masaüstü bilgisayarımda donma ve görüntü gelmeme sorunu

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
3onur5

3onur5

Üye
    Konu Sahibi
masaüstü bilgisayarımda donma ve görüntü gelmeme sorunu
merhaba arkadaşlar 2 tane masaüstü bilgisayarım var 2 sindede aynı hata meydana geliyor bir türlü çözemedim

birinde ati 4650 ekran kartı diğerinde ise nvidia 8800gt ekran kartı var

2 bilgisayarın kartlarını değiştirdim bilgisayarlar açıldı ve 1-2 saat vakit geçirdikten sonra yine aynı sorun olmaya basladı dondu ve kapatıp yeniden baslattıgımda monitör yanıp sonmeye basladı ekran karardı. sonra ramlerin slotlarını değiştirdim 4 slot mevcut 2 mavi 2 siyah siyahtakileri mavi ye taktım yine acıldı. 1-2 saat sonra yine aynı sorun oldu. acaba sorun ekran kartındamı yoksa diğer parçalardamı.Yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
onboard ekran kartı varsa onları deneyin..
sebep sıcaklıkta olabilir. kontrol edin.

• Beğen
Tepkiler: 3onur5
Teom@n

Teom@n

Üye
Hımmm. Gizemli ve çözülesi bir durum.

• Beğen
Tepkiler: 3onur5
3onur5

3onur5

Üye
    Konu Sahibi
birinde on board var denedim fakat bi sorun cıkmadı ama ekran kartı bi haylı ısındı 10-15 dakikada ekran kartının fanı dönüyor ve metali var çok ısınmış 4650. sorunu mu ekran kartlarını değiştirmekle mi çözerim

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
ekran kartı açısından 70 dereceye kadar yolu var. 75 derece ve sonrasında sistemi kilitler veya ekran kartı kendini devredışı bırakır.
bendede eskiden 4650 vardı ordan bilirim :)

gpu-z programıyla sıcaklıgına bakabilirsin.
sensör sekmesinde yazar :oke:

3onur5

3onur5

Üye
    Konu Sahibi
ekran kartı açısından 70 dereceye kadar yolu var. 75 derece ve sonrasında sistemi kilitler veya ekran kartı kendini devredışı bırakır.
bendede eskiden 4650 vardı ordan bilirim :)

gpu-z programıyla sıcaklıgına bakabilirsin.
sensör sekmesinde yazar :oke:

yardım ettiğiniz için çok teşekkürler az önce gpu-z programından 58 dereceyi gösterirken dondu 10 dk bekledıkten sonra tekrar açtım pc yi acıldı yine şuan 57 derecede ama kapanmadı yine sanırım soluğu bilgisayarcıda alıcaz :)

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
58 derece donmasına sebep verecek kadar sıcak değil.
sorun başka birşeyde olması gerekiyor.

işlemci sıcaklıgına bakın birde.
veya chipset nedeniylede yapıyor olabilir.
speedFAN programıyla sıcaklıkları ögrenip buraya yazarmısın :)

Cezzbedici3

Cezzbedici3

Üye
Donmalar genelde ekran kartı kaynaklıdır. Ama nadirde olsa harddisk te sebep olur.

Harddiskiniz Sata ise ve kablo takıldıktan sonra anakart girişi veya harddisk girişi yan kapağı kaparken olsun ya da her hangi bir parçayı takarken olsun oynarsa reset atması, donması normaldir.. Tüm parçaları takın en son sata kablosunun çift tarafını da iyice bastırarak takın kapağı kapatırken oynamadığından emin olun.. Üstte saydığınız gibi ekran kartı ve ramleride söküp taktıysanız bir daha donma yapmayacaktır.

Eğer tüm bunlara rağmen sorun çözülmez ise anakartın üzerindeki transistörleri kontrol edin tepeciklerindeki beyaz kapak kısımlarında şişme var ise o şekildeki transistör bitmiştir. Bilgisayarcıda 10 liraya yenisini leyimlettirebilirsiniz..

Teom@n

Teom@n

Üye
Iki bilgisayar ve ikisinde ayni hata? Farkli isletim sistemleri mi kurulu? Yoksa ayni isletim sistemi mi? Yani demek istedigim farkli donanimlara sahip iki bilgisayarada diyelim ki torrentten indirdigimiz(guvenilirligi tartisilir) bir imaj ile windows X kurduk. Bu sorun yaratamaz mi?

Farkli iki kasada ayni problemlerin sebebi yazilimsal kaynakli gibi geliyor bana?:hmmm

3onur5

3onur5

Üye
    Konu Sahibi
58 derece donmasına sebep verecek kadar sıcak değil.
sorun başka birşeyde olması gerekiyor.

işlemci sıcaklıgına bakın birde.
veya chipset nedeniylede yapıyor olabilir.
speedFAN programıyla sıcaklıkları ögrenip buraya yazarmısın :)

dediğiniz programı indirdim ve sonuç bu

bugun ekran kartını başka pc de denedım ama kendım bilgisayarımdaki gibi ısınmadı benim bilgisayarımda 15 dk geçiyor ateş gibi oluyor

- - - Eklendi - - -

Donmalar genelde ekran kartı kaynaklıdır. Ama nadirde olsa harddisk te sebep olur.

Harddiskiniz Sata ise ve kablo takıldıktan sonra anakart girişi veya harddisk girişi yan kapağı kaparken olsun ya da her hangi bir parçayı takarken olsun oynarsa reset atması, donması normaldir.. Tüm parçaları takın en son sata kablosunun çift tarafını da iyice bastırarak takın kapağı kapatırken oynamadığından emin olun.. Üstte saydığınız gibi ekran kartı ve ramleride söküp taktıysanız bir daha donma yapmayacaktır.

Eğer tüm bunlara rağmen sorun çözülmez ise anakartın üzerindeki transistörleri kontrol edin tepeciklerindeki beyaz kapak kısımlarında şişme var ise o şekildeki transistör bitmiştir. Bilgisayarcıda 10 liraya yenisini leyimlettirebilirsiniz..

bütün transistörleri kontrol ettim ama şişme göremedim :/

- - - Eklendi - - -

Iki bilgisayar ve ikisinde ayni hata? Farkli isletim sistemleri mi kurulu? Yoksa ayni isletim sistemi mi? Yani demek istedigim farkli donanimlara sahip iki bilgisayarada diyelim ki torrentten indirdigimiz(guvenilirligi tartisilir) bir imaj ile windows X kurduk. Bu sorun yaratamaz mi?

Farkli iki kasada ayni problemlerin sebebi yazilimsal kaynakli gibi geliyor bana?:hmmm

beyaz olan kasada nvidia 8800 takılı işletim sistemi win7 home basic 32 bit

siyah kasada ati 4650 takılı işletim sistemi win7 ultimate 64 bit

4650 yi beyaz kasaya taktıgımda ise ısınıyor ve bilgisayar kapanıyor 10-15 dakikada acılmıyor beyaz kasaya 8800 taktıgımda ise yine aynı sorun oluyor. siyah kasada 4650 düzgün çalışıyor ama bazen oda donakalıyor

şuan yarım saattir bi sorun cıkmadı 4650 siyah kasada takılı

Cezzbedici3

Cezzbedici3

Üye
İki kasanızdaki güç kaynaklarıda bu ekran kartlarınız için düşük kalıyor olabilirmi PSU nuzun watt değeri ile bu ekran kartlarının kaç watt istediğinie bakın.. Yetersizlikten olabilir belki..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt