Mozilla Sert Çıktı; Safari müsveddesi bir tarayıcı yapmayacağız !

 • 12 Mart 2013
 • 428 Okunma
 • 3 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Firefox’un iPad ve iPhone sürümünü bekleyenlere üzücü haber. Mozilla, Apple’ın katı tutumunu şikayet etmeye devam ediyor.

  < Resmi açmak için tıklayın >  Firefox’un iOS sürümü için bir takım planları olduğu bilinen Mozilla cephesinden konu hakkında kesin açıklamalar geldi. Firefox görünümlü bir Safari geliştirmeyeceklerinin altını kalın bir şekilde çizen başkan yardımcısı Jay Sullivan, Apple’ın katı tutumunu değiştirmediği sürece oyuna dahil olmayacaklarını belirtti.

  Apple Ne İstiyor?

  Bilindiği üzere iOS için geliştirilen tüm web tarayıcılar kendi yapıları yerine Apple’ın geliştirdiği UIWebView bileşenini kullanmak zorunda. Apple ise Safari’de daha hızlı bir JavaScript motoruna sahip olan Nitro’yu kullanıyor. Bu saye Apple zaten oyuna en başından üstün başlamış oluyor. Üstelik Nitro’nun diğer üçüncü şahıs yazılım geliştiricileri tarafından kullanılmasına da izin verilmiyor. Google Chrome, Opera da dahil olmak üzere herkes için tek yol var o da UIWebView bileşeni.

  Mozilla ekibi eğer iOS için bir tarayıcı yapacaklarsa burada tamamen kendi kodlama yapılarını ve motorunu kullanma arzusunda. Yeni IonMonkey adlı motorunu bilgisayarlar ve Android için geliştirilen sürümlerde kullanan Mozilla, gerçek bir rekabet ortamının oluşması arzusunda.
  Tüm bu gelişmelere rağmen Mozilla ekibi geçen iPad için bir prototip tarayıcı geliştirmişti. Junior kod adlı bu tarayıcı, UIWebView bileşenini kullanıyordu doğal olarak ancak an itibariyle bu proje de askıya alındı ve rota kesin olarak belirlendi.

  Microsoft’tan da Aynı Taktik

  Microsoft da Windows RT tabanlı ürünleri için böylesi bir strateji belirlemiş durumda. Üçüncü parti tarayıcıların Win32 API’lerine erişiminin kısıtlaması nedeniyle üçüncü şahıs JavaScript motorlarının bu platformda kullanılması peşinen engelleniyordu.
  Hem Microsoft hem de Apple bu konunun güvenlik ve stabilite endişeleriyle hayata geçirildiğini iddia etse de bu durum ne kullanıcıları ne de diğer yazılım geliştiricilerini memnun etmiyor. Ortada memnun olan tek isim “tekelin(!)” başındakilerden başkası değil elbette. Bakalım bu duruma karşı üreticiler Android baskısıyla daha ne kadar direnebilecek. Elbette ki bunu da zaman gösterecek.
   


  Yazan: Mad EagLe
 2. adamin derdi guvenlik baska bir sey degil
   
 3. Evet katılıyorum yaptıkları tek şey güvenliği sağlamak...
   
 4. Bu konuda çok titizler
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
23/02/2019 - 09:26