yaptırımları vardır.

Haber kaynakları konusuna gelirsek yönetici arkadaşımın da açıkladığı gibi teknoloji haber konusunda ülkemiz haber üretilebilecek bir konumda değil. Bu nedenle haber kaynaklarına yakın güvenilir teknoloji sitelerinden "birebir çeviri" olmamak kaydıyla içerik paylaşımı yapıyoruz. Ülkemizdeki tüm teknoloji haberi paylaşan siteler de aynı yolu izler.

Sonuç olarak "haber" içerikli paylaşımlarınızın, görsel ve yazı yönüyle tamamen "özgün" olması gerekir.
Tatmin edici bir açıklama.

Teşekkür ederim.

ByKatre

ByKatre

Üye

Evet Açıklayıcı olmuş normal haberlerde geçerli midir bu ? :D

EroL

EroL

Emekli Yönetici
Evet Açıklayıcı olmuş normal haberlerde geçerli midir bu ? :D
Geçerli, konuların çöpte :) haber paylaşımlarında bu kuralı çok sıkı uygulamıyoruz aslında ama senin yaptığın gibi ardı ardına haber sitelerinden copy/paste konulara izin vermiyoruz.

EroL

EroL

Emekli Yönetici
Geçerli, konuların çöpte :) haber paylaşımlarında bu kuralı çok sıkı uygulamıyoruz aslında ama senin yaptığın gibi ardı ardına haber sitelerinden copy/paste konulara izin vermiyoruz.

ByKatre

ByKatre

Üye
bende bakıyorum hoşuma gidenleri paylaştım ama yani çeşitli kaynaklardan verdim fark ettiyseniz :Den son nasıl editledim :D

• Beğen
Tepkiler: EroL