Karıncalar attıkları adımı sayıyor

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
PcM@STéR

PcM@STéR

Üye
    Konu Sahibi
Karıncalar attıkları adımı sayıyor
Karıncalar uzun yola çıktıklarında yuvaya geri dönmek için, katedilen yolu attıkları adımlarını sayarak akıllarında tutuyor.

Yem avına çıkan karıncalar, yuvanın yolunu bulmak için insanlar gibi doğadan işaretlerden yararlanıyor. Bilim insanları, karmaşık doğal bitki örtüsünün içinde karıncaların yolunu nasıl bulduğunu araştırdı. Sonuçta, karıncaların attıkları adımları saydığı ve aynı ölçüde geri dönerek yuvaya ulaştıkları ortaya çıktı.

Bilim insanları, Sahra Çölü’nde yaşayan Cataglyphis fortis türüne ait karıncaları bir çizgi boyunca yürümelerini sağlayacak şekilde eğitti. Karıncalar yuvadan çıkarak 10 metre uzaktaki yeme doğru yol almayı öğrendiler. Bilim insanları, deneyin birinci etabında yuvanın veya yemin yerini değiştirerek karıncaların reaksiyonlarını ölçümledi. Yem veya yuvanın yeri değiştirildiğinde karıncalar, alıştıkları mesafeyi katettikten sonra afallıyor ve yem veya yuvayı bulma ümidiyle etraflarını kontrol etmeye başlıyorlar. Bu bulgu karıncaların mesafeyi öğrendiği şeklinde yorumlandı.

BACAK BOYUNA İNCE AMELİYAT
Almanya’dan Ulm, İsviçre’den Zürich Üniversitesi uzmanları, deneyin ikinci etabında bir ameliyatla karıncaların yarısının ayaklarına fizyolojilerine uygun bir materyelden eklemeler yaparak bacak açış mesafelerini uzattı. Denek karıncalarının diğer yarısının ise, ayakları bir operasyonla kısaltıldı. Bacak açış mesafelerinin değiştirilmesindeki amaç, denek karıncaların birinci etapta öğrendikleri mesafeyi ölçüp ölçmediklerini gözlemlemek.

KARINCALAR YENİ BACAK BOYUNA ALIŞIYOR
Bacak boyları değişen karıncalar, orijinal yuva-yem mesafesini katettiklerini düşündüklerinde her zamanki gibi duruyor ve aranmaya başlıyor. Ancak bacak boyları uzun olanlar, yemi geçiyor, kısa olanlar ise yeme ulaşmamış oluyor. Ancak karıncalar zamanla yeni ayak boylarına alıştıklarında, adım atışlarını yeniden uyarlayarak yuva-yem mesafesini yeniden öğreniyorlar.

MESAFE ÖLÇÜTÜ ADIM SAYISI
Araştırma ekibi başkanı Ulm Üniversitesi nörobiyoloğu Harald Wolf, karıncaların attıkları adımı saydıklarını öne sürüyor. Dr. Wolf, deneyin gelecek aşamalarında karıncaların adım sayısını saymanın yanı sıra buna dayalı olarak uzaklık tahmini yapıp yapmadıklarını da araştıracaklarını dile getiriyor.

Kaynak:Science dergisi

ben_daha_yeniyim

Üye
hey maşallah yaw ne akıllı hayvan bunlar be :)

B_@_R_Z_O

Üye
harbiden zor bu karıncaların işleri he.
yaz kış çalış,attığın adımı say,yemekleri yeme stokla ooooo yaşanmazki böle:kirbac:

***BlackrosE***

***BlackrosE***

Üye
hmm İlginç :)

cllgr

cllgr

Üye
adımla degilde koku alma yoluyla bulduklarını biliyordum.gittikleri yollara belli aralıklarla kimyasal kokular bırakıyorlar ve bu yolla yuvalarını buluyorlar diye biliyordum.adımlarını saymak ilginç ya yolda çene yapacagız diye ununturlarsa.

ocu77

ocu77

Üye
cllgr' Alıntı:
adımla degilde koku alma yoluyla bulduklarını biliyordum.gittikleri yollara belli aralıklarla kimyasal kokular bırakıyorlar ve bu yolla yuvalarını buluyorlar diye biliyordum.adımlarını saymak ilginç ya yolda çene yapacagız diye ununturlarsa.
adım sayma diil koku olayı ile..katılıyorum..:good:

maviss

Üye
hııııımm...ilginçç

ChavRash

ChavRash

Emekli Yönetici
cllgr' Alıntı:

Ben de böyle biliyordum; ama galiba böyle değilmiş... Adımları saymaları da pek inandırıcı gelmiyor hani.

ocu77

ocu77

Üye
eğer bu yüzde yüz doğruysa karıncalar bir dahi...

hidayet

hidayet

Üye
ocu77' Alıntı:
eğer bu yüzde yüz doğruysa karıncalar bir dahi...
karıncaların bir dahi oldukları zaten eskilerden beridir bilinmekte :ok2:
bu özelliklerinin dışında daha nice özellikleri var karıncaların :heyo:

kingenes

kingenes

Üye
Karıncalar kendi ağırlığının 50 katını kaldırabilecek kapisitedeki hayvanlar bilmeyen var mı bilmiyorm...

crazy_amigo06

crazy_amigo06

Üye
karıncaların hayatı cok gizemli insana nazaran karıncalar 250 kilo taşıya biliolar cok akıllı ve calışkan hayvanlar belgeselini izlerin derim
emegine saglık guzel paylaşım

sublieutenant

sublieutenant

Üye
sayı saymayı biliyolarsa bunların okulu filanda vardır ... şaka şaka saol...

mymoon

mymoon

Üye
Allah allah hiç duymamıştım bunları vayy be çok ilginçmiş.saolasın

anılanıl

anılanıl

Üye
helal olsun çok akıllı hayvanlar

delimakina

Üye
ilginç

G_Unit

G_Unit

Üye
enterasan

tofy

Üye
çok ilginç :)

kingenes

kingenes

Üye
Valla neredeyse bi çok insandan akıllılar.. :)

paradoks

paradoks

Üye
v@@@y be neler var su canım dunyamda....Yaratan ne guzel ve kusursuz yaratmış..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt