Kayıp Heykel..

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
..::Riddick::..

Üye
    Konu Sahibi
Kayıp Heykel..
Dönemin padişahı Abdülmecid, o zamanlar Osmanlı toğrağı olan İskenderiye Limanına bir heykel yaptırmak ister..Bu heykelin; uygarlığın doğudan batıya doğru gittiğini belirtmesini ister..Abdülmecid, fransız bir heykeltraşı yanına çağırıp ona bir miktar para verir ve heykele başlamasını söyler...Fransız heykeltraş, heykele başlar ve heykelin bir kısmını yapar..Ancak parasının geri kalanını istemeye gittiğinde, o zamanlar borç batağında olan Osmanlı Devleti, paranın geri kalanını ödeyecek durumda olamadığından heykele devam edilemez ve heykeltraşta heykeli bir kenara koyar...Bir gün bu heykeltraş, birilerine(!), üstüne para koyup heykeli tamamlamak için bir teklif götürür ve teklifi kabul olunur..Heykeltraş heykeli bitirir ve parasını alıp gider...Ve değerli arkadaşlarım...O heykel şimdi nerede duruyor biliyor musunuz??? O heykel şu anda New York Limanında, elinde bir meşale tutuyor..O heykel bugün Özgürlük Anıtı olarak anılır...İşin ilginç yanı da o heykel batıdan doğuya dönmüş bir şekilde durmaktadır...

Alıntıdır...

_GiTaRisT_

Üye
bu bunun gerçek hikayesimi..

eline sağlık bilgilendirdğin için..

tofy

Üye
inanamıyorum bu gerçekten doğru mu? :wacko: :wacko:

slayer

Üye
gerçek olduğuna inanmıyorum.....

S1FR3K1R1C1

Üye
Originally posted by slayer@Oct 27 2005, 05:02 AM
gerçek olduğuna inanmıyorum.....
[post=200134]Quoted post[/post]​
banada pek inandırıcı gelmedi :rolleyes:

rapci_cariye

Üye
Originally posted by tofy@Oct 27 2005, 01:55 AM
inanamıyorum bu gerçekten doğru mu? :wacko: :wacko:
[post=200092]Quoted post[/post]​

:wacko: :oke: :wacko:

sambadisakkarit

Üye
Alıntıdır, alıntıdır diye belirtmişsinde kaynakları hiç belirtmemişsin. Saçma sapan şeyleri doğruluğunu bilmeden yaymaya utanmıyor musun?

pasa

pasa

Üye
şaçma osmanlı zamanından günümüze kalan hiç bi heykel yoktur.700 yıl boyunca hiç bi padişah heykel falan yaptırmadıda abdülmecidin mi aklına geldi bu desteksiz sallamayın arkadaşlar :eksi: :eksi: :eksi: :eksi:

serdar06288

serdar06288

Üye
vallaha biri bizi aydınlatsın ozaman bilmiyorum arkadaş nerden buldu bu kaynağı

sambadisakkarit

Üye
Özgürlük Anıtı 1886'da Fransızlar tarafından politik özgürlüğün ve ülkeler arası dostluğun simgesi olarak Amerika'ya hediye edilmiştir.

Kaynak:

Salihyet

Salihyet

Üye
Originally posted by sambadisakkarit@Oct 27 2005, 11:21 AM
Özgürlük Anıtı 1886'da Fransızlar tarafından politik özgürlüğün ve ülkeler arası dostluğun simgesi olarak Amerika'ya hediye edilmiştir.

Kaynak:
[post=200196]Quoted post[/post]​
Bu kaynakta yazan herşey doğrudur diye bi kural varmı??amerikalılar asla böyle bir şey itiraf etmezler.

sambadisakkarit

Üye
Böyle birşey olsa dahi Amerikalılar bundan haberdar olamazlardı. Çünkü Fransa yapmış heykeli... :artı:

Benim söylemek istediğim şey; öyle "alıntıdır" yazıp sergilemekle olmuyor iş... Kaynağını versin de bizim de doğruluğunu inceleme fırsatımız olsun...

AntiTuk

Üye
:eksi: :eksi:

DeRMaNTeS

DeRMaNTeS

Üye
Olay DOĞRUDUR arkadaşlar, heykel ilk olarak Osmanlı siparişi üzerine yapılmaya başlanır.Ancak hatırladığım kadarıyla maddi sebeplerden dolayı ya yarım kalıyor, ya da başka bir ülkeye satılıyor.Zaten heykel 2 veya 3 üke arasında el değiştirmiştir.Daha sonra Amerika'ya yerleştirilmiştir.
Anlatılanların palavra olduğunu söyleyen arkadaşlar için (her ne kadar şu anda link vs veremesemde) heykelle ilgili blgeseller zaman zaman Discover Channel, National Geographic ve hatta TRT2 (yerli bir belgeseldi sanırım)kanallarında gözterilmektedir.Ayrıca bi gazetede tarihçilerin hazırladığı köşelerdede bu konuya rastladım.
ÖNCE biraz bilginiz olsun öyle yorum yapın; gazete OKUYUN, belgesel SEYREDİN, hatta daha da meraklıysanız kitap KARIŞTIRIN...Ama "yok ya yalan bu" deyip kestirip atmayın. :nono:

elbette kaynak gösterilmesi daha iyi olabilirdi ama her şeyi hazır beklemeyin, hiç bişi önünüze gümüş tabakta sunulmayacak bilginize...

ChaLLenGeR

ChaLLenGeR

Üye
Originally posted by sambadisakkarit@Oct 27 2005, 11:21 AM

Kaynak:
[post=200196]Quoted post[/post]​
Kesinlikle..

Üye
    Konu Sahibi
Originally posted by sambadisakkarit@Oct 27 2005, 09:41 AM
Alıntıdır, alıntıdır diye belirtmişsinde kaynakları hiç belirtmemişsin. Saçma sapan şeyleri doğruluğunu bilmeden yaymaya utanmıyor musun?
[post=200177]Quoted post[/post]​
Utanmıyorum İtirazın mı var ?

cllgr

cllgr

Üye
ilginç bir iddia bende fransızların yapıp abd hediye ettiğini okumuşdum.ama abd den herşey beklenir yani dogruluk payıda olabilir.mesela biz türklere ait kırk yama dedikleri el işi dantel gibi örülen şeyi abd de kendi el işleri pazarladıklarını gecen haftalarda tv den duymuşdum.

sambadisakkarit

Üye
Originally posted by ..::Riddick::..+Oct 28 2005, 12:00 AM--><div class='quotetop'>QUOTE(..::Riddick::.. &#064; Oct 28 2005, 12:00 AM)</div><div class='quotemain'><!--QuoteBegin-sambadisakkarit@Oct 27 2005, 09:41 AM
[post=200614]Quoted post[/post]​
[/b][/quote]

Zaten senden böyle bir davranış bekleyemem. :eksi:

İşte senin veremediğin Kaynaklar: , :haha:

midnight

midnight

Üye
Kardeşim,..::Riddick::.. arkadaşımız ilginç gördüğü bir konuyu bizimle paylaşmış ve altına da alıntıdır diye belirtmiş,tartışmaya ve birbirimizi kırmaya gerek yok,isteyen inanır isteyen inanmaz.. ;;)

Üye
    Konu Sahibi
Originally posted by sambadisakkarit+Oct 28 2005, 12:30 AM--><div class='quotetop'>QUOTE(sambadisakkarit &#064; Oct 28 2005, 12:30 AM)</div><div class='quotemain'>
Originally posted by ..::Riddick::..@Oct 28 2005, 12:00 AM
<!--QuoteBegin-sambadisakkarit
@Oct 27 2005, 09:41 AM

[post=200614]Quoted post[/post]​

Zaten senden böyle bir davranış bekleyemem. :eksi:

İşte senin veremediğin Kaynaklar: , :haha:
[post=200635]Quoted post[/post]​
[/b][/quote]
Evet senin zekan populer kültüre çalışıyor sanırım ... Hayat, "Milliyet , Hürriyet , Sabah"tan ibaret değil...
Arkadaşım diğer arkadaşlar araştırmışlar doğru veya yanlış bişeyler bulmuşlar ukalalık yapmanın anlamı yok. Sende araştır bu böyle diildir böyledir de vızılama Ok ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt