Lenovo Laptop Kapanma Sorunu ( Lütfen Bakın )

Sponsorlu Bağlantılar

emreli01

emreli01

Üye
    Konu Sahibi
Lenovo Laptop Kapanma Sorunu ( Lütfen Bakın )
Arkadaşlar Lenovo Y550 laptopum yaklaşık 8-9 yıl oldu bilgisayar i alalı haliyle ömrü doluyor tabiki şimdilerde bilgisayar i power tuşuna bastığımda kapanıyor bazen tuşa bastıktan 7 8 saniye sonra kapanıyor bazen Windows açılma ekranı geleceğinde kapanıyor ama Windows AÇILDIKTAN sonra kapanma yok sadece power tuşuna bastıktan sonra Windows açılma sürecinde kapanıyor bunu 4 5 kez yapıyor sonra açılıyor bazen Windows onarım kısmına giriyor kendi kendine gücü kestiği için

Yaptıklarımı söyleyim size diyebilirsiniz ki ;
Windows çökmüştür format at At diyebilirsiniz ATTIM
Pilinde sorun vardır diyebilirsiniz pilini çıkarttığım haldede aynısı oluyor
ŞARJ Kablosunda sorun var diyebilirsiniz başka kablo ilede denedim kablodan değil giriş yerinde
Bilgisayarın şarj giriş yerinde sorun var diyebilirsiniz sorun yok çünkü açıldıktan sonra Windows kapanma olmuyor

SİMDİ SORUM ŞU HANGİ PARÇASINDA SORUN VARDIR VEYA HANGİ SORUNDAN DOLAYI BOYLE BİRSEY OLUYOR OLABİLİR BİLGİLENDİRME YAPARSANIZ SEVİNİRİM

Bir kaç açılıp kanma yaptıktan sonra Windows onarım kısmına giriyor doğal olarak

PALA.

PALA.

Üye
Windows 10 da her güncelleme ile bazı sorunlar düzelirken, yerine başka sorunlar çıkabiliyor.
Siz zaten konuyu açmadan önce yapılması gerekenleri yapmışsınız. Muhtemel hatayıda tahmin etmek zor.

Sormak istediğim windows 7 de böyle bir sorun varmıydı ?
Ne zamandır win 10 kullanıyorsunuz bu cihazda ?
Formattan ne kadar süre sonra böyle oldu ?
Önceki win 10 sürümlerinde (1511, 1607, 1703) sorun varmıydı ?

• Beğen
Tepkiler: emreli01
TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
Muhtemelen, kullandiginiz Windows kalip Dosyasından kaynaklanıyor. Fortmat atarken Orijinal MSDN Windows 10 İSo ( Kalıp Dosyası ) kullandığınızdan emin olun. Orijinal Windows 10 indirip uygun bir şekilde hazırlayın ve tekrar deneyin. Ayrıca Video'dan yararlanarak, sorunsuz bir şekilde Windows 10 kurulum USB'si hazırlayabilirsiniz. :oke:

Son düzenleme:
  • Beğen
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
HDD

• Beğen
emreli01

emreli01

Üye
    Konu Sahibi
Windows 10 da her güncelleme ile bazı sorunlar düzelirken, yerine başka sorunlar çıkabiliyor.
Siz zaten konuyu açmadan önce yapılması gerekenleri yapmışsınız. Muhtemel hatayıda tahmin etmek zor.

Sormak istediğim windows 7 de böyle bir sorun varmıydı ?
Ne zamandır win 10 kullanıyorsunuz bu cihazda ?
Formattan ne kadar süre sonra böyle oldu ?
Önceki win 10 sürümlerinde (1511, 1607, 1703) sorun varmıydı ?
Bu bilgisayarım Windows 7 çıkışlıydi acaba Windows 10dan mi die bende düşündüm Windows 7 yükledim ama sorun hem Windows 7 hemde 10 da aynı şekilde büyük ihtimalle Windows sürümü ile alakalı birşey değil

Ek olarak format öncesinde de vardı ve o Windows u kullanırken de yapıyordu yani son 4 5 ay dir vardı

Ben hardiskten diye tahmin ediyorum

emreli01

emreli01

Üye
    Konu Sahibi
Muhtemelen, kullandiginiz Windows kalip Dosyasından kaynaklanıyor. Fortmat atarken Orijinal MSDN Windows 10 İSo ( Kalıp Dosyası ) kullandığınızdan emin olun. Orijinal Windows 10 indirip uygun bir şekilde hazırlayın ve tekrar deneyin. Ayrıca Video'dan yararlanarak, sorunsuz bir şekilde Windows 10 kurulum USB'si hazırlayabilirsiniz. :oke:
Hayır Windows ile alakalı değil bence her Windows sürümünde sorun aynı şekilde

PALA.

PALA.

Üye
Windows 7 hemde 10 da aynı şekilde büyük ihtimalle Windows sürümü ile alakalı birşey değil
Eğer HDD den şüpheleniyorsanız diskteki önemli verilerinizi güvenli bir yere yedekleyin...
Bad sektor veya dosya sistemi hataları soruna sebep olabilir. PC her açılışta hatayı düzeltmeye çalışır...
Format atarken HDD yi tamamen silip (C, D, E ne varsa silip diski tek parça hale getirip) sonra format atmak faydalı olabilir.
Bu konu işinize yarayabilir;

emreli01

emreli01

Üye
    Konu Sahibi
Eğer HDD den şüpheleniyorsanız diskteki önemli verilerinizi güvenli bir yere yedekleyin...
Bad sektor veya dosya sistemi hataları soruna sebep olabilir. PC her açılışta hatayı düzeltmeye çalışır...
Format atarken HDD yi tamamen silip (C, D, E ne varsa silip diski tek parça hale getirip) sonra format atmak faydalı olabilir.
Bu konu işinize yarayabilir;
Bu sorunun yani kapanma sorunun neyden olduğunu nasıl tespit etme şansım var acaba

PALA.

PALA.

Üye
Bu sorunun yani kapanma sorunun neyden olduğunu nasıl tespit etme şansım var acaba
Verdiğim linkte diskinizin sağlık durumunu nasıl öğrenebileceğinizden detaylı şekilde bahsediyor.
Bu yazılımın nasıl kullanacağınızda üst yorumdaki enpedi linkinde var

• Beğen
emreli01

emreli01

Üye
    Konu Sahibi
Verdiğim linkte diskinizin sağlık durumunu nasıl öğrenebileceğinizden detaylı şekilde bahsediyor.
Bu yazılımın nasıl kullanacağınızda üst yorumdaki enpedi linkinde var
HD tune pro ile sağlıklı olup olmadığını nasıl anlayabilirim fazla kullanmadığım için bu tarz programlar tam bilmiyorum da

PALA.

PALA.

Üye
HD tune pro ile sağlıklı olup olmadığını nasıl anlayabilirim fazla kullanmadığım için bu tarz programlar tam bilmiyorum da
Enpedi de zaten bunu anlatıyor. Konu detaylı bir konu, sorun şudur demek zor...
Ayrıca sizin windows tam açılmıyor galiba. Tam açılmıyorsa işiniz zor. Çünkü bu yazılım windows üzerinden çalışır.
Belki işine yarar.

emreli01

emreli01

Üye
    Konu Sahibi
Enpedi de zaten bunu anlatıyor. Konu detaylı bir konu, sorun şudur demek zor...
Ayrıca sizin windows tam açılmıyor galiba. Tam açılmıyorsa işiniz zor. Çünkü bu yazılım windows üzerinden çalışır.
Belki işine yarar.
Hayır açılıyor 4 5 kere kapandıktan sonra açılıyor Windows ve şuan hata tarama yaptırdım sonuç bu şekilde

PALA.

PALA.

Üye
Current Pending Sector;
Bir sektörde sorun olduğunda önce veri okunmaya çalışılır ve okunduğunda yedek sektörlerle değiştirilir.
Ancak okunamıyorsa bir süreliğinde yeniden denenmek üzere bekletilir.
Disk sorunlu sektörü aklında tutar ve ara ara tekrar kontrol eder. Sanırım sorun HDD de sarı kısım bunu söylüyor.
Ayrıca diskinizin son 300gb lık kısmın da bad sector var. Açılışa engel olacağını sanmıyorum (eğer o bölgede dosya yoksa)

Elinizde imkan varsa diskinizi yedekleyin ve tamamen silip o şekilde format atın (bunu yukarda söylemiştim)
Eğer çözüm olmazsa HDD regenerator adlı yazılım var siz yapamazsanız bilgisayarcılar yapar tamir programı araştırın.
Ama zamanla tekrar sorun çıkabilir ve sorun kesinlikle diskten mi ? kaynaklı orasıda belli değil :hmmm
Bir yerden emanet HDD alın takın ve format atın. Sorunsuz çalışırsa yeni disk almanın vakti gelmiştir. Kolay gelsin...

emreli01

emreli01

Üye
    Konu Sahibi
Current Pending Sector;
Bir sektörde sorun olduğunda önce veri okunmaya çalışılır ve okunduğunda yedek sektörlerle değiştirilir.
Ancak okunamıyorsa bir süreliğinde yeniden denenmek üzere bekletilir.
Disk sorunlu sektörü aklında tutar ve ara ara tekrar kontrol eder. Sanırım sorun HDD de sarı kısım bunu söylüyor.
Ayrıca diskinizin son 300gb lık kısmın da bad sector var. Açılışa engel olacağını sanmıyorum (eğer o bölgede dosya yoksa)

Elinizde imkan varsa diskinizi yedekleyin ve tamamen silip o şekilde format atın (bunu yukarda söylemiştim)
Eğer çözüm olmazsa HDD regenerator adlı yazılım var siz yapamazsanız bilgisayarcılar yapar tamir programı araştırın.
Ama zamanla tekrar sorun çıkabilir ve sorun kesinlikle diskten mi ? kaynaklı orasıda belli değil :hmmm
Bir yerden emanet HDD alın takın ve format atın. Sorunsuz çalışırsa yeni disk almanın vakti gelmiştir. Kolay gelsin...
Hardiskim zaten 320 GB bunun 300 GB sorunlumu yani [emoji848]

PALA.

PALA.

Üye
Hardiskim zaten 320 GB bunun 300 GB sorunlumu yani [emoji848]
Hayır.
300 üncü gigabytetında bad sektör var.
Yani sondan 20 inci gigabytetında bad sektör. O yüzden açılışa engel olacağını sanmıyorum dedim.

Ama HDD de sorun olduğu kesin... Bunun dışında başka sorun varmıdır bilemem. Deneme yanılma yapmaka gerekecek.

En iyisi siz bir tanıdığınız varsa emanet HDD alın ve sisteminizi ona yükleyin eğer sorunsuz çalışırsa yeni HDD alırsınız.
Burası cep telefonu forumu olduğu için öneri verirken tedirgin oluyorum, beni yanlış anlamayın lütfen...

• Beğen
Tepkiler: DeV/AsA ve emreli01

Üst Alt