Kuron ve Köprü Nedir?

 • 11 Ekim 2012
 • 264 Okunma
 • 1 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Kuron, çürük kırık veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerin küçültülüp kaplanması işlemidir.
  Köprü, bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınılarak ara boşlukların doldurulması işlemidır.

  Herhangi bir nedenle diş kaybı meydana geldiğinde komşu dişlerde bu boşluğa doğru hareket başlar. Bunun sonucunda yandaki dişlerde dişeti problemleri, bu boşluğa devrilmeye bağlı kemik kayıpları, estetikte bozulma ve çiğneme kuvvetlerinde değişiklikler meydana gelir. Eğer uzun süre bu boşluk implant yada köprü ile restore edilmezse bu komşu dişlerde de kayıplar olabılır.

  METAL DESTEKLİ KURON VE KÖPRÜLER

  Altyapı olarak standart metal "quotni-co" veya değerli metal "quotau" alaşımlar kullanılabilir. Altın diş hekimliğinde kullanılan maddeler içinde, diş ve dişeti ile uyumlu en kıymetli malzemelerden birdir. Bu yüzden değerli metal kullanılarak yapılan uygulamalar ile daha sağlıklı ve estetik sonuçlar elde edilir.

  METAL DESTEKSIZ PORSELEN KURONLAR

  Güçlendirilmiş porselenden yapılırlar. Kuronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de en önemlisi ışığa verdikleri tepkidir. Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Metal desteksiz porselen kuronların ( porselen) ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.

  * porselenler ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer bir estetik oluştururken, çok iyi yapılmış bile olsa metal porselenlerde bir donukluk ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde porselenler tercih edilir.

  * Metal destekli porselenler bazı ışıklarda (disko,fotoğraf makinası flaşı vb) ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler. porselenler ise aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler.

  * Metal destekli porselenler mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. porselenler ise mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu yüzden metal desteklilere göre tutuculukları çok daha yüksektir.

  * Alt yapısında metal olmadığı için kuron - diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır.

  * Diş eti çekildiğinde, porselenler estetik görünümlerini korurlarken, metal porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar.

  * Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek allerji riski porselenlerde yoktur.

  METAL DESTEKSİZ IPS KÖPRÜLER

  Güçlendirilmiş porselenin özel makinalarda sıkıştırılması ile elde edilir. Özellikle ön dişlerde, ışık geçirgenliğinin çok iyi olmasından dolayı tercih edilir. Arka bölge için çiğneme kuvvetlerine karşı yeterince dayanılıklı değildir.

  METAL DESTEKSİZ ZİRKONYUM ESASLI KÖPRÜLER

  Bu sistemde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir renk olan zirkonyum alaşım kullanılır. Sistemin en büyük avantajı, ulaştığı çok yüksek dayanılılıkla, arka bölgedeki köprülerde tam estetik bir görünüm sağlamaktır.
   


  Yazan: Doğuş Pertez
  .Murat. bunu beğendi.
 2. Zirkonyumun doku uyumluluğu da çok yüksektir. Ben diş protez teknisyeniyim. İşin içindeyim ordan biliyorum.. Kuron köprü yaptıracaklara tavsiyem paraya kıyıp zirkonyum altyapı yaptırmalarıdır.

  Cad-Cam teknolojisiyle yani bilgisayar yardımıyla her yerinde eşit kalınlıkla işlenir. Metal destekli işlerde insanlar ayarlarken kalınlığı, metal desteksizlerde bu iş bilgisayarlı freze sistemiyle halledilir. Estetik olarakta doğala en yakın görünümü sağlar..
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
22/01/2019 - 19:25