Mesaj yazmak parmaklar için tehlikeli

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

smart1

Üye
    Konu Sahibi
Mesaj yazmak parmaklar için tehlikeli
Her geçen gün daha çok kişinin kullanmaya başladığı cep telefonunun yazılı mesaj sistemi, kullananlarda kronik rahatsızlıklara yol açıyor.

Sıradan bir günde ortalama 72 milyon mesajın gönderildiği İngiltere'de, fizyoterapistler sürekli mesaj yazan çocukların, tekrarlayan kas gerilmesi ve incinmesi sorunu ile karşı karşıya olduklarını açıkladı.

Uzmanlar, sık sık cep telefonundan mesaj yazan ve yazarken baş parmaklarını kullananların parmak tendonlarında ve bileklerinde, şişme ve ağrılar oluşacağı, bunun sonrasında da kalıcı rahatsızlıkların başlayacağı riskine karşı uyardı. Gelişen teknoloji ile her geçen gün daha da küçülen cep telefonlarında, tuşlar gittikçe küçüldüğü için, mesaj yazarken parmakların daha küçük hareketler yaptığı bunun da sorunlara yol açtığı belirtildi.

Chartered Society of Physiotherapists tarafından yapılan açıklamaya göre, söz konusu rahatsızlığa yakalanmada ne kadar sıklıkla ve ne kadar uzun süre mesaj yazıldığı en önemli faktör. 10 - 15 dakika ara vermeden mesaj çeken birinin, mutlaka uzun süreler ara vermesi gerektiği, eğer yine de yazması gerekiyorsa iki elini de daha dikkatli kullanarak mesaj yazması uzmanlar tarafından öneriliyor. İngiltere'de, ortaokul sonu sınav sonuçlarının açıklandığı gün atılan mesajların normale göre 7 milyon artış gösterdiği bunda da özellikle 15 yaş altı çocukların daha sık mesaj yazmalarının etkili olduğu tahmin ediliyor.

_CHiLeKesH_

_CHiLeKesH_

Üye
ben genellikle konuşuyorum zaten mesajla pek işim olmuo...

emreakcali

emreakcali

Üye
kizartma zararli mikrodalgafirin zararli kirmiziet zararli yagliyemekzararli msjyazmak zararli :off: :off: :off: :off: :off: :off: :off: :off: :off:

Caine

Caine

Üye
vay beeeeeeee. dünde tvde izledim ve kenan evrenin lafı sayesinde ortaya cıktı. dediklerine göre arka cepteki cüzdanlar bel ve kalça agrilarına neden oluyomuş. gözden kacırılan ufacık detaylar neler yapiyor neler :vur:

_CHiLeKesH_

_CHiLeKesH_

Üye
eee herşey zararlı yaaa.ne bu yaaaa...

S1FR3K1R1C1

Üye
Originally posted by emreakcali@Aug 26 2005, 01:17 AM
kizartma zararli mikrodalgafirin zararli kirmiziet zararli yagliyemekzararli msjyazmak zararli :off: :off: :off: :off: :off: :off: :off: :off: :off:
[post=144825]Quoted post[/post]​
+ 1 :D yaws zararsız bişey yohkmu acep :huhu: :haha:

puraq

Üye
benim mesaj yazmaktan diilde bilgisayarda uzun kalmaktan bileklerim ağrıyor mouse yi kullanmaktan :(

iOS Developer

iOS Developer

Üye
walla benim msj yazma gibi bi alışkanlığım yoqqqq...direkt arar soylerim ne soyleyeceksem...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...