Laptoptaki hd harddiski ssd harddisk ile değiştirme

Sponsorlu Bağlantılar

niocloul

Üye
    Konu Sahibi
Laptoptaki hd harddiski ssd harddisk ile değiştirme
Bununla alakalı biraz araştırma yaptım ama buraya sormak daha iyi diye düşünüyorum.

Eski bir laptopum var ve kasıyor.

Yeni bir laptop almak yerine harddisk ini değiştirmeyi düşünüyorum.

laptop HP Pavilion g6 i3-2330M Cpu, 4 gb ram. harddiskine baktım hdd:5k500 , sata 3.0gb/s ve 9.5mm yazıyor. Nasıl bir sdd hardisk uyumlu olur?

Teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: Coolwhisper

PALA.

PALA.

Üye
Merhaba,
Cihaz hakkında bilgim yok, verdiğiniz bilgiye göre sata II bir bağlantınız ve 2. nesil bir işlemcinizi var, termal macun temizlik vb. bakımlarının da yapılması gerekir, çünkü ssd takınca, birim zamanda işlemci daha hızlı işlem yapmaya başlayacaktır, daha çok ısınabilir ama bunlar kısa sürelidir.

Sata 2 olduğundan en fazla 280 mb/s hızlara çıkar normalde sata 3 (6gb/sn) buhız 2 katıdır. Dolayısıyla işinizi normal giriş seviyesi bir ssd görür.
Aşağıdaki ürün işinizi görür, 240 gb 449 lira maalesef fiyatlar böyle.

Sata3 ile 2 arasındaki hız farkı videodaki gibidir

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
içini açıp bakabilirsiniz laptopta değişmez 2.5" dir hdd. Sizinde alacağınız ssd ayni boyutta olacak. Ben 1.nesil laptopta a data kullaniyorum inanilmaz fark var.
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

• Beğen
Tepkiler: niocloul

niocloul

Üye
    Konu Sahibi
teşekkür ederim. Bu yeni ssd harddiske win10 kurmak istiyorum. win10 u usbye rufus programıyla yazarken gpt yi mi mbr yi mi seçmek lazım. Bu anakartla mı alakalı yoksa harddiskle mi alakalı acaba?
Merhaba,
Cihaz hakkında bilgim yok, verdiğiniz bilgiye göre sata II bir bağlantınız ve 2. nesil bir işlemcinizi var, termal macun temizlik vb. bakımlarının da yapılması gerekir, çünkü ssd takınca, birim zamanda işlemci daha hızlı işlem yapmaya başlayacaktır, daha çok ısınabilir ama bunlar kısa sürelidir.

Sata 2 olduğundan en fazla 280 mb/s hızlara çıkar normalde sata 3 (6gb/sn) buhız 2 katıdır. Dolayısıyla işinizi normal giriş seviyesi bir ssd görür.
Aşağıdaki ürün işinizi görür, 240 gb 449 lira maalesef fiyatlar böyle.

Sata3 ile 2 arasındaki hız farkı videodaki gibidir

içini açıp bakabilirsiniz laptopta değişmez 2.5" dir hdd. Sizinde alacağınız ssd ayni boyutta olacak. Ben 1.nesil laptopta a data kullaniyorum inanilmaz fark var.

PALA.

PALA.

Üye
win10 u usbye rufus programıyla yazarken gpt yi mi mbr yi mi seçmek lazım. Bu anakartla mı alakalı yoksa harddiskle mi alakalı acaba?
Cihazınızın UEFİ desteği varsa GPT tercih edin ve yükleme yapmadan önce biosdan UEFİ nin açık olduğuna dikkat edip, komple diski biçimlendirip, format atın. Öncelikli W8.1 sonra W10 deneyebilirsiniz. UEFİ desteği yoksa MBR seçerek kurulumunuzu yapın.

Tekrar hatırlatmak babında eğer anakartınız sata 2 ise 280 mb/sn hızlarda kalırsınız, eğer Ahcı desteğide yoksa bu hız 250 mb/sn civarıdan olabilir.

niocloul

Üye
    Konu Sahibi
Cihazınızın UEFİ desteği varsa GPT tercih edin ve yükleme yapmadan önce biosdan UEFİ nin açık olduğuna dikkat edip, komple diski biçimlendirip, format atın. Öncelikli W8.1 sonra W10 deneyebilirsiniz. UEFİ desteği yoksa MBR seçerek kurulumunuzu yapın.

Tekrar hatırlatmak babında eğer anakartınız sata 2 ise 280 mb/sn hızlarda kalırsınız, eğer Ahcı desteğide yoksa bu hız 250 mb/sn civarıdan olabilir.
uefi desteği olup olmadığını nasıl anlarım üstat. Bu anakartla mı ilgili yoksa programsal bir şey mi? Bilgisayarım uefi değil bios. Bu değiştirilemez ise donanımsal ise mbr yapayım değil mi?

PALA.

PALA.

Üye
uefi desteği olup olmadığını nasıl anlarım üstat. Bu anakartla mı ilgili yoksa programsal bir şey mi?
Kısaca Biosa da varsa vardır, anakartın bir özelliğidir, cihaz hakkında bilgim yok.
Bilgisayarım uefi değil bios. Bu değiştirilemez ise donanımsal ise mbr yapayım değil mi?
Elbette, standart MBR disk yapılandırmasında, herhangi bir ek ayar olmadan kurulumunuzu yapabilirsiniz, işinizi görür.

Uefi kurulum,

Bu da G6 modeline uefi kurulum yapıldığı yönünde bir video

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: niocloul

niocloul

Üye
    Konu Sahibi
Kısaca Biosa da varsa vardır, anakartın bir özelliğidir, cihaz hakkında bilgim yok.

Elbette, standart MBR disk yapılandırmasında, herhangi bir ek ayar olmadan kurulumunuzu yapabilirsiniz, işinizi görür.

Uefi kurulum,

Bu da G6 modeline uefi kurulum yapıldığı yönünde bir video
Çok teşekkürler üstat. usb yi mdr ye göre yaptım.

• Beğen
Tepkiler: PALA.