mrp nedir ?


hikmet366

hikmet366

Üye
    Konu Sahibi
[h=1]Mrp nedir?[/h] Mrp, İngilizce Material Requirement Planning kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe'de Malzeme İhtiyaç Planlaması anlamına gelmektedir

Mrp; 1960'lı yıllarda üretici firmalarda, malzeme ihtiyacını hesaplayabilmek üzere MIP (Malzeme İhtiyaç Planı) tekniği geliştirilmiştir. Bu teknik 1970'li yıllarda yerini kapalı döngü MIP'e (Mrp) bırakmıştır. Mrp tekniği, malzeme ihtiyaç planlamasının yanısıra ihtiyaç planlaması ve ana üretim planı özelliklerini de içermektedir. Mrp'in amacı, ana üretim planı ve mevcut kapasiteyi de göz önüne alarak daha gerçekçi malzeme ihtiyaç planı ve üretim planı elde edebilmekti.
[h=1]Mrp sisteminin amaçları nelerdir?[/h] 1- Envanter yatırımını minimize etmek,
2- Üretimin sisteminin prodüktivitesini yükseltmek,
3- Müşteri hizmetini düzenlemek ve geliştirmek.
[h=1]Mrp'nin gelişim süreci
[/h] 1- ROP - Stok Kontrolü,
2- MRP - Malzeme İhtiyaç Planlaması,
3- MRP II - Finans ve Simülasyon,
4- ERP - Kurumsal Kaynak Planlaması.


 

kobiburhan

Üye
Abd'deki erp programlarının atası mrp programlarıdır. Kökenleri 60'lı yıllara dayanır. Türkiye'de ise erp'lerin atası muhasebe programlarıdır. Mrp şuan ancak ERP'nin bir modülü olarak değerlendirilebilir. ERP çok daha bütünleşik yapıdadır. Pek çok yerli yabancı ERP programı görme fırsatım oldu. Bunlar içinde kesinlikle en iyisi gene bir türk yazılımıydı. Minerva'nın Plantum programı web tabanlı ve harika bir knowhow'a sahipti. İhtiyaç duyanlar buradan inceleyebilir.
 
Yönetici tarafından düzenlendi:

Benzer Konular

Eren Değerli
Cevap
0
Görüntüleme
117
Eren Değerli
Eren Değerli
Cevap
0
Görüntüleme
82
Eren Değerli
Eren Değerli
Cevap
0
Görüntüleme
201
Eren Değerli
Doğuş Pertez
Cevap
0
Görüntüleme
263
Doğuş Pertez


MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’in yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt