Lityum-iyon bataryaların ömürleri neden azalıyor ?

 • 31 Ekim 2010
 • 476 Okunma
 • 2 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. < Resmi açmak için tıklayın >


  Ohio State University'de yapılan araştırmalar sonucunda lityum-iyon pillerin ömürlerinin neden azaldığına yanıt bulundu.

  Son zamanlarda birçok alanda kullanımına başlanan lityum-iyon piller yeniden doldurulabilir olmaları sebebiyle daha çok elektronik cihazlarda kullanılıyor. Bunun dışında son zamanlarda hybrid ve elektrikli otomobillerde de kullanılan pillerin ömürleri açıkçası merak konusu. Konu üzerinde çalışmalar yürüten Ohio State University, lityum-iyon pillerdeki zaman etkisini araştırıyor. Bu pillerin zamanla ömürlerinin azaldığı kanısına varan araştırmacılar şimdi de buna sebep olan etmenleri araştırıyorlar.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Toplumda genel olarak bol şarj etmenin pillerin ömrünü azaltacağı düşüncesi yer alsa da bunun böyle olmadığını açıklayan araştırmacılar, bunun sebebinin zamanlar değişime uğrayan nano ölçülerin olduğunu söylediler. Bu ölçüler; katottaki lityum konsantrasyonunun azalması ve anotta çoğalması şeklinde değişime uğruyor. Ve bu değişim başladığı anda artık buna engel olunamıyor. Çalışmalarına devam eden araştırmacılar daha kesin ve detaylı bilgilere ulaşmayı hedefliyorlar. Hedeflerine ulaştıklarında ise daha uzun ömürlü piller üretmek mümkün olabilecek.

  kaynak: http://www.bilisimlive.com/lityum-iyon-bataryalarin-omurleri-neden-azaliyor-1255.html
   


  Yazan: techtakip
 2. Ben bol şarj edince batarya kullanılıp eskidiğinden şarj süresi azalıyor sanıodum .

  Güzel bi yazı teşekkürler
   
 3. teşekkürler bilgi için
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
23/01/2019 - 03:44