Duyuruyu Kapat

Kişisel Problemlerini Çözme Becerisi

 • 14 Mart 2008
 • 3726 Okunma
 • 0 Cevap

0/5, 0 Oy
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Kişisel Problemlerini Çözme Becerisi

  Kaygı yaratıcı sorunlar ile karşılaşıldığında sistematik problem çözme yaklaşımının kullanılması bu sorunların çözümünü daha da kolaylaştıracaktır. Bu yazıda bu konuda bilgiye ulaşabilirsiniz.  Problem çözme tekniğinin 5 aşaması bulunmaktadır:

  1. Problemi saptama.

  2. Seçenekleri gözden geçirme.

  3. Bir çözümü seçme.

  4. Eyleme geçme.

  5. Sonuçları değerlendirme

  Hepimiz işimiz söz konusu olduğunda bu basamakların her birinin gerektirdiği davranış kalıplarını yerine getirebilir, seçenekler üretebilir, eyleme geçebiliriz. Fakat bu problem çözme basamaklarının gündelik sorunlara ve kaygılı durumlara uygulanması daha zor olmaktadır.

  1.Problemi saptama: Problem çözme tekniğinin ilk aşaması olan bu basamak en zor basamaktır. Günlük yaşantımızda bazı problemler kolayca tanımlanabildiği halde kaygıya neden olan birçok problemi tanımlayabilmek kolay olmayabilir. Durumu belirsiz olması kaygılı olma olasılığını arttırır. Belirsizlik ise kaygılı durum üzerindeki kontrolümüzü azaltır ve kaygının daha da yoğun olarak yaşanmasına neden olur. Bu nedenle kişisel problemlerin çözümündeki en önemli adım problemin saptanmasıdır. Problemin saptanmasında asıl önemli olan amaç da problemin bazı yönlerini somut hale getirerek problem üzerinde çalışma yapmanın kolaylaştırılmasıdır.

  2.Seçenek hazırlama: Problemin çözüme ulaşması için seçenekler hazırlanmalı ve her biri teker teker gözden geçirilmelidir. Bir liste yapılarak bütün seçenekler yazılmalıdır. Böyle bir liste kişinin probleme bakış açısını genişletmeyi öğretir.

  Bu “seçenekler listesi”nde değişmeyen iki seçenek yer almalıdır. Bunlardan biri kaygılı durumlardan kaçmak ya da bu durumu yok saymak, diğeri de asıl problemi ir yana bırakarak problemin bireye yaşattığı duygular üzerinde yoğunlaşmaktır. Bu iki durum tercih edilmeyebilir fakat önemli olan her ikisinin de elimizin altında olduğunu bilmektir.

  3.Bir çözümü seçme: Saptanan seçeneklerden her birinin olumlu ve olumsuz yönleri incelenerek bir eylem planı çizilmelidir. Eylem planı hazırlanırken seçenekler birleştirilerek, birbiriyle uzlaşan çözümler oluşturulmaya çalışılmalıdır.

  4.Eyleme geçme: eylem planı çizildikten sonra sıra bu planı uygulamaya gelir. Planın uygulanması sırasında, amacınıza ulaşmak için ne yapmanız gerektiğini, zamanı nasıl kullanacağınızı ve hangi bilgilere ihtiyacınız olduğunu tespit etmelisiniz

  5.Sonuçları değerlendirme: Eyleme geçilen bazı durumlarda sonuç kısa zamanda belli olabileceği gibi bazen sonuca ulaşmak uzun zaman alır. Bu nedenle eylem planına sonuçları değerlendirmek için bir tarih konulması faydalı olacaktır. Bu tarihte sorun üzerinde değerlendirme yapılmalıdır, yaşadığınız sorunda değişme olup olmadığını, gerginliğinizin azalıp azalmadığını değerlendirin. Eğer cevabınız "Evet” ise seçtiğiniz yolda ilerleyebilirsiniz. “Hayır” ise seçenekler listesine geri dönerek kaygınızın kaynağını doğru belirleyip belirlemediğinize bakabilirsiniz.
   


  Yazan: arslansem
Yüklüyor...
Benzer Konular - Kişisel Problemlerini Çözme
  Internet Üzerinden Canlı Mesleki Ve Kişisel Gelişim Eğitimleri Dershaneler, SBS, LYS, YGS ve KPSS 12 Ekim 2013
  Sıfır Bilgi ile Test Çözme Metotları Dershaneler, SBS, LYS, YGS ve KPSS 21 Aralık 2012
  Sıfır Bilgi ile Test Çözme Metotları- Salladım Tuttu Kitabı Dershaneler, SBS, LYS, YGS ve KPSS 23 Kasım 2012
  Maxicep Lys-Ygs Soru Çözme Ekibi Dershaneler, SBS, LYS, YGS ve KPSS 13 Eylül 2010
  Gerilimi Çözme ve Rahatlama... Dershaneler, SBS, LYS, YGS ve KPSS 23 Nisan 2008
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
24/09/2017 - 19:02