Karikatürler için özür dilemekten pişman değilim

 • 31 Ekim 2010
 • 521 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. "Karikatürleri yayımlayarak Müslümanları incittik." diyen Seidenfaden, bunun Politiken'in özür dilemesi için yeterli bir neden olduğunu belirtti. Zaman'a konuşan Seidenfaden, kendi tutumlarının Danimarka medyasını da etkilediğini söyleyerek, özürden sonra o karikatürlerin bir daha yayımlanmadığına dikkat çekti. Karikatür krizinin ardından Danimarka hükümetinin de Müslüman ülkelerle diyaloğa girmek için adımlar attığını vurgulayan Seidenfaden, fakat ülke içindeki bazı radikal çevrelerin hükümetin bu konuda siyasetine zorluk çıkardığını söyledi. Karikatür krizinde Danimarka hükümetinin tutumuyla ilgili konuşan Seidenfaden, "Evet Danimarka devleti 5 yıl önce karikatür krizini oldukça kötü bir şekilde yönetti. Ve evet krizin büyük sorumlusu Danimarka ama diğer taraftan şiddet gösterileri, terörist saldırılar, insanları hapse atma, gazeteleri cezalandırma falan... Bu tür tepkiler de çözümü kolaylaştırmıyor yani." şeklinde konuştu.
  Avrupa'da yükselen İslamofobi'ye de değinen tecrübeli gazeteci, İslamofobi nedeniyle Avrupa'daki Müslümanların ayrımcılığa maruz kalmasına neden olduğunun altını çizdi. Avrupa'nın genelinde İslamofobi üzerinden siyaset yapan ve yabancı düşmanlığını körükleyen partilerin bulunduğunu ifade eden Seidenfaden, bu partilerin "izole edilmiş durumda" olduklarını ve hiçbir siyasi oluşumun onlarla ortak hareket etmek istemediğini söyledi.
  Türkiye'de yaşanan son siyasi gelişmeleri de değerlendiren Seidenfaden, anayasa reformunun Türkiye'yi hem Batı hem Doğu için daha önemli bir ülke haline getirdiğini belirtti. Türkiye'yi nasıl gördüğü sorulan Seidenfaden, "Öncelikle ben sosyal ve ekonomik yönden büyüyen bir ülke görüyorum. Eğer bir devlette ekonomi iyi gidiyorsa, reformlar gerektiği gibi hayata geçirilmişse o zaman daha etkili ve güçlü bir toplumdan bahsedebiliriz." şeklinde konuştu. Tecrübeli gazeteci, Ankara'nın ekseninin doğuya yöneldiğine inanmadığını sözlerine ekledi. Ramazan ayında Danimarka Parlamentosu'nda düzenlenen iftarla ilgili yapılan eleştirilerin hatırlatılması üzerine 'bu tür şeylere alışılması gerektiğini' söyleyen Seidenfaden, "Ramazan artık Danimarka'nın bir parçası." şeklinde konuştu.
   


  Yazan: HeiLmasTer®
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
18/02/2019 - 02:42