Konyanın yüzölçümü büyük ama neden İstanbuldan küçük ?

Sponsorlu Bağlantılar

OnurAYDN

OnurAYDN

Üye
    Konu Sahibi
Konyanın yüzölçümü büyük ama neden İstanbuldan küçük ?
Arkadaşlar bu konuları gerçekten hiç anlamıyorum Coğrafyam berbattır zaten :D Soru bu yani Konya haritaya baktığımızda kocaman duruyor yüz ölçümü en büyük ilimiz fakat neden en büyük ilimiz İstanbul ? İstanbul haritada küçücük ?

monteboy

monteboy

Üye
Nüfus bakımından en büyüğü Istanbuldur ama yüz ölçümü olarak baktığımızda dediğin gibi konya en büyüğü

• Beğen
Tepkiler: Buğra
Invoke

Invoke

Üye
Çünkü İstanbul'un köklü bir tarihi var. Daha gelişmiş bir şehir. Yüzyıllarca Doğu Roma'ya ve Osmanlı'ya başkentlik yapan bir şehir. Ayrıca yüz ölçümünden ziyade coğrafi konum daha önemli.

monteboy

monteboy

Üye
yine de neden en büyük il olduğunun cevabı ikinci mesajda..

Invoke

Invoke

Üye
yine de neden en büyük il olduğunun cevabı ikinci mesajda..

Ben neden göremiyorum? Yazdığın cevabı hiç bir neden açıklanmıyor, sadece İstanbul'un nüfusunun fazla Konya'nın ise yüzölçümün fazla olduğu söyleniyor. Peki, sence cevap bu mu?

teknolojibaronu

teknolojibaronu

Üye
Istanbulda herkesin bildiği gibi en önemli faktör olan boğaz var bu boğaz bilirsin Avrupa'yı Asya'ya bağlar. Ayrıca Deniz'e kıyısı olan şehirler veya ülkeler genelde daha gelişmiş olurlar. Evet bir sürü sebeb te var tabi tarihi olarak ama en önemlisi bunlardır. ;)

OnurAYDN

OnurAYDN

Üye
    Konu Sahibi
İstanbul , sadece nüfus olarak mı Konyadan büyük ?

• Beğen
Tepkiler: B.A.R.O.N
OnurAYDN

OnurAYDN

Üye
    Konu Sahibi
Ben bide soruyu şöyle soruyum, mesela İstanbulun en uç kısmından bi hava aracıyla aynı süratle diğer ucuna gitsek, birde Konyanın bir ucundan diğer ucuna hava aracıyla aynı süratle gitsek, hangisi daha çabuk olur ?

Invoke

Invoke

Üye
Ben bide soruyu şöyle soruyum, mesela İstanbulun en uç kısmından bi hava aracıyla aynı süratle diğer ucuna gitsek, birde Konyanın bir ucundan diğer ucuna hava aracıyla aynı süratle gitsek, hangisi daha çabuk olur ?

Yalnız bir uçdan kastın hangi uç?

Bak şimdi:

Güney-Kuzen doğrultusunda gidersen Konya'daki yol daha uzun olur. :D

• Beğen
teknolojibaronu

teknolojibaronu

Üye
Bence istanbul a bir Büyükşehir Belediyesi az geliyor. Istanbul anadolu Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Avrupa büyük şehir Belediyesi olarak ayrılmalı

recebizm

recebizm

Üye
Metre kare başına düşen insan sayısı bakımından İstanbul, Konya'dan daha büyüktür.. İstanbul'un Yüzölçümü az, insanı fazla; Konya'daysa tam tersi.

• Beğen
ahmetkartal

ahmetkartal

Üye
is olanakları ve gelismislik konyada olsa konyada bir istanbul olurdu

nokia_belle

nokia_belle

Üye
Yıllardan beri süre gelen bogazin kullanimi ve ticaret yolunun gelismis olmasi,bunun sebebi de baska bir ulkeye en yakin sehir oldugundan. Ticaret gelismis diyorum cunku bu gun en basitinden e-5'i ele alirsak ne gece nede gunduz bitmeyen bir trafigi var ama buna konyada rast gelme ihtimaliniz cok düşük gecenin köründe anyolda anca sayili araclar yada hic goremediginiz zaman bile olur. Bir diger yanida nufus,istanbulda fazlasiyla oldugunu biliyoruz. Daha 5-6 yil öncesine kadar avcilar şehirin dışı sayılırdı. Bir metrobüs hattı yapilmaya baslandi,şimdiyse avcılar merkez gibi birsey. 15 yil önce ben cok iyi hatirliyorum büyükcekmecede tek-tük ev olurdu,simdiyse taniyamadigim bir yer haline geldi.

feyyazturu

Üye
Eski bir konu ama sırf bunun için kayıt oldum. O kadar yorum yapılmış ama eksik olan taraf şu. İl ve şehir birbirinden farklı kavramlardır. Konya’nın il sınırları büyük fakat nüfusun yaşadığı yer olan şehir, nüfusun azlığından dolayı küçük. Büyükşehir kavramını hep kullanırız ama ne olduğunu bilmiyoruz anlaşılan.

il(vilayet)= mülki idari sınırlardır

Şehir (kent)= yerleşim birimidir

Yani kırsal alanları dahil büyük bir il(vilayet)ile insanların toplu yaşadığı metropol şehir birbirinden farklıdır.

Yani Konya büyük bir il olabilir ama küçük bir yerleşim bölgesidir.

İstanbul ise küçük bir coğrafya içine sıkışmış dev bir şehirdir

Daha detaya inecek olursa büyükşehir yasası kapsamında olmayan yerler için şehir kavramı sadece merkez ilçedir. Kırsal kesim de bulunan nüfus şehir nüfusuna girmez

Üst Alt