Meyvelerin çekirdeklerini Yemeyin

Sponsorlu Bağlantılar

Haberci

Haberci

Üye
    Konu Sahibi
Meyvelerin çekirdeklerini Yemeyin
Çekirdekli tüketilen kış meyveleri apandisit hastalığına neden olabiliyor.
<div align="center"></div>
KAYSERİ - Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi ve Genel Cerrahi Uzmanı Opt. Dr. İsmail Tamer, portakal, mandalina gibi kış meyvelerinin çekirdekleriyle tüketilmesinin apandisit hastalığına zemin hazırladığını söyledi.

Opt. Dr. İsmail Tamer, akut apandisit hastalığının genel cerrahide çok sık karşılaşılan bir hastalık olduğunu söyledi. Bu hastalığın belirtilerinin ani gelişip, teşhisinin zor olması nedeniyle insanı ölüme kadar götürebildiğine dikkati çeken Tamer, apandisite, apandis organındaki tıkanmanın neden olduğunu belirtti. Tamer, şunları söyledi:
&#8220;Apandis, 8-10 santim uzunluğunda ve çapı son derece dar, birkaç milimetre olan bir organdır. İçindekileri bağırsağa boşaltan bu organ tıkanır ve boşaltma işlemi gerçekleşmezse, şişme, iltihaplanma ve devamında delinmeler meydana gelir. Bütün bu olaylarda apandisit dediğimiz hastalığa neden olur ve ameliyatı kaçınılmaz kılar.&#8221;

SEBEPLERİ
Hastalığa yol açan sebeplerin başında çekirdekli meyvelerin, çekirdekleriyle birlikte tüketilmiş olmasının geldiğini anlatan Tamer,şöyle devam etti:
&#8220;Bunların başında portakal, mandalina ve greyfurt gibi kış meyveleri geliyor. İnsanlar, bulundukları ortam, alışkanlık ve zaman eksikliğinden bunları çekirdekleriyle birlikte tüketebiliyor. Çekirdekleri ayıklanmadan tüketildiği zaman bunlar apandis dediğimiz organın tıkayarak, akut apandisite yol açar. Yine, kabuklu yemişler veküçük kemik parçacıkları hastalığa neden olabilir.&#8221;

BELİRTİLERİ
Göbek etrafında başlayıp, sağ tarafa doğru inen bir ağrı ile bulantı, kusma ve iştahsızlık görülürse apandisit ihtimalinin değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Tamer, &#8220;Bu belirtiler, görüldüğünde kişi hemen doktora başvurmalıdır. Kendi kafasına göre ağrı kesici alması, çevresindekilerin antibiyotik vermesi son derece yanlıştır. Bu durum doktorun muayene bulgularını maskeler, yani bir taraftan olay devam ederken, ağrı kesici ile olayı örtmüş olursunuz. Hiçbir ilaç almadan hemen doktora gidilmelidir&#8221; diye konuştu.

DefectoR

Meyve yerken en dikkat ettiğim konudur bu... Çok gördüm apandisti patlayanı, gerçekten çok kötü...

SnL.dracula

Üye
bu konuda yanlıs tahliller var. karpuzun çekirdeği yararlı. fakat limon mandalina gibi şeylerin çekirdekleri yararsız. onlar apandist yapıyolar. fakat karpuz çekirdeği çok faydalı. bilimsela raştırma hemde

Haberci

Haberci

Üye
    Konu Sahibi
Geçen gün Karpuzun çekirdeği ve kabuğa yakın beyaz kısmı faydalı haberi yapmak için bir uzmana gittik ve o aynen şunu söyledi.Karpuzun kabuğa yakın beyaz kısmı ve (3-5 tane 8-10 da olabilir) çekirdeği faydalıdır dedi.Ancak bu çekirdek sayısı arttıkça yani çekirdek faydalıdır avuç avuç yiyeyim derseniz dedi o zaman çok zararlı olur tavsiye etmiyorum diye söyledi.Yani herşeyde olduğu gibi Azı kar çoğu zarar

S1FR3K1R1C1

Üye
<div class='quotetop'>(DefectoR &#064; Dec 2 2005, 10&#58;51 AM) [post=219592]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
Meyve yerken en dikkat ettiğim konudur bu... Çok gördüm apandisti patlayanı, gerçekten çok kötü...
[/b][/quote]ben görmedim görmekte istemiyorum inşallah kimsenin başına gelmez o yüzden dikkat etmemiz gerekio.

oteb

Üye
<div class='quotetop'>(Haberci &#064; Dec 2 2005, 10&#58;37 AM) [post=219608]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
Geçen gün Karpuzun çekirdeği ve kabuğa yakın beyaz kısmı faydalı haberi yapmak için bir uzmana gittik ve o aynen şunu söyledi.Karpuzun kabuğa yakın beyaz kısmı ve (3-5 tane 8-10 da olabilir) çekirdeği faydalıdır dedi.Ancak bu çekirdek sayısı arttıkça yani çekirdek faydalıdır avuç avuç yiyeyim derseniz dedi o zaman çok zararlı olur tavsiye etmiyorum diye söyledi.Yani herşeyde olduğu gibi Azı kar çoğu zarar
[/b][/quote]
Karpuz en çok sevdiğim meyvedir. "Bir de şu çekirdeğini ayıklama derdi de olmasa derdim" hep. Artık bu problem de ortadan kalkmış oldu, böylece...

Haberci

Haberci

Üye
    Konu Sahibi
<div class='quotetop'>(oteb &#064; Dec 2 2005, 10&#58;47 AM) [post=219615]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
<div class='quotetop'>(Haberci &#064; Dec 2 2005, 10&#58;37 AM) [post=219608]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
[/b][/quote]
Karpuz en çok sevdiğim meyvedir. "Bir de şu çekirdeğini ayıklama derdi de olmasa derdim" hep. Artık bu problem de ortadan kalkmış oldu, böylece...
[/b][/quote]

Senin çekirdek ayıklama derdine derman değil bu yazı dikkatle okumanı tavsiye ederim
Azı kar çoğu zarar bilesin

oteb

Üye
<div class='quotetop'>(Haberci &#064; Dec 2 2005, 11&#58;17 AM) [post=219636]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
<div class='quotetop'>(oteb &#064; Dec 2 2005, 10&#58;47 AM) [post=219615]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
[/b][/quote]
[/b][/quote]

Senin çekirdek ayıklama derdine derman değil bu yazı dikkatle okumanı tavsiye ederim
[/b][/quote]
Sayın Haberci, elbette ki yazıyı dikkatli bir şekilde okudum ve böylece karpuzun çekirdeklerinin hepsini ayıklamadan da yemenin sağlıklı olabileceğini anladım. Fakat cevabınıza binaen yazmış olduğum cevabımda ne gibi ilgisizlik gördünüz onu anlayamadım...

midnight

midnight

Üye
Meyvanın kaderi çekirdeğinde gizlidir,daha çekirdekken büyüyüp meyva olacağı,rengi, şekli.. kısacası kaderi çekirdeğinde gizlidir..Allah bir meyvanın bile kodlarını, kaderini çekirdeğe sığdırmıştır..çekirdek deyip geçmeyelim..İbret alana bir çekirdek bile kâfidir..

Haberci

Haberci

Üye
    Konu Sahibi

Bundan kastım Her yiyeceğin dilimdeki çekirdekleri ayıklamazsan bir avuçtan çok çekirdek yemiş olursun ve o da zararlı olur demek istedim

sebofb090

sebofb090

Üye
walla meyvelerin güzelliklerinden herşeyini yiyip geçoz

..::Riddick::..

..::Riddick::..

Üye
Saolasın

sambadisakkarit

Üye
Nar tanesinden de zarar gelir mi?

climax

Üye
<div class='quotetop'>(sambadisakkarit &#064; Dec 2 2005, 01&#58;26 PM) [post=219694]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
Nar tanesinden de zarar gelir mi?
[/b][/quote]

ya çekirdekten mekirdekten zarar gelmeeeeeeeez&#33;..30 sene öncesinin bilgisidir bu

cepix

cepix

Üye
Valla üzümdü nardı yutuoz zatende diğerlerinede dikkat edioruz

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
climax eğer gelmez diyorsan senden daha önemli bilgiler bekliyoruz.. Ben daha çok senin bilgi verdiğini değil verilen neredeyse tüm bilgileri eleştirdiğini görüyorum..

hidayet

hidayet

Üye
bilgiler için teşekkürler her gün yeni birşeyler öğreniyoruz

slayer

Üye
"Kayseri Devlet Hastanesi" Başhekimi söylemiş<u> inanmayın_&#33;&#33;&#33; </u>

jöly

Üye
haber doğru olabilir............ama ben elma çekirdeği yemeyi çok seviyorum bildim bileli kendimi yiyiyorum allah korusun ama henüz bir sorunla karşılaşmadım
haberci aydınlatıcı bilgin için sana teşekkürlerimi gönderiyorum................

tofy

Üye
evet bu bir gerçek ben dikkat ediyorum bu konuya verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkürler haberci

Üst Alt