kurban derisi toplama yetkisi


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
kurban derisi toplama yetkisi

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi muhtarlarla toplantı düzenleyen Kütahya Simav Kaymakamı Yüksel Ünal, fitre ve zekatta olduğu gibi kurban derisi toplama yetkisinin bu yıl da Türk Hava Kurumu (THK)’na ait olduğunu söyledi.

Kurban derisi toplama hususunda ülkede zaman zaman sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Kaymakam Ünal,” İnsanlarımızın dini ve milli duyguları dejenere edilerek onların kurban derilerini ellerinden almaya çalışanlar oluyor. Bu durum yasal değildir. Ülkemizde yasalar ışığında kurban derisi toplama yetkisi THK’dadır. Halkımızın duygularını suiistimal ederek deri toplamaya çalışanlara karşı dikkatli olmalı, muhtarlarımız bu konuda gereken bilgi akışını yapmalıdır” dedi.

Kurban derisi toplama işinin usulüne uygun bir şekilde yapılması için güvenlik güçlerinin görevlendirildiğini ifade eden Kaymakam Ünal, bu konuda en büyük görevin muhtarlarla vatandaşlara düşeceğini kaydetti.

Toplantıda söz alan THK Simav Şube Başkanı İsmail Teke,” Simav’da Kurban derileri her yıl olduğu gibi bu yılda Türk Hava Kurumu görevlileri tarafından makbuz karşılığı toplanacaktır. Kurban derilerini toplayan veya biriktiren kişi ve kuruluşların olduğu bilinmektedir. Bu yaptıkları kanuna aykırı olduğu için bağış kabul edenler ve deri toplayanlar hakkında 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 29. maddesi gereğince yasal işlem yapılacaktır. Vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. İzinsiz kurban derisi toplayan kişileri Jandarma’nın 156 ve Emniyet’in 155 nolu ücretsiz telefon hatlarına ihbarda bulunmalarını rica ediyoruz” diye konuştu.

THK Simav Şube Başkanı İsmail Teke, kurban derisi toplama hususunda her zaman olduğu gibi bu yıl da muhtarlarla vatandaşlara güvendiğini ve kurumuna gösterdikleri güvenden dolayı kendilerine teşekkür ettiğini kaydetti.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt