Neden Kaşınırız???

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Neden kaşınırız ve neden bazen vücudumuzda kaşınan bir bölgeyi bulamayız?

Biyolojik olarak kaşınma deri parazitlerine kan emen böceklere ve başka zehirli ya da zararlı etkilere karşı gelişmiş çok önemli bir erken uyarı mekanizmasıdır.

Tıbbi dilde �pruritus� olarak adlandırılan kaşıntı eğer aşırı derecedeyse deri hastalıklarının böbrek yetmezliğinin şeker hastalığının karaciğerle ilgili sorunların sinir hastalıklarının hatta bazen kanserin bile habercisi olabilir. Bazı kaşıntılar ise tamamen psikolojik. Obsesif-kompulsif hastalarda gerçekte olmayan sürekli bir kaşıntı hissine rastlanabiliyor.

Bazı doktorlar kimi hastalarda kaşıntının dayanılmaz bir hal alarak intihar etmeye kadar varan sinir bozukluklarına sebep olduğunu belirtiyorlar.

Kaşıntıya sebep olan gerçekten çok şey var gibi görünüyor: sivilceler yaralar parazitler alerji bakteri mantar ya da virüs kökenli enfeksiyonlar �ki bu enfeksiyonlara AIDS ve suçiçeği gibi yakından tanıdığımız bir çok hastalık dahil... Örneğin bahar aylarında burnunuzda dayanılmaz kaşıntılar varsa bunun sebebi büyük olasılıkla alerjik. Kimi ilaçlar veya ilaçlarda bulunan koruyucu renklendirici maddeler yan etki olarak kaşınmaya sebep olabiliyor.

Kaşıntının nasıl oluştuğuna yani mekanizmasına gelince... Ne yazık ki bu sorunun cevabı henüz tam olarak bulunabilmiş değil. Nörofizyologlar bacağa konan bir sinek gibi herhangi bir dış etkenin derinin üst ve alt tabakalarında bulunan bazı reseptörleri (almaç) harekete geçirdiğini biliyorlar. Bu reseptörler özelleşmiş sinir telleri olan �C telleri� aracılığıyla önce omuriliğe oradan da beyin kabuğuna (serebral korteks) sinyaller gönderiyor. Bunun sonucunda bacağımızdaki sineği fark ediyoruz ve beyin kabuğunun elimize gönderdiği emirle sineği bacağımızdan kovalamış oluyoruz. Fakat ne kadar uyarı gelirse gelsin bacağımıza konmuş olan sineği fark etmediğimiz de olur. Bunun sebebi o anda ilgimizi başka bir şeye yöneltmiş olmamızdır. Bu yüzden gün boyunca hissetmediğimiz bir kaşıntı gece yatağa girip uyumaya çalışırken bizim için dayanılmaz bir hal alabilir.

Peki kaşıntı hissi nasıl oluşuyor? C telleri sinir iletimini düzenlemede görevli kimyasallar olan nörotransmiterler salgılamaya başlar. Bu maddelerden en önemlisi �P maddesi� adı verilen ve kan damarlarını genişletip mast hücrelerini dolaylı yoldan etkinleştiren bir maddedir. Mast hücreleri de derideki şişlik ve kızarıklığa sebep olan �histamin�i salgılar. Bazı alerjik maddeler mast hücrelerini doğrudan uyararak histamin salgısına sebep olurlar. Histamin de o bölgede kaşıntı hissine sebep olur.

Son olarak kaşınan bölgeyi kaşımak çoğu zaman kendimizi iyi hissettirse de bu aslında pek de iyi bir fikir değil. Bu durum deriye zarar verebiliyor. Buna ek olarak kaşıntı kaşıntıyı getirir ve bölgedeki kaşıntı biz kaşıdıkça artma eğilimi gösteriyor. Histamin kökenli kaşıntılar için antihistaminik jeller ya da haplar kullanılabilirsiniz
 
Salihyet

Salihyet

Üye
Bu konuyu sağlık köşesine değil de garip olaylara açarsanız evet kaşınmış olursunuz enes bey :ehe
 
TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
:ehe:ehe Konunun etkisinde kalmışım :ehe
 
RocK_FaTiH

RocK_FaTiH

Üye
adam intihar noktasına qelmş kşntıdn :ehe:ehe
 
jackalx_06

jackalx_06

Üye
ben başlığı görünce kaşınmaya başladım nedense.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt