Milli Marş kalksın mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

İbo Bey

Üye
    Konu Sahibi
Milli Marş kalksın mı?
Federasyon, kupa öncesi İstiklal Marşı söylenmemesi konusunda karar aldı. Türkiye ikiye bölündü. "Karar yanlış" diyen yazarımız Kazım Kanat, bunun nedenlerini anlattı.

Türk toplumunu stadyumlarda bir araya getiren en güçlü bağ, ulusal marşımızın hep birlikte yürekten ve hissederek söylenmesidir. İşte bu bağ koparılmak isteniyor. Düşüncesi bile suç olan en büyük değerimize yasak getiriliyor. Nasıl mı? İşte kanıt...

Kimse cesaret edemez
Futbol Federasyonu yönetim kuruluna siyasi baskı ile gelen Sayın Hasan Doğan medyaya şu demeci verdi: "İstiklal Marşı'nın okunacağı yerler sadece milli maçlar olmalı. Lig karşılaşmalarında İstiklal Marşı okunduğu zaman istenmedik olaylara şahit oluyoruz. Artık buna son vermeliyiz!" Sayın Doğan'ın, "Artık buna son vermeliyiz" dediği ulusal marş söylenmesine yasak ve sınırlandırma getirilemez. Bu tehlikeli oyuna hiç kimse cesaret edemez, bu bir... Türk Ulusu bayrağına ne kadar bağlıysa, ulusal marşına da o kadar bağlıdır, bu da iki... Kanıt mı istiyorsunuz. İşte size kanıt: UEFA, Şampiyonlar Ligi öncesinde ulusal marşların söylenmesine yasak getirdi. Ama ne oldu? Türkiye'deki her Şampiyonlar Ligi maçının başlamasından 5 dakika önce tüm stadyum, marşını söyledi. (Sayın Doğan, bir kez bile istenmedik olaya şahit olmadım!..) Federasyon Başkanvekili Sayın Doğan, Türkiye Kupası'nı UEFA'ya benzeteceklerini, maç öncesi görsel şovlar yapılacağını da söyledi. Ama bir şey daha söyledi. Maçlardan önce, bestelenecek olan Türkiye Kupası marşı söylenecek. İşte anahtar cümle bu... Yani ulusal marş yok. Türkiye Kupası marşı var. Şimdi soru şu...

Herkes tek yürek oluyor
Stadyumlarda emekli generalden manava, emekli validen bakkala kadar, yani toplumun her kesitinden her insanın ve her maçta saygı ve bağlılıkla söylediği ulusal marşın söylenmesine engel çıkarmak (Yasak diyemiyorum. Yasaklanamaz...), söylenmesin demek kime ne kazandırır? (Sayın Doğan "Spekülasyonlara son vereceğiz" derken yeni spekülasyon yaratıyorsunuz!) Federasyonun bu konudaki "düşüncesi sakıncalı" olan "ulusal marşı statlarda yasaklamak" çok tehlikeli bir oyundur. Mersin'de çocuğun Türk bayrağını yere atmasına tepkiyi bir düşünün. Bir de ulusal marşımıza yasak getiren düşünceyi... Acaba hangisi masum suç? Ayrıca şu yanlışın da herkes tarafından bilinmesi ve düzeltilmesi gerekir... Ulusal marş söylenirken, Türk bayrağına dönülür. Resmi kıyafetliler selam durur. Siviller şapkalarını çıkarır. (Oysa Türkiye'de yüzler şeref tribününe, arkalarımız da Türk bayrağına dönüyor. Bu ayıp sadece statlarda yapılıyor.) Son söz: Ulusal marş söylenmesine zincir vurulamaz.

Kaynak: Sabah

the_patriot

Üye
Kazım KANAT, çok iyi adamdır, dediklerine katılıyorum

delimakina

Üye
okunsun yaaaaaaa

deskator

Üye
arkadaş bütün dünya milli marş okumaktan onur duyar bize batıyor yuhhh hemde binlerce defa yuhhhhh diyorum ...
sadece problem olan ülke sıkıntılar yaşayan ülke bizmiyiz.Aman milli marş okumayalım aman gıkımız çıkmasın aman yanlış anlaşılmasın ... Bu nasıl zihniyet ben marş okurken beni yanlış anlayacak uğruna kan dökülüp dalgalandırdığım bayrağım onurlandırılmayacaksa yuhhhhh diyorum ....
Varsa rahatsız olan çekemeyen bu o kişilerin amacını beli eder .Oldu olacak turistleride düşünüp hava alanlarında bayraklarıda kaldıralım hani bazı çevreler rahatsız oluyormuşya ...
yuhhhh diyorum ayriyetten içimden buraya yazamayacağım birsürü şeyde diyorum
........................
................
.........
....
..
.

schweppes

Üye
bunu teklif etmeyi bırak düşünmek bile saçma

seriFBurak

seriFBurak

Üye
2 dk anın muhabbetini yapıolr yuhh bee!

slayer

Üye
yazık yaa yazık nereye gidiyo bu ülke ...

FrontmaN

FrontmaN

Üye
tam anlamıyla saçmalık

mavizeybek

mavizeybek

Üye
bu adam hala o koltukta duruyo mu

DeLmIrA

DeLmIrA

Üye
nasil kalkar be!!!! rimi rimi rey calsinlar embesil herifler :bak:
insanin kanina dokunur be :eksi:

a21a

a21a

Emekli Yönetici
kupa öncesi istiklal marşının okunmaması kararını almak için gösterilen gerekçenin altında başka şeyler olmasın.....??? Türkiye düşmanlığı gibi...

FrontmaN

FrontmaN

Üye
Ne olursa olsun böyle şeyleri rüyalarında bile göremezler.

delimakina

Üye
kalkmasın iyice düşündüm

Kin_ittifak

Kin_ittifak

Üye
kalkması yanlış

SANCAR

SANCAR

Üye
kesinlikle okunmalı yaa adamlar kansız mıne milli marşhiç kaldırılır mı

Quattro

Quattro

Üye
Aslında son zamanlarda Milli Marşa yapılan saygısızlıklar bayağı bir çoğaldı fakat tamamen kalkmasına bende karşıyım. Ama stadlarda Milli marş okunurken adam bırak milli marşa katılmayı sanki hiçibşey yokmuş gibi ana avrat karşı takıma küfür etmeye devam ediyor. :off: Kaldırılmasın fakat bu saygısızlığada acilen bir çözüm bulunması gerekir.

midnight

midnight

Üye
Bunu söyleyenlerin amaçları ne?!!! Bu cesaretleri nerden geliyor ?!!!, Herhalde yakında Türk bayrağı çekilmesin de diyecekler!!! Milletin bir gün sabrı taşar böcek gibi ezer böyle düşünen insanları.. 8)

DeLmIrA

DeLmIrA

Üye
Originally posted by midnight@Jul 12 2005, 09:51 PM
Bunu söyleyenlerin amaçları ne?!!! Bu cesaretleri nerden geliyor ?!!!, Herhalde yakında Türk bayrağı çekilmesin de diyecekler!!! Milletin bir gün sabrı taşar böcek gibi ezer böyle düşünen insanları.. 8)
[post=109119]Quoted post[/post]​

ahh nerdee!!!! :off:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt