Mobil İnternet Hız Kesmiyor


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
    Konu Sahibi
Bilişim Fuarı`nda Turkcell, Ericsson`un İsviçre`den getirdiği özel otomobilde mobil dünyanın ulaştığı en yüksek hız standartını test imkânı sağladı.

Geçtiğimiz hafta İstanbul Beylikdüzü`nde düzenlenen Cebit Bilişim 2005 Fuarı`nda, bilgisayar ve yazılım dünyasındaki yeniliklerin yanı sıra mobil dünyadaki son model cep telefonları ve yeni nesil şebekeler de ziyaretçilerle buluştu. Özellikle fuara katılan iki GSM operatörü Telsim ve Turkcell`in tanıttığı henüz test aşamasında olan Üçüncü Kuşak (3G) şebekeler, mobil dünyanın yakın gelecekte ulaşacağı hız ve servisleri ziyaretçilerin şimdiden görmelerini sağladı.

Turkcell ayrıca Üçüncü Kuşak şebekeyi bir adım daha öteye götüren HSDPA (Yüksek hızlı erişim) uygulamasını Ericsson`un İsviçre`den özel olarak fuar için getirdiği test arabasında tanıttı. Türkiye`de 3G lisansının alınmasından sonra kurulacak olan şebekelerde yer alacak HSDPA sayesinde 3G şebekesinin ulaştığı hız kapasitesinin 8 katına ulaşmak mümkün. Bu şebeke ile 11 Mbps`lık transfer hızına ulaşılabiliyor.

Bu sayede cep telefonu kullanıcıları yüksek kalitede görüntülü iletişim fırsatı yapabilmenin yanı sıra, TV, film, maç yayını ve konser izleyebilecek, internetten yüksek hızda yüklü dosya transferi yapabilecek. Fuarda Ericsson Mobility World`ün başındaki isim Cenk Kırbaş ile yaptığımız teste, 10 MB`lık bir dosyayı 14 saniyede HSDPA şebekesi üzerinden yüklemeyi başardık. Ayrıca 2 MB`lık bir dosyanın farklı şebekelerdeki yükleme hızlarına bakıldığında HSDPA şebekesinde şu an kullanılan GPRS`nin 133 kat hızına çıkılabildiği görülüyor.

Öncelik İstanbul`da
Test süresince bilgiler aldığımız Turkcell yetkilileri ise, şu an toplam 26 cep telefonu üreticisinin 186 farklı modelinin 3G şebeke destekli olduğunu, dünyada bu alanda işlerin hız kazanmaya başladığını hatırlattılar. Turkcell`in 3G ile ilgili projesi ise lisansı aldıktan kısa süre sonra 3G şebekesini kurup faaliyete başlamak. Turkcell`in bu konudaki beklentisi şirketin Genel Müdürü Muzaffer Akpınar`a göre, en iyi ihtimalle 2006`nın ikinci yarısı. Bu arada yetkililerden alınan bilgilere göre Turkcell 3G servislerini vermeye öncelikle İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere büyük şehirlerden başlatacak.

En hızlılar yarışıyor...2 MB boyutunda 4 dakikalık bir video klibin farklı şebekelerde internetten transfer süresi ;

HSDPA: Mobil internete yüksek hızla erişim. HSDPA : 3 sn
GPRS: Genel paket radyo erişimi. GPRS : 400 sn
Edge: GPRS`nin gelişmiş versiyonu. Edge : 130 sn
3G: Üçüncü kuşak şebeke. 3G : 25 sn
(Milliyet)
 
Exalans

Exalans

Üye
vay be hspda türkiyede varmı ???*
 

bjknemesis

Üye
Aglıcam arkadaşlar tutmayın beni hspda türkiyeye gelmiş :'( :'( :'( :'(

gurur verici :icelim: :icelim: :icelim:
 
FrontmaN

FrontmaN

Üye
HSDPA: Mobil internete yüksek hızla erişim. HSDPA : 3 sn
GPRS: Genel paket radyo erişimi. GPRS : 400 sn

aradaki fark çooook fazla 100 kattan daha çok
 

bjknemesis

Üye
Originally posted by endoplazmix_550@Sep 17 2005, 01:46 AM
HSDPA: Mobil internete yüksek hızla erişim. HSDPA : 3 sn
GPRS: Genel paket radyo erişimi. GPRS : 400 sn

aradaki fark çooook fazla 100 kattan daha çok
[post=167712]Quoted post[/post]​


evet arkadaşım müthiş bişey konuşkonuş :hoho: :hoho: :hoho:

:icelim: :icelim: :icelim:
 
Caine

Caine

Üye
bence tamamen kazık bunlar ve pahalı
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt