Duyuruyu Kapat

Nar Kıymete Bindi

 • 9 Şubat 2006
 • 4767 Okunma
 • 2 Cevap

0/5, 0 Oy
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Sağlıklı yaşam meraklıları yüzünden nar kıymete bindi. Herkes, kalp ve bağışıklık sistemini koruyan narın peşinde. Sanayiciler nar suyu üretmeye, çiftçiler yeni nar bahçesi kurmaya başladı, fiyatlar arttı.
  09 Şubat 2006 06:28
  <div align="center">< Resmi açmak için tıklayın >
  </div>
  Narın antioksidan etkisi ile kalbi ve bağışıklık sistemini koruyucu özellikleri keşfedilince, en çok tüketilen meyveler arasına girdi. Nar tüketimi artınca, yeni nar bahçesi kuran çiftçiler ve nara yatırım yapan sanayiciler de çoğaldı.
  İzmir Hal&#39;inde 2005 Ekim ayında kilosu 50-100 kuruş arasında olan nar fiyatı, aralıkta 1.5, Ocak ayında 2-2.5 YTL&#39;ye yükseldi. İstanbul marketlerinde ise sezona 2 - 2.5 YTL perakende fiyatla giren narın fiyatı hızla yükselerek, ocak ayında 4.5 liraya kadar çıktı.

  İran&#39;dan nar geliyor
  İstanbul büfelerinde geçen yıl 2 YTL olan bir bardak nar suyunun fiyatı, bu yıl 3 YTL oldu.
  İstanbul Sebze Meyve Hal&#39;i Başkanı Burhan Er, nar üreticisinin yüzünün güldüğünü söyledi.
  Er, şöyle devam etti:
  "Piyasaya nar yetiştiremiyoruz. İhracatta çok iyi. Yerli nar yetişmediği için piyasaya İran ve Azerbaycan&#39;dan nar geliyor.
  Şu günlerde, İstanbul Hal&#39;inde yerli narın kilosu 170 kuruş ile 250 kuruş arasında. İran narı ise 120-150 kuruş fiyatla satılıyor. İranlı tüccarlar, nar satmak için Türkiye&#39;ye geliyor. AB&#39;nin talep ettiği yeni çeşitlerle, büyük nar bahçeleri kurmalıyız."

  Bahçeler çoğalıyor
  Mersin, Tarsus İlçesi Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, medyada çıkan haberlerin ardından, narın tüketici kadar üreticinin de dikkatini çektiğini söyledi.
  İlçede bin 500 dönüm olan nar bahçelerinin 3 bin 500 dönüme yükseldiğini anlatan Ergezer, "Portakalı, limonu 25 kuruşa satamıyoruz. Nar ise lüks meyve oldu. Bu nedenle narenciye ağaçlarını sökerek nar ekiyoruz" diye konuştu.


  Narın tanesini yemek suyunu içmekten faydalı
  Columbia Üniversitesi New York Presbyterian Hastanesi&#39;nde kardiyolog Doç. Dr. Özgen Doğan, araştırmaların nar suyunun damar tıkanıklığını önleyici özelliğini ortaya çıkardığını belirtiyor. Rambam Tıp Merkezi&#39;nde görevli Prof. Dr. Michael Aviram, nar suyunun diğer meyve suları ile kırmızı şarap ve yeşil çaydan daha yüksek antioksidan kapasitesine sahip olduğunu söylüyor.
  Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak, "Nardaki antioksidan miktarı, şarap ve yeşil çaydan fazla" diyerek, narın gribe karşı koruyucu, bağışıklık sistemini güçlendirici, kolestrolü düşürücü etkisinden söz ediyor.
  Koçak, kan yapıcı, idrar söktürücü, tansiyon düşürücü olan nar suyunu, sıkmak yerine, tanesinin yenilmesini öneriyor. Çünkü, antioksidan özellik çekirdeklerinde bulunuyor. Nardaki polyphenolic, tannin ve anthocyaninni adlı maddeler, serbest radikallerle savaşarak, damarların tıkanmasında etkili oluyor.


  Firmalar talebe yetişemiyor
  Yurtdışından nar meyvesi, danesi ve suyu için büyük talep var.
  İhracatçı firmalar yeteri kadar nar bulamadıkları için talebi karşılayamıyorlar.
  Türkiye&#39;nin en büyük fidan üreticisi olan Alara Tarım, nar fidanı da üretmeye başladı. Alara, dış pazarların istediği, makina ile ayıklanabilen cinste nar fidanları üretiyor.
  İki yıldan beri üreticiye nar fidanı dağıtan meyve ihracatçısı Dönüş firması, bu yıl 25 bin adet nar fidanı üretti.
  Dönüş, dış pazarların istediği Hicaz cinsi nar yetiştiriyor.
  Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) nar suyu üretti. AOÇ&#39;nin 200 ml. cam şişe pastörize nar suyu internet sitelerinde 1YTL fiyatla satılıyor.
  Dimes firması geçtiğimiz aralık ayında nar suyunu piyasaya sürdü.
  Dimes&#39;in şeftali, kayısı, vişne ve portakal suları Migros&#39;ta 145 kuruşa satılırken yüzde 100 nar suyu 359 kuruş fiyatla satılıyor.
  Nar sıkıntısı yaşayan Dimes, yeteri kadar meyve bulursa ihracat da yapacak.

  İhracata başladı
  Ersu firması, geçen yıl nar suyu ihraç etmeye başladı. Ersu, Antalya Belek&#39;te kuracağı tesiste, narı danelerine ayırarak ihraç etmeye hazırlanıyor.
  Süt ve peynir üreticisi Yörsan&#39;da nar suyu yapmaya başladı. Yörsan, yurt dışına nar suyu ve ballı nar suyu satıyor.
   


  Yazan: Haberci
 2. nar gerçekten iyi geliyor bizim evde babam çok içer ama bana vermiyo
   
 3. <div class='quotetop'>(hidayet &#064; Feb 9 2006, 11&#58;49 AM) [post=275283]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
  nar gerçekten iyi geliyor bizim evde babam çok içer ama bana vermiyo
  [/b][/quote]
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
21/10/2017 - 07:55