Kireçli Su Isıtıcısı Temizleme Pratik Bilgi [ Kettle Temizleme ]

Sponsorlu Bağlantılar

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Kireçli Su Isıtıcısı Temizleme Pratik Bilgi [ Kettle Temizleme ]
Hepimiz az yada çok çay, kahve içmeyi severiz öyle değil mi :çay: :kahve:
Uzun zamandır uyguladığım pratik kireç temizleme yöntemini sizlerle paylaşıyorum...

En ucuzundan doğal olmayan üzüm sirkesi alın, 750 ml sirkeyi 1,5 liraya aldım...
Uygulamada 200 ml sirke + 200 ml su kullandım, karışımın miktarını rezistansın üzerine çıkacak şekilde ayarlayabilirsiniz...

* Kireç tutmuş rezistansları temizlemek için 1 bardak (200ml) sirkeyi kettle içine dökün.

* Sonra sirkenin üzerine 1 bardak (200ml) su ekleyin ve 30 dk bekletin.

* Sonra kettle çalıştırın ve sirke - su karışımı kaynadığında kettle kapatın.

* Kaynatma işlemini 2 dk arayla 3 defa tekrarlayın.

* Sonra bırakın sirke - su karışımı biraz daha böyle soğusun elinizle veya yumuşak sünger ile rezistansı silin ve yıkayın.

* Son olarak sirke kokusu ve kireç kalıntılarının temizlenmesi için 1 defa su doldurun, kaynatın ve dökün, sonuç...

Bir süre kullanılan kettle içindeki rezistans, kirecin etkisiyle çürümeye ve parçalanmaya başlar.
Bu işlemi kireçlenme durumuna göre belirli araklıklarda uygulayın, bu yöntem tüm su ısıtıcı rezistanslar da uygulanabilir...

Daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız suyu kaynattıktan sonra kettle içinde bekletmeyin dökün.
Kireçlenen kettle su kaynarken tıpkı traktör gibi ses çıkartır, yani sesinden anlayabilirsiniz :)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Teks@s ve Symbianist

Üst Alt