Kedilerin Düşmesi :)

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
prince of hell

prince of hell

Üye
    Konu Sahibi
Kedilerin Düşmesi :)
Hayvanlar alemine devam :)

Bilimsel olarak izahı biraz zor. Bilime göre düşen bir cisme dışarıdan bir kuvvet uygulamazsanız, ona açısal bir dönme hareketi kazandıramazsınız. Gerçi bir kule atlayıcısı, havuza düşmeden önce havada birkaç kez takla atar, kendi ekseni etrafında döner ama bu tramplen veya kuleyi terk ederken ayakları ile başlattığı bir dönme hareketidir.

Sırtüstü düşen bir kedi önce bacaklarını kendisine, kuyruğunu da bacaklarının arasına çeker, başını yere bakacak şekilde döndürür. Belirli bir noktada tam tersini yaparak bacaklarını ve kuyruğunu açar ve vücudu tam ters yöne, yani yere doğru döner. Böylece paraşüt etkisi yaratarak, hızını da frenler ve inişin yumuşak olmasını sağlar.

Yapılan deney ve gözlemlerde bir kedinin alçak bir yerden düşmesinin, yüksek bir yerden düşmesine göre çok daha fazla hasar yaratabileceği tespit edilmiştir. Örneğin yaklaşık 100 metre yüksekliğindeki, 32 katlı bir binanın tepesinden düşen bir kediye hiçbir şey olmazken, 7 katlı binalardan düşenlerde ciddi sakatlıklar, hatta ölüm vakaları görülmüştür. Bilim insanları bunu da 'limit hız' ile izah ediyorlar.

Havadan yere düşen cisimler, önce gittikçe artan bir hızla yere düşerler. Sonra kütlelerine bağlı olarak belirli bir mesafede hızdaki bu artış durur ve 'limit hız' denilen sabit bir hızla yere düşmeye devam ederler. Yani bir gökdelenin tepesinden atılan madeni bir paranın yere düşme anındaki hızı ile uçaktan atılan (aynı) paranın hızı arasında bir fark yoktur. İyi ki de yoktur, çünkü bu 'limit hız' olmasaydı ve cisimler gittikçe artan bir hızla düşmeye devam etselerdi, yağmur damlaları kafamıza kurşun gibi düşebilirlerdi.

Bu teoriye göre yüksekten düşen kediler, yaklaşık saatte 100 kilometre sürate gelince limit hıza ulaşırlar, artık hep aynı hızda düşerler ve stresi atlatıp, kendilerine gelir ve gevşerler. Başlangıçta bahsettiğimiz dönme hareketini yaptıktan sonra, Avustralya'da yaşayan uçan sincapların uçuşuna benzer şekilde, tüm vücutlarını paraşüt gibi kullanarak, yaralanma olasılığını en aza indirerek, yere inerler.

Tabii bütün bu deney sonuçları ve teoriler, hayvan hastanelerine gelen kediler göz önüne alınarak ortaya çıkartılmıştır. Yüksekten düşüp de ölen veya alçaktan düşüp, ölmeyip, olay yerini terk eden, her iki şekilde de hayvan hastanelerine uğramamış kedilerin sayıları bilinmiyor. :lol2:

serdar06288

serdar06288

Üye
ya bunu bilmiyodum nekadar ilginç allah (c.c.) onlarıda böyle yaratmış

serdaronlinenet

serdaronlinenet

Üye
Kedilerede akıl sır ermiyorki :wacko:

CooL'n'Quiet

Üye
ben şimdi atıyom çatıdan bitane kedi bakalım nolcak :lol2:

ringwraith

Üye
ilginç valla

Caine

Caine

Üye
Originally posted by ardadoganer@Aug 18 2005, 10:42 AM
[post=136529]Quoted post[/post]​

4 ayağı ustune dusup, kaçıp gidecek :lol2: :lol2:

..::Riddick::..

Üye
küçük kedileri pek sevmem ama büyük kedilere bayılıyorum.. :) ah keşke az et yese de beslesem ..

SANCAR

SANCAR

Üye
Originally posted by Caine+Aug 18 2005, 04:27 PM--><div class='quotetop'>QUOTE(Caine &#064; Aug 18 2005, 04:27 PM)</div><div class='quotemain'><!--QuoteBegin-ardadoganer@Aug 18 2005, 10:42 AM
[post=136529]Quoted post[/post]​

4 ayağı ustune dusup, kaçıp gidecek :lol2: :lol2:
[post=136845]Quoted post[/post]​
[/b][/quote]

o kadar yuksekten bacakları kırılabilir :wacko:

mavizeybek

mavizeybek

Üye
Originally posted by _Cihan_@Aug 18 2005, 11:36 PM
küçük kedileri pek sevmem ama büyük kedilere bayılıyorum.. :) ah keşke az et yese de beslesem ..
[post=137338]Quoted post[/post]​

niye yaw kedi sadece et yemez ki ekmek ver yesin. bide kedilerin yavruları çok tatlı oluyor. hele bir de üç dört tanelerse birbirleriyle bir oynaşları oluyor delirmemek içten değil çok şirin oluyorlar ama büyüdükleri zaman o şirinlikleri o kadar kalmıyor kedi benim bu dünyadaki en çok sevdiğim hayvanlardan biri :artı:

Üye
Originally posted by mavizeybek+Aug 18 2005, 11:46 PM--><div class='quotetop'>QUOTE(mavizeybek &#064; Aug 18 2005, 11:46 PM)</div><div class='quotemain'><!--QuoteBegin-_Cihan_@Aug 18 2005, 11:36 PM
[post=137338]Quoted post[/post]​

niye yaw kedi sadece et yemez ki ekmek ver yesin. bide kedilerin yavruları çok tatlı oluyor. hele bir de üç dört tanelerse birbirleriyle bir oynaşları oluyor delirmemek içten değil çok şirin oluyorlar ama büyüdükleri zaman o şirinlikleri o kadar kalmıyor kedi benim bu dünyadaki en çok sevdiğim hayvanlardan biri :artı:
[post=137361]Quoted post[/post]​
[/b][/quote]
evet onuda dicem kaplan yavruları benim en sevdiğim hayvan şu yalan dünlada :)
ekmek veririmde 2. gün ekmekle geçistiricemi pek zannetmem :) sahip mahip demeden bizim kolun birini götürebilir :wacko:

SALVADORE

SALVADORE

Üye
Arkadaşlar kedim 3 kattan düştü hiç bir şey olmamış gibi yürüdü kedilerin sırtı niye yere gelmiyor onuda açıklayım peygamber efendimizi fareler rahatsız ederken o sırada bir kedi ortaya çıkıyor ve malum fareleri yiyiyor daha sonra peygamber efendimiz kedinin sırtını sıvazlayarak sırtın yere gelmesin diyiyor kedilerin sırtı yere gelmiyor nerden atarsanız atın sırtı yere gelmez isterseniz bir karış mesafeden deneyim sırtı yere gelmez çünkü ben denedim ;;)

ibonline

ibonline

Üye
acaba bizim burdaki van kedileride bu kabiliyettemi caine getir bizim minnoşu
7kattan atsak asağı bişey olurmu yokya nolcak ki?
-aha :haha:
ula bu kedi cok yemiş nerdeyse patlayacak :off:
-yok yok bişey olmaz
aslında senin adın caine değilde cani olsun
-tekmemi atsak
yok yok yok
-cuvvvvvvvvvvv gümmmmmmm :PP
ayyy kedi cakıldı galiba
-kedi gümledi patladı
:PP

Caine

Caine

Üye
ay ay yazık oldu be ibooo :&#39;( hahahahahahahha muhahahahehhehe öldü bu yawww :lol2: at çöpe gitsin

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt